Az ausztrál Adelaide-i Egyetem két kutatója, dr Phill Cassey és dr Andrew Woolnough úgy vélik, a fenti veszély nem egy sci-fi író fantáziájának terméke, hanem nagyon is valós probléma.
A földön kívüli mikroorganizmusok jelentette fenyegetésről szóló értekezésüket a BioSciences című folyóirat tette közzé.
Cassey szerint az elmúlt évtizedekhez képest alaposan megváltozott az űrkutatás helyzete; a kormányok mellett a magáncégek is aktívan részt vesznek a különböző űrmissziókban, ezért mindenképpen megelőző intézkedéseket kellene tenni, hogy csökkentsük az esetleges kockázatokat – bármennyire is alacsony egy idegen fertőzés előfordulásának esélye, a következmények beláthatatlanok lennének.
Természetesen elképzelhető, hogy a Naprendszer többi bolygója sivár, kihalt égitest, és nincs mitől tartanunk. Nem lehet azonban kizárni, hogy a Mars, az Europa, vagy az Enceladus felszínén (vagy belsejében) mikrobák rejtőznek. Ha ezek veszélyt jelentenek az emberekre, és akaratlanul a földre hurcoljuk őket, azzal korábban nem látott fenyegetésnek tennénk ki a földi élővilágot.
JELEN PILLANATBAN AZONBAN A KÖLTSÉGEK ALACSONYAN TARTÁSA MIATT SENKI NEM FORDÍT ELÉG FIGYELMET A KELLŐ BIOBIZTONSÁGI INTÉZKEDÉSEKRE (PÉLDÁUL A FERTŐTLENÍTÉSRE, A VISSZAÉRKEZŐ ESZKÖZÖK ÉS MINTÁK ELKÜLÖNÍTÉSÉRE, VAGY A GYORS REAGÁLÁSRA).
Ugyanez fordítva is igaz, vagyis megfelelő óvintézkedések híján könnyen mi is megfertőzhetünk más bolygókat; például a földi létformákkal szennyezett űreszközök pusztító hatással lennének egy potenciális marsi bioszférára.