Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Freepik)

Egy úttörő áttörést jelentő rákterápiában a Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) kutatói olyan technológiát fejlesztettek ki, amely a vastagbélrák sejtjeit normálisnak tűnő sejtekké alakítja anélkül, hogy elpusztítaná azokat. 

Ez az innovatív megközelítés, amelyet a Bio- és Agytechnológiai Tanszék professzora, Kwang-Hyun Cho vezetett, jelentős eltérést jelent a hagyományos rákkezelésektől, amelyek a rákos sejtek elpusztításán alapulnak, gyakran súlyos mellékhatásokkal és kiújulás kockázatával.

hirdetés

„Az a tény, hogy a rákos sejtek visszaalakíthatók normális sejtekké, lenyűgöző jelenség. Ez a tanulmány bizonyítja, hogy ezt a folyamatot rendszerszinten is elő lehet idézni” – jegyezte meg Cho írja az INTERESTING ENGINEERING.

A kutatók a tanulmányuk bevezetésében részletezik, hogy akut myeloid leukémiában, mellrákban és májsejtes karcinómában végzett kutatások azt mutatták, hogy a tumoros sejtek differenciációra vagy átdifferenciálódásra való ösztönzése visszafordíthatja a rákosodás folyamatát.

Azonban továbbra is kihívást jelent azonosítani azokat a kulcsfontosságú szabályozókat, amelyek ezeket a folyamatokat vezérlik. Ha sikerül azonosítani ezeket a normális sejtek differenciációjában szerepet játszó szabályozókat, és alkalmazni azokat a rákos sejtekre, ígéretes alternatívát nyújthatnának a jelenlegi rákkezelésekhez képest.

A hagyományos rákterápiák a rákos sejtek elpusztítására összpontosítanak. Bár sok esetben hatékonyak, két kritikus problémával kell szembenézniük: a rákos sejtek ellenállóképessége és visszatérése, valamint az egészséges sejtek sérülése, ami súlyos mellékhatásokat okozhat.

A KAIST csapata radikálisan más megközelítést alkalmazott, amely a rák kialakulásának alapvető okait célozza meg. Kutatásuk arra az elképzelésre épül, hogy a rákos sejtek normális sejtekké való átalakulásuk során visszalépnek a differenciációs pályán – azon a folyamaton, amelynek során a normális sejtek érett, specifikus funkciójú sejtekké alakulnak.

Az ilyen terápiák minimalizálhatják a mellékhatásokat és csökkenthetik a kiújulás valószínűségét, ezzel megválaszolva az onkológia legnagyobb kihívásait.

Bár a tanulmány a vastagbélrákra összpontosított, az alapelvek kiterjeszthetők más ráktípusokra is. A kutatók remélik, hogy a digitális ikermodell technológiát különböző rákos génhálózatokra alkalmazva hasonló molekuláris kapcsolókat azonosíthatnak, és széles körben alkalmazható, visszafordítható rákterápiákat fejleszthetnek ki.

Ahogy a technológia fejlődik, teljesen átalakíthatja a rák elleni küzdelmet, új reményt adva a betegeknek világszerte.

A tanulmány az Advanced Science tudományos folyóiratban jelent meg.

Kapcsolódó anyagok:

A WHO szerint robbanásszerűen nő 2050-re a rákos betegek száma

Egyre több fiatal rákos a világon, és csak sejtik az okát

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by freepik

TOP 5