Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Freepik)

Az Aircela egy New York-i tetőn mutatta be azt a gépet, amely képes a levegőt benzinné alakítani – olyan üzemanyaggá, amely azonnal használható a szabványos motorokban, mindenféle átalakítás nélkül. 

Mint ismeretes, a benzin ma is több mint az autók 90 százalékát hajtja világszerte. A közlekedés, az ipar és a mindennapi élet alapköve, ám hatalmas környezeti terhelést jelent: szén-dioxidot bocsát ki, szennyezi a levegőt és hozzájárul a klímaváltozáshoz.

hirdetés

Az elektromos vagy alternatív üzemanyagokra való átállás gyakran akadályokba ütközik, például az infrastruktúra hiánya vagy a járművek drága átalakítása miatt. Az Aircela, egy New York-i startup cég szerint viszont áttörést értek el ezen a téren, írja az INTERESTING ENGINEER.

Bemutató

A múlt héten a manhattani Garment Districtben mutatták be azt a gépet, amely közvetlenül a levegőből állít elő benzint. Kompakt és moduláris berendezés, nagyjából akkora, mint egy hűtőszekrény. A gép egyesíti a közvetlen légköri szén-dioxid-megkötést és a helyszíni üzemanyag-szintézist egyetlen rendszerben. Megújuló árammal működik, és olyan benzint termel, amely teljes mértékben kompatibilis a jelenlegi motorokkal – módosítások nélkül.

Karl Dums, a Porsche korábbi vezetője kezdetben szkeptikus volt: - „Minden jót kívánok, de nem tudom elhinni, hogy ez működni fog” – idézi őt az Aircela hivatalos sajtóközleménye. „Szerencsére tévedtem. Az Aircela elnyerte a teljes tiszteletemet, és örömmel ünneplem ezt a történelmi pillanatot. Meg vagyok győződve róla, hogy ez egy hosszú és jelentőségteljes út kezdete – amelynek jelentőségét ma még alábecsülik.”

Bárhol használható rendszer

Az Aircela megoldása eltér a hagyományos szintetikus üzemanyaggyáraktól. Nem hatalmas központi üzemekben gondolkodnak, hanem elosztott termelést tesznek lehetővé. A gép közvetlenül a légkörből vonja ki a szén-dioxidot, és helyben alakítja át tiszta benzinné. Az üzemanyag nem tartalmaz ként, etanolt vagy nehézfémeket, és bármilyen benzines motorban használható infrastruktúra-fejlesztés nélkül.

„Nem prototípust építettünk, hanem egy működő gépet” – mondta Eric Dahlgren, az Aircela vezérigazgatója. A rendszer azonnal beüzemelhető, és otthoni, kereskedelmi vagy ipari környezetben is könnyedén alkalmazható.

Ágazati támogatás segíti a növekedést

A projekt mögött jelentős befektetők állnak: többek között Chris Larsen, a Ripple alapítója és Jeff Ubben, aktivista befektető. Stratégiai támogatást nyújt továbbiakban a dán hajózási óriás, az A.P. Moller-Maersk kockázati tőkealapja, a Maersk Growth is.

„Azért fektettünk be az Aircelába, mert innovatív megközelítést alkalmaznak az alacsony kibocsátású üzemanyagok előállítására, a közvetlen légköri szén-dioxid-megkötés elvén” – mondta Morten Bo Christiansen, a Maersk energiatranszformációs részlegének alelnöke.

Tudományos alapokon nyugszik

A technológia Klaus Lackner fizikus korai kutatásaira épül, aki a közvetlen légköri CO₂-megkötés úttörője volt. Lackner is részt vett a bemutatón, és részletesen ismertette a szén-dioxid-megkötés tudományos hátterét. Az Aircela rendszere erre a kutatásra épül, de már kereskedelmi és valós körülmények között is alkalmazható.

A céget 2019-ben alapította Mia és Eric Dahlgren. Néhány éven belül eljutottak a valós környezetben végzett tesztelésig, amit a korai befektetők támogatása tett lehetővé.

2025 őszén indulhat a telepítés

Az Aircela 2025 őszére tervezi az első gépek telepítését. Elsősorban olyan felhasználók számára készültek, akik áramhálózattól függetlenül, kereskedelmi vagy ipari célokra keresnek fosszilis anyagoktól mentes üzemanyagot – anélkül, hogy az egész rendszert át kellene alakítaniuk.

Mivel a benzin még mindig mélyen beágyazott a globális infrastruktúrába, az Aircela gépe tiszta, közvetlen helyettesítőt kínál – egyenesen a levegőből. 

Kapcsolódó anyagok:

A Toyota szerint a belsőégésű motorok kora még nem járt le

A nyitókép csak illusztráció, forrás: freepik

TOP 5