A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Öt farkascsalád, összesen 30 állat leölését engedélyezték Svédországban, amit a környezetvédők az uniós jog szerint illegálisnak tartanak.
A farkasvadászat csütörtökön kezdődött el, az ország célja az, hogy a veszélyeztetett ragadozó populációját a felére csökkentse, írja a The Guardian.
A svéd kormány zöld utat adott öt teljes farkascsalád, összesen 30 farkas kilövésére, amit kampányolók az Európai Unió jogával ellentétesnek ítélnek. A Berni Egyezmény szerint a védett fajok populációját nem lehet olyan szint alá csökkenteni, amely fenntarthatóságukat veszélyezteti.
A svéd farkaspopuláció 2022–23-ban közel 20%-kal csökkent, és jelenleg 375 egyedet tartanak számon. A visszaesés oka az egyre intenzívebb vadászat, a kormány pedig korábban bejelentette, hogy a populációt a felére kívánja csökkenteni, és az „kedvező természetvédelmi státuszhoz” szükséges minimális szintet a jelenlegi 300-ról 170-re állítaná át.
A kritikusok szerint ez veszélyezteti a farkasok populációját, amely történelmileg is törékeny pozícióban volt Svédországban, részben a túlzott vadászat miatt. Svédországban 1966 és 1983 között nem volt szaporodó farkaspopuláció, és a faj jelenleg is veszélyeztetettként szerepel az IUCN vörös listáján.
A tervek egy szélesebb trend részét képezik, mivel az EU a farkasok vadászatára vonatkozó szabályok enyhítését tervezi, lehetővé téve, hogy az országok több farkast ejtsenek el.
Az Európai Bizottság fontolgatja a természetvédelmi irányelvek módosítását, tekintettel arra, hogy a farkasok száma megnövekedett, különösen Skandinávia és Közép-Európa alpesi és erdős területein. A gazdák szerint a megnövekedett populáció veszélyt jelent az olyan haszonállatokra, mint a juhok.
A múlt hónapban a Berni Egyezmény tagjai szavaztak arról, hogy a farkasok státuszát a „szigorúan védett” kategóriáról a „védett” kategóriára változtassák. Ez a változás 2025. március 7-én lép hatályba, és megkönnyíti az EU számára a természetvédelmi irányelvek módosítását, hogy több farkast lehessen kilőni.
A környezetvédők szerint azonban a törvények módosítása helyett a gazdák megelőző intézkedéseket tehetnének, például elektromos kerítések alkalmazásával.
„Nagyon kritikusak vagyunk az EU által követett iránnyal szemben, amely a farkasok védettségi státuszának csökkentésére irányul” – mondta Magnus Orrebrant, a Svéd Ragadozók Szövetségének elnöke. „Ha az EU követi a Berni Egyezmény legutóbbi döntését, és módosítja a farkasok természetvédelmi irányelv szerinti védettségi státuszát, az nemcsak a farkasok, hanem Európa teljes vadállományára nézve is negatív következményekkel jár.”
„Svédországban ez nem fog azonnal hatást gyakorolni a farkaspopulációra, mivel a svéd kormány 2010 óta nyíltan figyelmen kívül hagyja a farkasok különleges védettségi státuszát, és évente engedélyezi a kvótás vadászatot, ezzel megszegve az uniós jogot. Hivatalos panaszt nyújtottunk be az Európai Bizottsághoz, ami eljárást indított Svédország ellen, de eddig eredménytelenül.”
Léa Badoz, az Eurogroup for Animals nevű lobbicsoport vadvédelmi programjának tisztviselője így nyilatkozott: „A farkas sajnos a legújabb politikai eszköz, az álhírek áldozata. A védettség csökkentése nem oldja meg az együttélés kihívásait, és nem segít a gazdákon sem.”
Kapcsolódó anyagok:
Farkasvadászat kezdődött el Svédországban, a zöldekre senki sem hallgat
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by keyouest from Pixabay