A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A robotok egyre nagyobb szerepet kapnak a munkahelyeken, különösen azokon a területeken, ahol az ismétlődő, fizikai megterhelést igénylő feladatokat az emberek egyre kevésbé akarják ellátni.
Peggy Johnson, az Agility Robotics új vezérigazgatója – aki korábban a Szilícium-völgy egyik veterán vezetője volt – a Business Insidernek elmondta, hogy a humanoid robotok hamarosan „teljesen megszokott” munkatársakká válhatnak az emberi munkaerő mellett.
A robotok válaszolnak a munkaerőhiányra
Az Egyesült Államokban számos gyár küzd munkaerőhiánnyal. A Deloitte előrejelzése szerint ez a probléma 2030-ig akár 1 billió dolláros gazdasági veszteséget is jelenthet. Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023 januárjában 622 ezer betöltetlen állás volt a gyártási szektorban.
Ebben a helyzetben jelentek meg a humanoid robotok. Johnson szerint kezdetben a logisztikai és gyártási iparágakban van a legnagyobb igény ezekre a gépekre, de ahogy a robotok, például a Digit, új képességeket sajátítanak el, a felhasználási területek bővülhetnek, akár a fogyasztói szektorban is megjelenhetnek a jövőben.
A Digit – az új munkatárs
Az Agility Robotics humanoid robotja, a Digit, 5 láb 9 hüvelyk (kb. 175 cm) magas, kezei képesek tárgyak megragadására és mozgatására, valamint hátrafelé hajló lábai segítik a munkaterületen való manőverezést. Az animált LED-es „szemei” pedig előre jelzik, hogy melyik műveletet fogja végrehajtani.
Idén a Digit lett az első humanoid robot, mely fizetést kap az elvégzett munkáért. Az Agility Robotics többéves szerződést kötött a GXO Logistics vállalattal, melynek kapcsán a robot, pontosabban a robotok a Spanx női ruházati gyárban szállítórekeszeket mozgatnak és helyeznek fel a szállítószalagokra.
A cég, áll a szerződés középpontjában, havidíjat számít fel a gépek használatáért. A beruházás a számítások szerint két év alatt térülhet meg, ha az emberi munkaórákat 30 dollár/óra bérrel váltják ki.
Új technológia a gyártási szektorban
Az Amazon már 2023-ban elkezdte a Digit robotok tesztelését raktári műveleteiben, míg a Ford azt vizsgálja, hogyan alkalmazhatná a robotokat autonóm járművei mellett az „utolsó mérföldes” szállítási szolgáltatásokban. Nemrég az Agility Robotics megállapodást kötött a német autóipari beszállítóval, a Schaefflerrel is, amely kisebbségi részesedést is szerzett a vállalatban.
A humanoid robotok jelenleg csak elkülönített munkaterületeken működhetnek, de a tervek szerint 2025 közepére a Digit új generációja már biztonságosan együtt tud dolgozni emberekkel is. Az új modell kereskedelmi forgalomba hozatala 18–24 hónapon belül várható.
Technológiai kihívások és jövőkép
Egy 2023-as Gallup-felmérés szerint az amerikai munkavállalók egyötöde tart attól, hogy a technológia miatt az állása feleslegessé válhat – ez az arány 2021-ben még csak 15% volt. Johnson szerint az Agility Robotics eddig nem tapasztalt ellenállást a szakszervezetek részéről, mivel ezek a robotok olyan feladatokat vesznek át, amelyeket gyakran nem tudnak betölteni emberi munkaerővel.
„Ezeket a technológiákat nem az emberek helyettesítésére, hanem kiegészítésére fejlesztjük” – mondta Johnson. „A robotok csupán néhány feladatot vesznek le az emberek válláról.”
A robotok és az otthonok
Miközben a Digit robotok már raktárakban dolgoznak, az otthoni felhasználás, például a mosott ruhák összehajtogatása, még várat magára. Johnson szerint az otthoni környezet sokkal kaotikusabb, például a szobán átguruló labda vagy a rohangáló háziállatok akadályt jelenthetnek.
Az Agility Robotics inkább a jelenlegi technológia alkalmazására fókuszál, mintsem futurisztikus koncepcióvideókkal keltené fel a figyelmet. „Az iparág számára káros a túlzott hype, mert az emberek azt hiszik, hogy a technológia még nem áll készen. Pedig már itt van, működik, és a robotok már fizetést is kapnak a munkájukért” – tette hozzá Johnson.
Kapcsolódó anyagok:
2024-ben már 10.000 humanoid robotot gyárt egy amerikai cég
Már 2025-ben tömeggyártaná a humanoid robotokat Kína
Indul a tömeggyártás, rengeteg humanoid robot fog dolgozni az iparban
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Brian Penny képe a Pixabay -en.