Skip to main content

Az ingatlan piaci értéke egy olyan elképzelt ár, amennyiért jelenleg az adott ingatlan elkelhet. A piaci értéket több tényező is befolyásolhatja. Ilyen tényezők lehetnek: -aktuális ingatlan piaci helyzet (kereslet-kínálat, hitel környezet, állami támogatások) -ingatlan adottságai (elhelyezkedése, megközelíthetősége, állapota, tájolása, belső elrendezése, hitelezhetősége) -ingatlan környezete (környék, társasház állapota, szomszédok) Az ingatlan piaci értékét sok olyan tényező befolyásolja amire nem lehet ráhatásunk, viszont lehetnek olyan tényezők is amik csak rajtunk múlnak. 

Nézzük, hogyan növelhetjük az ingatlanunk piaci értékét…

Az ingatlanunk felújításával tudjuk növelni a piaci értékét, melyet több szempontból is megközelíthetünk. Ilyen szempontok lehetnek az energetikai, műszaki, esztétikai vagy az ingatlan elrendezése is.

Energetikai felújítás

A folyamatosan emelkedő energiaáraknak köszönhetően egyre nagyobb jelentősége van annak, hogy energetikailag milyen állapotban van egy ingatlan. 2024 óta már az ingatlanhirdetésekbe is kötelezően fel kell tüntetni az ingatlan energetikai besorolását. Az energetikai besorolást az ingatlanról készült energetikai tanúsítványból tudhatjuk meg. Az energetikai besorolás az ingatlan energiafogyasztását tükrözi, így a vásárlók számára egy fontos szempont lett a vásárlás előtt, hiszen az ingatlan rezsiköltsége az új tulajdonost fogja terhelni a vásárlás után. Az energetikai besorolást befolyásolják az ingatlan hőszigetelései, nyílászárói, valamint gépészeti rendszerei (fűtés és meleg víz rendszer). Társasházak esetén nem minden esetben lehetséges a teljes energetikai felújítás, hiszen például egy homlokzati, pincefödémi, vagy zárófödémi hőszigeteléshez társasházi összefogásra van szüksége. Viszont a nyílászárók cseréjének, vagy egyedi gépészeti rendszerek esetén a fűtés korszerűsítésnek nem lehet akadálya. 

Műszaki felújítás

Az ingatlan műszaki felújítása elsősorban a villamoshálózat és a gépészeti vezetékek felújításából, vagy cseréjéből áll. Ez azért is fontos információ a vásárló részére, hiszen ezek a felújítások csak jelentős bontás után valósíthatóak meg, így egy ingatlan hiába jó állapotú, ha régiek a vezetékek akkor csak jelentős esztétikai felújítással cserélhetőek. A jelentős esztétikai felújítás esetén pedig a vásárlónak érdemesebb már egy teljesen felújítandó ingatlant vásárolnia, mert azokhoz kedvezőbb áron juthat.

Esztétikai felújítás

Az esztétikai felújítás az egyik legmeghatározóbb piaci érték növelő beruházás, igaz a legköltségesebb is. Eladás előtt érdemes átszámolni, hogy a befektetett összeg a felújítás végén visszahozza-e az árát az eladásnál, hiszen ez mind attól függ, hogy a felújítást milyen költségen és milyen minőségben tudjuk megvalósítani. 

Amin mindenképp érdemes elgondolkodni az a home staging, melynek jelentése gyakorlatilag az, hogy az ingatlant felkészítjük az eladásra. 

Nézzünk néhány home staging tippet:

  • Rendrakás és alapos takarítás: ezen talán nincs mit részletezni, hiszen mindenki jobban szeret egy rendezett és tiszta lakásba belépni.
  • Legyenek minél tágasabbak a terek, ezért igyekezzünk a zsúfoltságot megszüntetni a lakásban, hogy minél tágasabb tereket kapjunk.
  • Személyes tárgyak elpakolására azért van szükség, hogy a leendő vásárló minél könnyebben el tudja magát képzelni az ingatlanban. Ilyen tárgyak például a családi fotók, hűtőmágnesek, érmek stb.
  • Legyen minél világosabb, ezért szükség szerint kapcsoljuk fel a lámpákat és húzzuk el a függönyöket.
  • Minden helyiségnek legyen meg a funkciója.
  • Apróbb hibák kijavítása: az ingatlanban minden esztétikus legyen és rendeletetésszerűen működjön. Legyen szó csöpögő csapról, kiégett izzóról vagy akár a faltól elvált szegélylécről.
  • Érdemes kifesteni a lakást, mert a világos fal tágítja és világosabbá teszi a tereket.

Ingatlan elrendezése 

Egy ingatlan hiába korszerű műszakilag és esztétikailag is, ha gyenge az alaprajzi elrendezése. Az elrendezésnél fontosak a helyiségek méretei, elhelyezkedései, valamint az szokott a legnagyobb kérdés lenni, hogy hány darab hálószoba található az ingatlanban. Vegyünk egy példát arra ha egy két gyermekes család él egy ingatlanban, de csak két hálószobával. Ebben az esetben értéknövelő beruházás lenne bővíteni egy új hálószobával. Ideális esetben a hasznos alapterület növelése nélkül, a helyiségek újraosztásával is megoldható a plusz hálószoba kialakítása, viszont itt érdemes arra is figyelni, hogy minden tér megfelelő méretű maradjon és kényelmesen használható legyen. Amennyiben ez nem megoldható és mindenképp lapterület bővítés szükséges, akkor családi ház esetén érdemes elgondolkodni a tetőtér beépítésében.

Maximum piaci érték

A piaci értéket sok tényező befolyásolja, ezért eladás előtt legyünk körültekintőek és tegyünk meg mindent azért, hogy a maximum értéket tudjuk kihozni az ingatlanunkból.

FAGA – Energetikai tanúsítvány készítése

Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Garik Barseghyan képe a Pixabay -en.

TOP 5