Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

A globális felmelegedés hatására rohamosan csökken az Északi-sarkot borító tengeri jégtakaró kiterjedése. 

Egy brit kutatócsoport szerint mesterséges beavatkozással még meg lehetne fordítani a folyamatot. A Real Ice nevű vállalat egy radikális, de ígéretes technológiát tesztel a kanadai Cambridge Bay közelében, írjy a SCIAM, mely oldalon képek és videó is látható a technológia alkalmazásáról.

hirdetés

A probléma: eltűnő sarki jég és gyorsuló klímaváltozás

Az Északi-sarkvidék tengeri jégtakarója kulcsszerepet játszik a globális klímarendszer stabilizálásában. A jég világos felszíne a napsugárzás akár 90%-át is visszaveri az űrbe, míg a jégtől mentes óceán felszíne ugyanezt az energiát elnyeli. A jégtakaró zsugorodásával egy öngerjesztő folyamat indult be: minél több jég olvad el, annál több hő nyelődik el, így a további jégolvadás is gyorsul. A többéves jég kiterjedése az elmúlt 40 évben mintegy 40%-kal csökkent. A klímamodellek szerint nyaranta akár teljesen el is tűnhet a jégtakaró 15 éven belül, ami tovább súlyosbítaná a globális felmelegedést.

A megoldási javaslat: mesterséges jégvastagítás

A brit Real Ice nevű cég mérnökei és kutatói egy geoengineering megközelítést alkalmaznak: a cél a szezonális tengeri jég megerősítése úgy, hogy az tovább fennmaradjon a meleg hónapokban. A módszer lényege, hogy a tengervizet pumpákkal felhozzák a jég felszínére, ahol az gyorsan megfagy, vastagabb jégréteget hozva létre. A kísérletek szerint ez akár 30–50 cm-rel is növelheti a jég vastagságát egyetlen téli idény során.

A vállalat hosszú távú célja egymillió négyzetkilométernyi jégtakaró stabilizálása – ehhez mintegy félmillió automata, víz alatti jégvastagító drónra lenne szükség, amelyek télen napi szinten végeznék a pumpálást a tenger alatt. A projekt első prototípusait jelenleg a kanadai Cambridge Bay mellett tesztelik.

A módszer hatásai és lehetséges mellékhatásai

A technológia képes lehet arra, hogy legalább egy hónappal meghosszabbítsa a sarki jégtakaró nyári jelenlétét. A Real Ice becslése szerint ez 20 év alatt annyi hűtőhatással járna, mint 930 millió tonna szén-dioxid kivonása a légkörből – ez körülbelül annyi, mint amennyit az emberiség 8 nap alatt kibocsát.

Ugyanakkor a módszer kockázatokat is rejt. A tengervíz fagyása során a só kiszorul a jégből, és visszamarad a felszínen. Ez csökkenti a jég olvadáspontját, így ha túl sok só marad a felszínen, az nyáron éppenséggel gyorsíthatja is az olvadást. További kérdés, hogy a jégréteg alatt élő mikroalgák, amelyek a tengeri tápláléklánc alapját képezik, hogyan reagálnak a megváltozott jégszerkezetre.

Kritika és tudományos vita

A jégvastagítást övező tudományos vita élénk. 2024-ben 42 glaciológus írt alá egy nyílt levelet, amelyben elutasítják a poláris geoengineeringet, mivel szerintük ezek az eljárások elterelhetik a figyelmet a valódi megoldásról: a fosszilis energiahordozók felhasználásának visszaszorításáról. Egyesek attól tartanak, hogy ezek a technológiák csak ürügyet adnak az iparnak a jelenlegi gyakorlat folytatására.

Ugyanakkor a Real Ice kutatói azt állítják: az emissziócsökkentés már nem elég. A tengeri jég eltűnése önmagában is súlyosbítja a klímaváltozást, így minden eszközt be kell vetni a katasztrófa lassítására, még ha kísérleti jellegűek is.

Őslakos közösségek bevonása és véleménye

A projekt Cambridge Bay környékén zajlik, amely az inuit közösségek számára hagyományosan kulcsfontosságú vadászati és halászati terület. Az Északi-sark jégtakarója itt nemcsak éghajlati szempontból fontos – az inuit közösségek életformájának alapját is jelenti: rajta közlekednek, vadásznak, halásznak.

A Real Ice előzetesen engedélyt kért az inuit kormányzattól és a helyi vadászati szervezettől. Néhány helyi lakos üdvözli a projektet, abban bízva, hogy a jég visszaerősítése segíthet a megfogyatkozott vadállomány helyreállításában, például a karibuk és fókák esetében. Mások azonban szkeptikusak: attól tartanak, hogy a technológia megzavarhatja az élővilágot, és hosszú távon több kárt okozhat, mint hasznot.

Az őslakos vezetők azt hangsúlyozzák: a jövőbeli nagyszabású teszteknél csak akkor támogatják a programot, ha az ő beleegyezésükkel, átláthatóan és óvatosan zajlik.

Kína és Oroszország

Kína és Oroszország számára a sarki jég olvadása új tengeri útvonalak megnyitását jelenti, amelyek lerövidíthetik a szállítási időt Ázsia és Európa között. Ezek az országok aktívan fejlesztik az Északi-tengeri útvonalat, mert az jelentős gazdasági és stratégiai előnyöket kínál. Ugyanakkor a jég eltűnése súlyos ökológiai következményekkel jár, gyorsítja a globális felmelegedést, és veszélyezteti az őslakos közösségek hagyományos életmódját. A geopolitikai haszon tehát a klímaválság további mélyülésének árán valósulna meg.

Kapcsolódó anyagok:

Jóval hamarabb eltűnhet a jég az Északi-sarkról, mint eddig gondolták

Északi-sark: Hány nehézjégtörő hajója van Amerikának és hány Oroszországnak?

Norvégia nem engedi az északi sarkkör egy pici részének az eladását

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Susanne Jutzeler, suju-foto: pexels

TOP 5