Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A világ első ilyen léptékű megaprojektje indult el Kína kezdeményezésére, amelynek célja, hogy a Kubuqi-sivatagot megújulóenergia-központtá alakítsa.

Az ambiciózus terv 2030-ra mintegy 100 gigawatt napenergia-termelést irányoz elő, amivel nemcsak a térség környezetét formálja át, hanem új nemzetközi mércét is állít az innováció számára – írja az EcoCitias.

hirdetés

A Napelemes Nagy Fal: Új szintre emelkedik a megújulóenergia-termelés

A Kubuqi-sivatagban egyedülálló megújulóenergia-projekt épül, amely a Solar Great Wall (Napelemes Nagy Fal) nevet kapta. A létesítmény 400 kilométer hosszan és 5 kilométer szélességben terül el, lehetővé téve a sík területek és a bőséges napsütés maximális kihasználását. Emellett a projekt ipari szereplőket is vonz a térségbe, hogy a napenergia-termelést optimalizálják.

A napelemek hosszú, keskeny sávokban kerülnek telepítésre a dűnéken, főként Baotou és Bayannur térségében, a Sárga-folyó déli részén. A projekt már jelentős előrelépéseket ért el: 2024 közepére a telepített kapacitás várhatóan eléri az 5,4 gigawattot, amelyet részben olyan nagy állami vállalatok támogatnak, mint a China Three Gorges és a State Power Investment Corporation.

A fejlesztés egyik különleges eleme a Junma Napelempark, amely 2019-ben készült el, és 300 megawatt kapacitással rendelkezik. A Junma állomás Guinness-rekordot is tart, mivel ez a világ legnagyobb napelemekből kirakott képe, amely egy vágtázó lovat ábrázol.

A rendszer évente körülbelül 2 milliárd kilowattóra villamos energiát termel, ami akár 400 000 ember szükségleteit is fedezheti. Ez azonban csak a kezdet. 2030-ra a Napelemes Nagy Fal teljes kapacitását elérve 100 gigawatt energiát termelhet, amely nemcsak nagyobb városok energiaellátását biztosíthatja, hanem jelentős mértékben növeli Kína megújulóenergia-portfólióját.

Kína világelső a napenergia-termelésben – a globális kapacitás több mint 51%-a az országé

2024 közepére Kína a világ legnagyobb működő napelempark-kapacitásával rendelkezett, 386 875 megawattos teljesítménnyel. Ez azt jelenti, hogy a világ teljes napenergia-kapacitásának több mint 51%-a az országban összpontosul. Az Egyesült Államok 79 364 megawattal a második helyen áll, míg India a harmadik 53 114 megawattos kapacitással.

Ez is jól mutatja, hogy Kína az elmúlt évtizedben hatalmas lépéseket tett a megújulóenergia-szektorban. 2017 és 2023 között évente átlagosan közel 40 000 megawattal növelte napelemes kapacitását, míg az Egyesült Államok ugyanezen időszak alatt csupán 8 000 megawattot adott hozzá.

A beruházás nemcsak az ország egyre növekvő energiaigényeit szolgálja ki, hanem Kínát a globális klímaváltozás elleni küzdelem egyik vezető szereplőjévé is teszi. A Napelemes Nagy Fal méreteivel és célkitűzéseivel egyaránt bizonyítja, hogy a környezeti kihívások új lehetőségeket teremthetnek az innováció számára.

A Napelemes Nagy Fal: Zöld forradalom a Kubuqi-sivatagban

A projekt nemcsak környezetbarát energiát állít elő, hanem gazdasági és ökológiai előnyöket is kínál. Segít a sivatagosodás elleni küzdelemben, mivel stabilizálja a széleróziónak kitett homokdűnéket. Emellett a napelemek árnyékoló hatása csökkenti a párolgást, elősegítve a víztakarékosságot.

A napelemek alatt füvek és növények növekednek, hasonlóan Kína más sivatagi zöldítési projektjeihez. A kopár, terméketlen Kubuqi-sivatagban ez a modell nemcsak az ökológiai helyreállítást segíti elő, hanem munkahelyeket is teremt, serkenti a napenergia-ipari innovációt, és csökkenti Kína fosszilis energiahordozóktól való függőségét.

A Napelemes Nagy Fal egyértelmű bizonyítéka annak, hogy az emberi találékonyság és környezettudatosság együtt új utakat nyithat a fenntarthatóság felé. A projekt megmutatja, hogy még a világ legzordabb sivatagaiban is lehetőség nyílik környezeti megújulásra és technológiai fejlődésre.

Kapcsolódó anyagok:

Gigantikus, éjjel-nappal működő naperőművet telepítene az űrbe Kína

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Leoneil Maranan from Pixabay

TOP 5