Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

Az utóbbi években a vállalatok egyre gyakrabban döntöttek úgy, hogy rövid időn belül elbocsátják a frissen felvett Z generációs alkalmazottakat. 

Egy közelmúltbeli felmérés szerint a cégek 60%-a már idén elbocsátott legalább egy friss diplomást, és 75%-uk elégedetlen volt a teljesítményükkel. A főbb problémák között szerepel a munkavégzés iránti motiváció hiánya, a gyenge kommunikációs készségek, valamint a szakmai viselkedésbeli hiányosságok, írja a NEW YORK POST.

hirdetés

Huy Nguyen, az Intelligent.com oktatási és karrierfejlesztési tanácsadója szerint az új munkavállalók gyakran nem rendelkeznek a szükséges gyakorlati tapasztalattal, melyek nélkülözhetetlenek a munkahelyi sikerhez, olvasható a felmérésben. „Bár a főiskoláról hozhatnak némi elméleti tudást, gyakran hiányzik belőlük a való életben szükséges tapasztalat és azok az alapvető készségek, amelyekkel alkalmazkodni tudnak a munkahelyi elvárásokhoz” – mondta Nguyen.

Egyes szakértők az oktatási rendszerre mutatnak, mondván, hogy az nem készíti fel megfelelően a hallgatókat a munka világára. Bryan Driscoll, HR-tanácsadó a Newsweeknek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az oktatás túlságosan elméletközpontú, és nem ad elég lehetőséget a gyakorlati készségek fejlesztésére, amelyek szükségesek egy vállalati környezetben. „A görög mitológia tanulása izgalmas lehet, de egy vállalati megbeszélésen hogyan fog segíteni a szakmai hozzáállásban?” – tette fel a kérdést.

Azonban nem mindenki osztja ezt a véleményt. Jessica Kriegel, a Culture Partners munkaerő-stratégiai vezetője szerint ezek az általánosítások hibásak. A The Postnak adott interjújában rámutatott, hogy minden generációval kapcsolatban vannak ilyen sztereotípiák, és ezeket 20 évente újra és újra alkalmazzák a következő generációra. „Régebben a millenniumi generációt is „problémás gyerekeknek” tartották” – mondta Kriegel. Véleménye szerint nem az számít, melyik generációhoz tartozik valaki, hanem hogy milyen értékek és tapasztalatok formálták az egyént.

Más vállalatvezetők, mint például Scott Baradell, a dallasi Idea Grove marketingügynökség vezérigazgatója, pozitívabb hozzáállással állnak a Z generációs munkavállalókhoz. „Nem értem a bizonytalanságot a Z generációval kapcsolatban. Ők sokkal inkább vágynak a rugalmasságra és arra, hogy hatást gyakoroljanak, ami előny egy vállalat számára” – mondta Baradell. Szerinte azok a cégek, amelyek elutasítják a Z generáció tagjait, elszalasztják az esélyt, hogy kihasználják a következő generáció tehetségét.

Karla Trotman, egy pennsylvaniai gyártó cég tulajdonosa és vezérigazgatója szerint a vállalatoknak inkább alkalmazkodniuk kellene a fiatalabb munkavállalók igényeihez, például olyan juttatásokat kínálva, mint a tandíjtámogatás, a rugalmas szabadságolási rendszerek és a hibrid munkakörnyezet. „A gyártóiparnak szüksége van a Z generációs dolgozókra a túléléshez, és nem szabadna haboznunk az alkalmazásukban” – mondta Trotman.

A felmérés szerint a munkáltatók fele a motiváció hiányát, 39%-uk a kommunikációs készségek gyengeségét, és majdnem fele (46%) a professzionális hozzáállás hiányát emelte ki a Z generációs munkavállalóknál. Az oktatási rendszeren túl a cégeknek nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a fiatalabb munkavállalók mentorálására és gyakorlati tapasztalatok biztosítására, hogy jobban felkészíthessék őket a munkahelyi kihívásokra.

Az új generáció elutasítása helyett a vállalatoknak át kellene gondolniuk, hogyan tudják a Z generáció tagjait bevonni és motiválni, hiszen bennük rejlik a jövő tehetsége, amely előremozdíthatja a cégeket.

Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja Facebook oldalunkat

Kapcsolódó anyagok:

Vezetők 40 százaléka szerint a Z generáció nem alkalmas a munkavégzésre

Cégvezetők szerint a Z-generáció lusta dolgozni

Kiderült, miért nem akar a Z generáció dolgozni

Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by MART PRODUCTION: pexels

TOP 5