Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Hilda, az in vitro megtermékenyítéssel (IVF) született borjú, a Dumfries-ben található Langhill állományból, áttörést jelent a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok terén. 

Hilda az első az állományban, aki IVF-eljárással született, és a Cool Cows projekt része. A projekt célja olyan szarvasmarhák tenyésztése, amelyek lényegesen kevesebb üvegházhatású gázt, metánt termelnek, így csökkentve a tejtermelés környezeti terhelését.

hirdetés

A tudósok Hilda érkezését „rendkívül jelentősnek” nevezik, mivel felgyorsíthatja a tejipar szén-dioxid-semlegesség felé vezető útját. Ez a születés mérföldkövet jelent az Egyesült Királyság tejtermelési szektorában, lehetővé téve a kutatók számára a genetikai szelekció gyorsítását és a metánhatékony tehenek tenyésztésének fejlesztését, írja a FARMERS WEEKLY.

Genetikai előrelépés

Az IVF alkalmazásával a tudósok lehetővé tették a Langhill állomány következő generációjának megszületését közel nyolc hónappal korábban, mint ahogy azt a hagyományos tenyésztési módszerek engednék. Ez megduplázza a genetikai előrehaladás ütemét, és új lehetőséget teremt olyan állatok kiválasztására, amelyek egyszerre nagy termelőképességűek és környezetbarátak.

Richard Dewhurst professzor, a skóciai vidékfejlesztési főiskola (SRUC) munkatársa és a Cool Cows projekt vezetője elmagyarázta ennek az innovációnak a jelentőségét. „A globális tejfogyasztás növekedésével a fenntartható állattenyésztés elengedhetetlen” – mondta. „Hilda születése potenciálisan forradalmi pillanat a tejipar számára, gyorsabb utat kínálva a metánhatékony szarvasmarhák tenyésztéséhez.”

A Cool Cows projekt reprodukciós technológiákat és genomikai eszközöket ötvöz, hogy olyan szarvasmarha-genetikát válasszanak, amely prioritásként kezeli a csökkentett metántermelést, miközben fenntartja a tejhozamot.

A projekt célja továbbá egy olyan magállomány létrehozása, amely rendkívül metánhatékony tehenekből áll, és mintaként szolgál a további kutatási és tenyésztési erőfeszítésekhez. A Langhill állomány több mint 50 éve nélkülözhetetlen adatforrás, és az üvegházhatású gázkibocsátásról szóló tanulmányokban való részvétele kulcsfontosságú az Egyesült Királyság fenntartható gazdálkodási törekvéseiben.

Potenciális áttörés

Az IVF sikeres alkalmazását, amelyet a Digital Dairy Chain 335 000 fonttal támogatott, áttörésként tartják számon a mezőgazdaság szénlábnyomának csökkentésében.

Rob Simmons, a Paragon Veterinary Group munkatársa elmondta: „A metánhatékonyság genetikai javítása kulcsfontosságú annak biztosításában, hogy tápláló élelmiszert tudjunk biztosítani a lakosság számára, miközben kontroll alatt tartjuk a metánkibocsátást.”

Stuart Martin, a Digital Dairy Chain igazgatója hozzátette: „Ez jelentős mérföldkő a fenntartható mezőgazdaság jövőjében, amely eredmények ígéretes megoldást nyújtanak a mezőgazdaság globális környezeti hatásainak mérséklésére.”

Kapcsolódó anyagok:

Rotterdami úszó tehénfarm a klímaváltozás kihívásainak kezelésére - Videó

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by W P from Pixabay

TOP 5