A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Az űrbéli naperőművek jelentik a következő nagy lépést az energiaiparban, minek kapcsán Kína egy igazán merész tervvel rukkolt elő.
A jelentések szerint Kína ambiciózus tervet jelentett be, melynek célja, hogy szupernehéz rakéták segítségével nagyméretű naperőműveket építsenek az űrben, írja az INTERESTING ENGINEERING.
A South China Morning Post (SCMP) szerint Long Lehao, egy vezető rakétatudós irányítja ezt a merész vállalkozást, a projektet a Föld fölötti „új Három-szoros-gát projektként” emlegeti.
A Jangce folyónál található Három-szoros-gát Kína legnagyobb vízerőmű projektje, éves energia-termelési kapacitása körülbelül 100 milliárd kilowattóra.
„Jelenleg dolgozunk ezen a projekten. Ez olyan jelentőségű, mintha a Három-szoros-gátat egy 36 000 km-es (22 370 mérföldes) geostacionárius pályára helyeznénk a Föld fölé. Ez egy hihetetlen projekt...” – nyilatkozta Long, a Kínai Mérnöki Akadémia (CAE) tagja, egy, a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) által szervezett előadáson, mely októberben zajlott, de az akadémia csak december 28-án tette közzé az előadás átiratát.
Napelemsorok geostacionárius pályán
Számos ország, köztük az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is hasonló terveken dolgozik. Ez a kezdeményezés a Manhattan-tervhez hasonlítható, mivel már önmagában is hatalmas lehetőségekkel bír.
Az űrbéli napelemek egyik kulcsfontosságú előnye a folyamatos működés, amelyet nem akadályoznak az időjárás, a nappali-éjszakai ciklusok vagy az évszakok változásai. Emellett a napfény intenzitása az űrben jóval nagyobb, mint a Föld felszínén.
Long elképzelése szerint egy 1 km széles napelemsort telepítenének a 36 000 km-es geostacionárius pályára. „Az így egy év alatt összegyűjtött energia megegyezne azzal az olajmennyiséggel, amelyet a Földről lehet kitermelni” – mondta.
A napelemsor geostacionárius pályára helyezése biztosítja, hogy az állomás a Földhöz képest állandó helyzetben maradjon, optimalizálva a napfény elérését és egyszerűsítve az energia földre történő továbbítását.
Rakétatechnológia és nemzetközi verseny
Az űrbéli napelemprojekt sikere komoly rakétatechnológiát igényel, a célból Long és csapata a Long March-9 (CZ-9) nevű újrafelhasználható nehézrakéta fejlesztésén dolgozik, mely fejlesztés világelső lehet a nehéz rakéták gyártására szakosodott iparágban. Több mint 150 tonna kapacitásával még a NASA legerősebb rakétáit, például a Saturn V-t és az SLS-t is felülmúlja.
Kína nemcsak álmodozik a jövőről, hanem már aktívan teszteli is az űrbéli naperőművekhez szükséges kulcstechnológiákat. Ennek részeként 2021 júniusában Bishanban megkezdte első kísérleti naperőművének építését.
2023 novemberében a Xi’an Elektronikai Tudomány és Technológia Egyetem kutatói bemutatták a „Napkereső Projekt” eredményeit, amely a világ első olyan teljes körű földi ellenőrzési rendszere, amely az űrbéli napenergia technológiáját vizsgálja. A jelentések szerint ez a rendszer kiemelkedő eredményeket ért el a mikrohullámú energiaátvitelben, a sugárgyűjtési hatékonyságban és az energiaátviteli hatékonyságban is.
Bár ezek az eredmények ígéretesek, Long ambiciózus projektjének megvalósítása még évekbe telhet. Eközben az Egyesült Államok cégei, például a Lockheed Martin és a Northrop Grumman, vezető szerepet játszanak ebben a feltörekvő szektorban, és aktívan fejlesztenek űrbéli napenergia-technológiákat.
A Kaliforniai Műszaki Intézet szintén fontos szerepet tölt be a kutatás-fejlesztés terén, előmozdítva a technológiai áttöréseket. Érdekesség, hogy Japán az idei évben saját űrbéli naperőművének tesztelését is tervezi.
Kapcsolódó anyagok:
Farkasvadászat kezdődött el Svédországban, a zöldekre senki sem hallgat
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by PIRO from Pixabay