Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Egy elismert amerikai kutató azt állítja, hogy bizonyítékot talált a halál utáni élet létezésére, köszönhetően azoknak a tanulmányoknak, melyek több millió, halálközeli élményt átélt beteg esetét vizsgálta. 

Dr. Sam Parnia, a New York-i Egyetem Langone Medical Centerének orvosi adjunktusa szerint a szívmegállás után újraélesztett betegek gyakran számolnak be arról, hogy „életük minden egyes pillanatát” újra átélték. Különösen figyelemre méltónak tartja, hogy nemcsak a saját nézőpontjukból élték át újra emlékeiket, hanem mintha más emberek szemével látták volna azokat, írja a Daily Mail.

hirdetés

Ezek a jelenségek, amelyek évtizedek óta lenyűgözik az orvostársadalmat és a nagyközönséget is, a feltételezések szerint akkor fordulnak elő, amikor az emberek klinikailag már „halottak,” és életben maradásuk rendkívül valószínűtlen.

Dr. Parnia harminc évnyi kutatást végzett, több millió embert bevonva, hogy megvizsgálja, hol ér véget az élet, és hol kezdődik a halál.

A Times Rádiónak adott interjúban elmondta: „Világszerte emberek milliói mentek keresztül a halál korai szakaszán, majd visszatértek az életbe. Sok ezer ember esetében végeztünk vizsgálatokat különböző tudományos módszerekkel. Hihetetlen módon a páciensek következetesen arról számolnak be, hogy bár kívülről úgy tűnik, mintha nem lenne tudatosságuk, és elvileg halottak lennének, belsőleg egy új élményen mennek keresztül. Úgy érzik, hogy saját tudatuk és személyiségük hirtelen kitágul, és élesebbé, tisztábbá válik. Képesek információkat szerezni arról, ami velük történik, miközben az orvosok és nővérek próbálják újraéleszteni őket. Szinte 360 fokos látószögben gyűjtik be ezeket az információkat, és felismerik, hogy 'úgy tűnik, meghaltam'."

Hozzátette: „Ami igazán figyelemre méltó, hogy ebben az állapotban elkezdik újraélni életük minden egyes pillanatát, minden találkozásukat másokkal – nemcsak a saját nézőpontjukból, hanem a másik ember nézőpontjából is. Például, ha valakinek fájdalmat okoztak, újraélik azt a fájdalmat, amit a másik ember érzett. Ha pedig valami boldogságot okoztak, akkor ugyanezt a boldogságot élik át újra.”

Évek óta folynak kutatások

Az, hogy klinikai halál állapotában lévő emberek képesek látni és hallani dolgokat, rendelkezik bizonyos tudományos alapokkal. Évek óta folynak kutatások, amelyek szerint az emberi agy nagyon rövid ideig normálisan működik a szívmegállás után is, bár a szokásos képalkotó vizsgálatok szerint úgy tűnik, megszűnt a tevékenysége. A kutatások azt is feltárták, hogy az agy még oxigénhiányos állapotban, akár egy órával később is tapasztalhat időszakos aktivitási hullámokat az újraélesztés során.

Felül kellene vizsgálni az eddigi gyakorlatot?

E felfedezések miatt néhány orvos azt szorgalmazza, hogy vizsgálják felül azt a gyakorlatot, amely szerint az embereket három-öt percnyi oxigénmegvonás után halottnak nyilvánítják, hiszen elméletileg ezek a betegek még újraéleszthetők lennének. Dr. Parnia hozzátette: „Semmi sem olyan, mint ahogyan elképzeltük. Nem számítottunk rá, hogy a halált meg lehet fordítani. Nem kellett volna megvizsgálnunk, mi történik a halál után. Te és én most csak életünk egy töredékét tudjuk felidézni, ha megkérdezik tőlünk. De a halálban mintha minden, amit az élet során feljegyeztünk, előtérbe kerülne, mint egy jéghegy, amely felszínre emelkedik. Hirtelen az egész életedet egy erkölcsi és etikai prizmán keresztül értékeled.”

Hozzátette: „Természetesen sokan nem térnek vissza. De amikor mégis, pozitív változáson mennek keresztül, mert felismerik, hogy az életnek mélyebb értelme van, és még a legkisebb cselekedetek és gondolatok – bármennyire is rejtettek – valójában nem maradtak rejtve.”

Korábbi beszámolók

Korábban emberek beszámoltak a MailOnline-nak testenkívüli élményeikről, például arról, hogy fényes fényt láttak az alagút végén vagy találkoztak elhunyt rokonaikkal. Mások emellett égi túlvilági élményeket is felidéztek. Míg a klinikai halál állapotában lévő agyi aktivitás bizonyítékai továbbra is vizsgálat tárgyát képezik, a hasonló élmények pontos oka a szakértők között még vitatott. Egyesek azt feltételezik, hogy az agy ezek alatt az állapotok alatt „fékezés nélkül” működik, és ez hihetetlenül élénk és tiszta élményeket nyit meg az élet során eltárolt emlékekből. Ez azonban csak egy elmélet, amelyet más szakértők vitatnak.

A klinikai halál különbözik az agyhaláltól

A klinikai halál különbözik az agyhaláltól. Az agyhalál állapotában az életfenntartó gépre kapcsolt személy már nem mutat agyi funkciót, ami azt jelenti, hogy nem nyeri vissza az eszméletét. Az ilyen betegeknek nincs esélyük a felépülésre, mert a testük nem képes életben maradni mesterséges életfenntartás nélkül. Az Egyesült Királyságban ez azt jelenti, hogy az agyhalált szenvedett személy jogilag halottnak minősül. Ez nehezen érthető a hozzátartozók számára, hiszen a lélegeztetőgép segítségével látják a szerettük mellkasának emelkedését és süllyedését, valamint a szívének dobogását. Az agyhalált okozhatja betegség vagy sérülés, amikor a létfontosságú szerv oxigén- és/vagy vérellátása megszűnik. Az állapot különbözik a vegetatív állapottól, amikor a beteg agyi funkciója megmarad.

Kapcsolódó anyagok:

Túlélők beszéltek arról, mit láttak, hallottak, mielőtt visszatértek a halálból

Egy brit férfi visszatért a halálból, elmondta, mit látott

Visszatértek a halálból: 3 túlélő megdöbbentő története

Visszatért a halálból: egy túlélő megdöbbentő története

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Gerd Altmann képe a Pixabay -en.

TOP 5