Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Az átlagember azt gondolná, elég burgonyát termelnek Magyarországon, aki azonban a bevásárlást végzi, vagy a piacokat járja, tudja, hogy ez nem így van. 

Magyarországon a burgonyafogyasztás és termelés drasztikus csökkenést mutat az elmúlt évtizedekben, ami az ágazat hanyatlására utal. A termőterület 2023-ra mindössze 5,82 ezer hektárra zsugorodott, miközben a termésmennyiség nem fedezi a hazai szükségleteket, így importra kényszerülünk, főként Franciaországból, adott erről hírt a napokban az Agrárszektor.

hirdetés

A visszaesés okai között a klímaváltozás, az EU szigorú növényvédelmi szabályai és a fogyasztói szokások változásai szerepelnek. A hazai fogyasztás 2005-ben fejenként még 66,8 kilogramm volt, de 2017-ben 57,1 kilogrammal érte el a mélypontot, és azóta körülbelül 60 kilogramm körül stabilizálódott. Ez az érték továbbra is elmarad az EU28 átlagától, és a legalacsonyabb a V4-országok között.

1960-ban 3 millió tonna burgonya termett Magyarországon, de a 2000-es évek elejére ez 700–800 ezer tonnára csökkent.

Önellátóvá kell válni

Az Agrárszektor októberben - az MTI közleménye alapján - arról is hírt adott, miszerint az agrárminiszter nemrég a 10. Kiskunhalasi Burgonya Napokon azt jelentette be, hogy Magyarországnak önellátóvá kell válnia a krumplitermesztésben.

A cél elérése érdekében különböző pályázatokon indulhatnak a gazdák, mely pályázatok keretében a burgonya termelését és feldolgozását elősegítő gépek beszerzése, zöldségtárolók, hűtőházak építése mellett támogatást lehet igényelni akár a megújuló energia felhasználására is.

Kapcsolódó anyagok:

Burgonya termeszthető hulladékból is?

A nyitókép csak illusztráció, forrás: NT Franklin képe a Pixabay -en.

TOP 5