Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Wikimedia)

A Plectranthus barbatus egy lombos növény, amely akár 2 méter (6,6 láb) magasra is megnőhet. Levelei nagyjából egy ipari WC-papír négyzet méretével egyeznek meg, és menta-citrom illatot árasztanak.

Apró szőrökkel borított levelei puha textúrájúak. Ez a növény meleg, trópusi hőmérsékleten és részleges napsütésben érzi jól magát, és széles körben termesztik Afrikában, ahol olykor telekhatárok jelölésére is használják.

hirdetés

Kenya keleti részén, Meru városában egy buja, lombos növény borítja a tájat. Benjamin Mutembei, akiről ide kattintva látható kép a Plectranthus barbatus egy levelével a kezében, a város lakójaként termeszti a növényt, de nem élelmezési célra, hanem WC-papírként való felhasználásra. A növény termesztését 1985-ben kezdte el: „A nagyapámtól tanultam, és azóta is használom. Puha és kellemes illata van” – mondja.

Ez a növény régóta „afrikai WC-papírként” szolgál, Mutembei háztartásában mindenki ezt használja. „Csak akkor veszek modern WC-papírt, ha az összes levelet leszedték” – teszi hozzá.

A Plectranthus barbatus olcsó alternatívát nyújt Mutembei számára a kenyai WC-papír vásárlás helyett. Az afrikai kontinensen a WC-papír ára jelentősen emelkedett, főként az alapanyagok, például a farost magas importköltsége miatt. A kenyai Gyártók Szövetsége szerint az alapanyagköltségek a WC-papír végső árának 75-80%-át teszik ki.

A globális WC-papíripart jelenleg a szűz farostból készült papír uralja. Ronalds Gonzalez, az Észak-Karolinai Állami Egyetem Erdészeti Biomateriális Tanszékének professzora szerint „a tipikus WC-papír 70-80% rövid szálú keményfából és 20-30% hosszú szálú keményfából készül”.

Az Edge nevű környezeti hatásokat vizsgáló tanácsadó cég kutatása szerint évente körülbelül egymillió fát vágnak ki világszerte WC-papír előállításához.

Az ipari papírgyártás a világ legnagyobb szűzfa-felhasználója, a betakarított fák körülbelül 35%-át használják papír előállítására. Ez az erdőirtás, a biodiverzitás csökkenése, a talajerózió, a fajok kihalása és az ökoszisztéma széles körű zavarainak egyik fő oka – állítja az etikus WC-papírról szóló jelentés.

Martin Odhiambo, a Kenyai Nemzeti Múzeum gyógynövényszakértője úgy véli, hogy a Plectranthus barbatus megoldást nyújthat a fák kivágásának környezeti hatásaira.

„Ez az afrikai WC-papír. Sok fiatal ma már nem ismeri ezt a növényt, de környezetbarát alternatívát jelenthet a WC-papír helyett” – mondja Odhiambo.

A növény termesztése vágott dugványokkal történik, amelyek 1-2 hónapon belül elérik teljes magasságukat, és a dugvány ára körülbelül 50 kenyai shilling (0,37 USD).

„A levelek mérete megegyezik egy ipari WC-papír négyzetével, így alkalmasak modern öblítős WC-kben vagy latrinákban történő komposztálásra” – mondja Odhiambo.

A növény lehetőségeit más országokban is vizsgálják

Robin Greenfield, egy fenntartható életmódot népszerűsítő amerikai környezetvédelmi aktivista, öt éve használja a Plectranthus barbatus leveleit WC-papírként.

Greenfield „növessz saját WC-papírt” kezdeményezést indított, és több mint 100 ilyen növényt termeszt floridai óvodájában. A dugványokat ingyen vagy önkéntes adományokért osztja szét, bátorítva az embereket a saját WC-papírjuk termesztésére.

„Sokan a növényt a szegénységgel társítják” – mondja Greenfield, bár rámutat, hogy az ipari WC-papír is növényekből készül.

Greenfield pozitív visszajelzéseket kapott azoktól, akik kipróbálták a növényt. „Akik vonakodnak kipróbálni, azoknak azt mondanám: hagyjátok a kétségeket, és gondolkodjatok nyitottan, hiszen a saját magunk termesztette puha levelekkel törölni környezetbarát döntés lehet” – mondja.

A nagyüzemi termesztés lehetőségeit azonban még nem vizsgálták

Az európai WEPA papírgyártó például újrahasznosított karton felhasználásával csökkenti a hagyományos WC-papír környezeti hatásait.

Az ipari WC-papír növényi alternatívájának legnagyobb kihívása azonban a közvélemény elfogadása marad. De Odhiambo reménykedő: „Bízom benne, hogy nyitott hozzáállással és a növény népszerűsítésével tömeggyártást érhetünk el.”

(Az eredeti tartalom a Bill és Melinda Gates Alapítvány támogatásával készült.)

Kapcsolódó anyagok:

Hamarosan leáldozhat a toalettpapír kora?

Komposzt WC házilag, csak erős idegzetűeknek

Mi lehetne az emberi ürülékből? Várat mégsem építhetünk belőle. Fenntartható megoldások (pl. termőföld „gyártás”)

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

TOP 5