A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Európát a világ egyik legkedvezőbb munkakörnyezetéről ismerik, amikor a professzionális munkahelyekről van szó.
Az európai országok rendszeresen a legjobbak között szerepelnek a munka és a magánélet egyensúlyát tekintve, az elsők között próbálták ki a négynapos munkahét modelljét, és itt találhatók a világ legmagasabb átlagbérei, valamint számos egyéb munkavállalói juttatás is, írja az euronews.
De melyek azok a vállalatok, amelyek a legjobb munkahelyek közé tartoznak?
A Fortune és a Great Place To Work közzétette az "Európa 100 legjobb munkahelye" című listát, amely több mint 2 millió európai munkavállaló 1,3 millió válaszát elemezve készült el.
Azok a vállalatok, amelyek a lista élére kerültek, olyan munkavállalókkal rendelkeztek, akik motiváltabbak voltak, és kényelmesebben érezték magukat a cég működésében. Például a Great Place To Work blogja szerint a magas rangú vállalatoknál a dolgozók közel 90 százaléka mondta, hogy plusz erőfeszítéseket tesz a munkája elvégzése érdekében, szemben a tipikus európai munkahelyek 59 százalékával.
A közösség érzése szintén meghatározó tényező volt, hiszen a munkavállalók 108 százalékkal nagyobb valószínűséggel dolgoztak keményebben, ha úgy érezték, együttműködő légkör uralkodik a kollégáik között. Ezenkívül a legjobb munkahelyeken dolgozók 86 százaléka jelezte, hogy hosszú távon is maradna a cégnél, szemben más munkahelyek 60 százalékával. Ez különösen igaz volt azokra, akik munkájukat értelmesnek találták, és célokat adott nekik. A jelentés szerint az innovációs arány is 66 százalékkal magasabb volt a legjobb munkahelyeken, amit főként a folyamatos képzési és fejlesztési lehetőségek biztosítása tett lehetővé.
Európa 10 legjobb munkahelye:
- DHL Express Europe, Németország
- AbbVie Biotechnology & Pharmaceuticals, Egyesült Államok
- Hilti Construction & Infrastructure, Liechtenstein
- Hilton Hospitality, Egyesült Államok
- Cisco, Information Technology, Egyesült Államok
- Stryker Manufacturing & Production, Egyesült Államok
- Allianz Financial Services & Insurance, Németország
- Specsavers Retail, Egyesült Királyság
- Agilent Technologies Biotechnology & Pharmaceuticals, Egyesült Államok
- Chiesi Europe Biotechnology & Pharmaceuticals, Olaszország
A munka és a magánélet egyensúlya szintén kulcsfontosságú tényező volt a vállalatok magasabb rangsorolásában, és az egyik leginkább értékelt szempont a munkavállalók körében. A legjobb vállalatok dolgozóinak körülbelül 85 százaléka mondta, hogy bátorítják őket az egyensúly megőrzésére, és 92 százalékuk jelentette, hogy szükség esetén könnyen szabadságot vehet ki.
A munkahelyi igazságosság szintén jelentős szerepet játszott, és hozzájárult néhány vállalat magasabb értékeléséhez. Az ilyen cégeknél dolgozók szerint az előléptetések igazságosak voltak (78 százalék), a vállalati jutalmak igazságosan részesedtek (70 százalék), és a vezetők nem kivételeztek az alkalmazottaik között (81 százalék).
Ez az igazságosságérzet összefüggésben állt azzal is, hogy a munkavállalók mennyire hajlandók mesterséges intelligencia (AI) eszközöket használni munkájuk során. Az egész európai felmérésben csak a válaszadók körülbelül egyharmada (34 százalék) mondta, hogy izgatottan várja az AI használatát munkájának javítása érdekében, de azok, akik igazságosnak tartották vállalataikat, 29 százalékkal nagyobb valószínűséggel voltak lelkesek az AI eszközök iránt.
Melyek a vezető iparágak Európában?
Bár az európai munkavállalók még mindig óvatosak az AI alkalmazásával kapcsolatban, a technológiai szektor általában nem domináns az európai munkaerőpiacon. Ez ellentétben áll az Egyesült Államokkal, ahol olyan technológiai cégek, mint az Nvidia, a Microsoft és a Google, a legjobbak között szerepelnek, és az AI-robbanás korai nyertesei közé tartoznak.
Európában azonban sok vezető vállalat hagyományos iparágakból származik, mint például a fosszilis tüzelőanyagok, az autóipar és a pénzügy, amit a legutóbbi Fortune 500 lista is tükröz. A lista élén Európa legnagyobb vállalata, a német autógyártó Volkswagen állt, amelyet két olaj- és gázipari cég, a brit Shell és a francia TotalEnergies követett.
Európa 10 legnagyobb vállalata bevétel alapján 2024-ben
- Volkswagen - Németország
- Shell - Nagy-Britannia
- TotalEnergies - Franciaország
- Glencore - Svájc
- British Petroleum (BP) - Nagy-Britannia
- Stellantis - Hollandia
- BMW Group - Németország
- Mercedes-Benz Group - Németország
- Électricité de France - Franciaország
- Banco Santander - Spanyolország
A Fortune szerint bár az idei listán mindössze 15 cég tartozik a technológiai szektorhoz, a hagyományos vállalatok is nyitnak az innováció felé az automatizációs technológiák bevezetésével. Például a Volkswagen idén bejelentette, hogy a ChatGPT AI chatbotot integrálja egyes járművei hangalapú asszisztensébe. Ezenkívül a fosszilis tüzelőanyagokat előállító Shell is alkalmazza az AI-t a mélytengeri kutatásban és termelésben, hogy javítsa az operatív hatékonyságot, gyorsítsa a folyamatokat és növelje a termelést.
Kapcsolódó anyagok:
10 állás, amit már a mesterséges intelligencia tölt be az ember helyett
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Seidenperle from Pixabay