Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A WC-használat mindenki számára természetes dolog, de milyen gyakran gondolkodunk el a fürdőszobai szokásaink környezeti hatásán? 

A WC-használat nem éppen vacsoraparti téma, de amit ott csinálunk, komoly hatással van a környezetre és az egészségünkre. Ráadásul a történelem során rengeteget változott, írja az euronews.

hirdetés

A múlt századig a WC-használat nem volt olyan kényelmes élmény, mint amilyet ma az európaiak többsége ismer. A kutatók úgy vélik, hogy az ókori Rómában kerámia töredékeket, úgynevezett pessoi-kat használtak a tisztálkodásra. A British Medical Journal egyik cikke szerint: „A kerámia abrazív jellege arra utal, hogy a pessoi hosszú távú használata helyi irritációt, bőr- vagy nyálkahártya-sérüléseket, illetve külső aranyeres szövődményeket okozhatott.”

Ha ez nem hangzik túl csábítóan, egy másik lehetőség egy nyélre erősített szivacs volt – egészen addig, amíg rá nem jövünk, hogy ezt a szivacsot gyakran közösen használták.

Mikor találták fel a modern fürdőszobát?

A modern magánfürdőszoba, öblítős WC-vel és egyéb luxusokkal, meglehetősen új keletű, csak az elmúlt évszázadban terjedt el széles körben, miközben a tisztálkodási szokások is folyamatosan fejlődtek. Ma bármelyik európai fürdőszobába belépve egy rakás WC-papírt találunk, de az első csomagolt WC-papírt csak 1857-ben találták fel, és tekercs formában is csak 1907-től vált elterjedtté.

„Ez egy nagyon lassú folyamat volt, amely a 20. században gyorsult fel igazán” – mondja Dr. Peter Ward, a Brit Columbia Egyetem történelemprofesszora és The Clean Body: A Modern History című könyv szerzője. Ward számára különösen szembetűnő volt a higiéniai szokások változása, amikor nagyapja elárulta, hogy gyerekként évente csak kétszer fürdött.

„Aztán ugorjunk előre az én két lányomhoz, akik kamaszkorukban néha naponta kétszer is zuhanyoztak. Ez egy hatalmas kulturális változás, amely személyesen is összeköt velem” – meséli.

Káros a WC-papír a környezetre?

Ahogy a tömeges fogyasztás terjedésével egyre több higiéniai termék került a piacra, úgy merült fel a kérdés: milyen környezeti hatásai vannak a WC-papír használatának? Becslések szerint az Egyesült Államokban, Kanadában és Nyugat-Európában egy átlagos ember évente 15–25 kg WC-papírt használ.

Az Európai Környezetvédelmi Iroda szerint a fa papírrá alakítása szennyező folyamat, ráadásul a WC-papírokhoz hozzáadott illatanyagok gyakran felesleges vegyi anyagokat tartalmaznak. „A papírtermékek globális gyártásának mintegy 10 százalékát a papírzsebkendő- és WC-papírgyártás teszi ki, ami nem olyan nagy, mint a csomagolóanyagoké, de növekvő piac” – mondja Sergio Baffoni, az Environmental Paper Network kampánykoordinátora.

Bírálat

Néhány nagy WC-papírgyártót környezetvédelmi szervezetek bíráltak az erdőirtás elősegítése és egyes esetekben emberi jogi visszaélésekkel való összefüggés miatt. Az EU olyan szabályokat fogadott el, amelyek megtiltják az erdőirtott területekről származó termékek értékesítését. Ennek bevezetését azonban tavaly veszély fenyegette, ami miatt környezetvédelmi aktivisták WC-papíros tüntetést tartottak az Európai Parlamentben. A tiltást végül elfogadták, de a nagy- és középvállalatok számára 2025. december 30-ig, míg a kisvállalkozások számára 2026. június 30-ig halasztották el a bevezetést, hogy több idejük legyen alkalmazkodni.

„Örök vegyi anyagokat” találtak a WC-papírban

2023-ban a Floridai Egyetem kutatói 21 vezető WC-papírmárkát vizsgáltak meg Észak-Amerikában, Nyugat-Európában, Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában PFAS (per- és polifluoralkil anyagok), más néven „örök vegyi anyagok” jelenlétére.

„Eredményeink azt sugallják, hogy a WC-papírt a szennyvízrendszerekbe jutó PFAS egyik jelentős forrásának kell tekinteni” – állapították meg, miközben további kutatások szükségességét is hangsúlyozták. Tehát vajon le kellene mondanunk a WC-papírról, és más alternatívát keresnünk?

Milyen alternatívák léteznek a WC-papírra?

A világ számos részén a bidé vagy a bumgun (egy kézi zuhanyszerű tisztálkodási eszköz) népszerű, bár néhány országban nem terjedt el.

„Történelmileg a bidét prostituáltak használták” – magyarázza Ward. „Ezért olyan hírnevet kapott, amely elriasztotta a használatát.”

„A bidék és a bidés WC-ülőkék nemcsak jelentősen csökkentik a WC-papír használatát, hanem kevesebb vizet is igényelnek, mint a fából készült papírszövetek gyártása” – állítja a Természeti Erőforrások Védelméért Tanács (NRDC) nevű amerikai környezetvédelmi szervezet éves The Issue with Tissue Scorecard jelentésében.

A WC-papír védelmében

Giovanni De Feo, a Salernói Egyetem környezetvédelmi és egészségügyi mérnöki tanszékének docense azonban úgy véli, hogy a WC-papír előnyeit is figyelembe kell venni.

„Semmi sem teljesen környezetbarát” – mondja. „A WC-papír forradalmi találmány volt a higiéniai problémák megoldására.”

A kutatások szerint a rossz higiénia és a baktériumfertőzések több embert öltek meg a történelem során, mint a fegyveres konfliktusok. De Feo úgy véli, hogy a WC-papír szerepet játszott a higiénia javításában és az ebből eredő halálesetek csökkentésében.

„Szükségünk van WC-papírra” – folytatja. „De csökkenthetjük a felhasznált mennyiséget, mert még ha csak egyetlen lappal kevesebbet használunk, azzal is három liter vizet spórolhatunk meg.”

De Feo létrehozta a Greenopoli nevű környezetvédelmi tudatosságot növelő kezdeményezést, ahol egy WC-papírtekercset is felhasznál a tanítás során, hogy a diákok megértsék a termékek életciklusát és azok környezeti hatását.

„Még egy verset is írtam a WC-papírról” – árulja el. „A végén azt mondom, az életünk is olyan, mint egy tekercs: lépésről lépésre, darabonként, napról napra fogy el – és csak a lelkünk marad.”

Kapcsolódó anyagok:

Növessz saját WC-papírt! - Emberek, akik a saját WC-papírjukat termesztik

Hamarosan leáldozhat a toalettpapír kora?

Komposzt WC házilag, csak erős idegzetűeknek

Mi lehetne az emberi ürülékből? Várat mégsem építhetünk belőle. Fenntartható megoldások (pl. termőföld „gyártás”)

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Mariakray from Pixabay

TOP 5