A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A magánrepülőgépek népszerűsége, a repülésekkel megtett távolságok és az ezekhez kapcsolódó üvegházhatású gázkibocsátás mind növekvő tendenciát mutat.
Egy átfogó elemzés szerint az elmúlt öt évben jelentősen emelkedett a magánrepülőgépek száma, az általuk megtett utak hossza és a kibocsátott szén-dioxid mennyisége, írja a Nature.
A Communications Earth and Environment folyóiratban 2023. november 7-én közzétett tanulmány szerint a magánrepülések száma 2019 és 2023 között évi több mint négy millióra nőtt, ami 46%-os kibocsátásnövekedést eredményezett. A kutatás megállapította, hogy 2023-ban a magánrepülőgépek 15,6 millió tonna CO2-t bocsátottak ki, és olyan eseményekhez kapcsolódóan is jelentős koncentrációt mutattak, mint például a COP28 klímacsúcs Dubajban.
„Ez a kutatás rendkívül fontos a globális felmelegedés és a világban tapasztalható abszolút egyenlőtlenségek fényében” – mondta Milan Klöwer, az Oxfordi Egyetem kutatója, aki a repülés globális felmelegedésre gyakorolt hatását vizsgálja. „Bár a magánrepülés a kereskedelmi repülés kis részét teszi ki, jól mutatja, hogy milyen aránytalanul járulnak hozzá a bolygó égetéséhez.”
A luxus ára
A kutatók már foglalkoztak a légiközlekedés klímaváltozásra gyakorolt hatásaival, de csak kevés tanulmány vizsgálta globális szinten a magánrepülők klímaköltségeit. Ezek ugyanis a repülés egyik legenergiaigényesebb formáját jelentik. „Egy nagy magánrepülőgép óránként több szén-dioxidot bocsáthat ki, mint egy átlagos ember egy év alatt” – mondta Stefan Gössling, a tanulmány társszerzője, aki a közlekedési szokásokat és a klímaváltozást tanulmányozza a svédországi Linnaeus Egyetemen.
Gössling és kollégái 2019 és 2023 között olyan magánrepülési adatokat gyűjtöttek, amelyek valós idejű helyinformációkat tartalmaztak minden járatról. A repülési idő adatait ezután az adott repülőgépmodell üzemanyag-felhasználási jellemzőivel vetették össze a kibocsátások meghatározásához.
Elemzésük szerint a magánrepülőgépek száma 28,4%-kal nőtt az adott időszakban, és 2023-ra közel 26 000-re emelkedett, illetve a gépek által megtett összes távolság szintén növekedett. Bár a teljes CO2-kibocsátás 10,7 millió tonnáról 15,6 millió tonnára emelkedett, az átlagos kibocsátás kilométerenként csökkent, ami valószínűleg hatékonyabb hajtóműveknek köszönhető.
A járatok közel 50%-a 500 kilométernél rövidebb távolságokat tett meg, amelyeket Klöwer szerint vonattal vagy autóval is meg lehetett volna tenni. Sok utazás és az ezzel járó kibocsátás nagy nemzetközi eseményekhez kapcsolódott. Például a 2023-as Világgazdasági Fórumra (World Economic Forum) Svájcban, Davosba érkező 595 magángép közül 172-t ugyanabban az évben a franciaországi Cannes-i Filmfesztiválon is észleltek. A COP28 klímacsúcshoz 291 magánrepülő kapcsolódott, amelyek becslések szerint 3800 tonna CO2-t bocsátottak ki.
Aggasztó tendencia
Bár a magánrepülések kibocsátásának mértéke kicsi más források kibocsátásaihoz képest, a tanulmány szerint az emelkedés üteme aggasztó. „Már sok kollégától hallottam, hogy a 15,6 millió tonna globális összehasonlításban semmi, és figyelmen kívül hagyhatjuk ezt a szektort” – mondta Gössling. „Én azonban fordítva látom: ha egyének következmények nélkül kibocsáthatnak több ezer tonnát, miért kellene bárki másnak csökkentenie a kibocsátásait?”
Klöwer egyetért abban, hogy a magánrepülők globális növekedése „fenntarthatatlan”, és szigorúbb szabályozásokra lenne szükség az ösztönzők csökkentésére. „A szén-dioxid egy költség, és ezt a költséget be kell építeni a rendszerbe” – mondta Gössling. Klöwer szerint minden ország megadóztathatná az összes magánrepülőgépet, amely leszáll vagy felszáll, bár elismeri, hogy az ilyen szabályozás „politikailag nagyon, nagyon nehéz” lenne.
Klöwer javasolja, hogy a jövőbeli kutatások ne csak a CO2-kibocsátásra, hanem más gázokra, például metánra és kén-dioxidra is fókuszáljanak, amelyeket a repülőgépek termelnek. Bár ezek számítása kihívást jelentene, az ilyen kutatás segíthetne pontosabb képet adni arról, hogy az egyes magánrepülők hogyan járulnak hozzá a klímaváltozáshoz. „Egyértelműen meg lehetne mutatni az embereknek, hogy pontosan milyen mértékben felelősek a felmelegedésért” – mondta.
Kapcsolódó anyagok:
A légi közlekedés teljesen karbonsemlegessé válhat?
57 cég bocsátja ki a szén-dioxid nagy részét egy tanulmány szerint
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Tung Lam képe a Pixabay -en.