
Mindig is minőségi, termelői piacokon vett alapanyagokból főztük a húslevest Debrecenben, leginkább szárnyasból.
Ez a szokás generációról generációra öröklődött a családunkban, így hiába jelentek meg a szupermarketek jó 30-35 éve, soha nem vettünk ott csirkét, marhahúst, vagy zöldséget.
Ez azt is jelentette, hogy mindig is volt „beszállítónk“, olyan őstermelő, akitől rendszeresen vettük a csirkét, a gyöngytyúkot, karácsonyra pedig a kacsát is.
Tavaly azonban nyugdíjba ment a legutóbb megismert „barátunk“, így más kapcsolat után kellett néznünk.
Így találtunk rá a Szatyor Debrecen piacon Lévai Imréné, Harangi Editre, aki szerdánként a Vasutas Művelődéi Házban árul konyhakész baromfit délután öttől hatig.
Edit mindig is tartott otthon baromfit saját célra, vállalkozóként azonban 1988-ban kezdett el baromfival foglalkozni. Nagyban űzte az ipart, ha lehet így fogalmazni, néhány éve azonban már csak piacra szállít. Mint elmondta, 2 hetes koráig táppal eteti a szárnyast, - ezt nem tagadja -, utána ugyanakkor már csak gabonákkal, ezért ilyen szép és egészséges az áru, elég csak egy pillantást vetni az alábbi fotóra. Az őstermelő gépi kopasztást nem alkalmaz, úgy állíta elő a piacra szánt árut, akár dédanyáink 100 éve, azaz kézzel pucolja meg a szárnyast, ezért olyan jó az íze a levesnek vagy más ételnek.
Edit vevőköre egyre bővül, így ma már inkább rendelünk tőle, és nemcsak elmegyünk a piacra, hisz egyre inkább előfordul, hogy hamar, 30 percen belül megveszik a „készletet“. Ez történt nemrég, amikor is egy fél hatkor érkezett vevő szomorúan konstatálta, hogy már nincs mit vennie. Ezért az őstermelőt kedden reggel, délelőtt lehet, érdemes keresni telefonon (06704149598), vagy ha nem sikerül elérni, Messengeren (FB Profil) üzenni neki, hogy szerdán bizot legyen a vásárlás.
Miért ilyen népszerű a húsleves?
Természetesen nemcsak azért, mert isteni finom a piacon vett alapanyagokból készült étel, illetve százéves, hagyományos recept alapján készül a leves, hanem azért is, mert rendkívül jó hatással van az immunrendszerre, az egészségre.
Így leginkább a hét pihenésre szánt napján, vasárnap kerül, került is mindig az asztalra, hisz őseink tudták, hogy kell pihenni, regenerálódni a finom leves elfogyasztásával, egyben élni a prevenció adta lehetőségekkel, és megfelelő táplákozással, - melynek részét képezte a hétvégi húsleves is -, megelőzni a betegséget. Főleg abban a korban, amikor még nem voltak patikák, gyógyszerek.
Természetesen a piacon más alapanyag, pl. zöldség vagy tészta is beszerezhető a leveshez, illetve vásárolható más élelmiszer is, mely őstermelői árucikkekről, illetve a piacokról és a nyitvatartásukról ide kattintva lehet bővebben olvasni. Az alább található cikkekben pedig egy-egy őstermelőt részletesen is bemutatunk.
Kapcsolódó anyagok:
Egyre többen keresik az őstermelői árut a Szatyor Debrecen piacain
Bojti Tibor húsáruit nagyon kedvelik a vevők a Szatyor Debrecen piacain
Ajándék: nagy sikere van a kolbászból és sajtokból készített csokroknak
Egyre többen veszik a mikrozöldeket a Szatyor Debrecen piacain
Sándorék zöldség és gyümölcsleveit sokan keresik a piacon, de nemcsak a leveket
Fateknőben, kézzel dagasztott, kovásszal készült kenyeret árul a Kemence Zug a piacon
Úgy készítjük a kolbászt, akár őseink 100 éve - Szatyor Debrecen termelői piac
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Szatyor Debrecen