A FIATALOK 30 SZÁZALÉKA NÉPSZERŰ YOUTUBE- ÉS INSTAGRAM-OLDALAKRÓL TÁJÉKOZÓDIK, MEGELŐZVE A TANÁROKAT ÉS A TANANYAGOT IS, ŐK AZ ONLINE IDEJÜK 56 SZÁZALÉKÁT A KÖZÖSSÉGI OLDALAK BÖNGÉSZÉSÉVEL TÖLTIK
– derült ki a Deloitte 2020-ra vonatkozó kiskereskedelmi felméréséből.
Mint írják, a vásárlókra gyakorolt digitális befolyás egyre nagyobb: a közösségi média használata enyhén növekvő trendet mutat, leginkább az ezredforduló környékén és azt követően született fiataloknak, a Z generáció tagjainak köszönhetően.
Új lehetőségek
Az utóbbi évtizedben megjelenő új marketingcsatorna, az influenszermarketing lehetőséget biztosít akár kisebb cégeknek is a marketingköltségvetés gazdaságosabb és hatékonyabb elköltésére. A véleményvezérek a közösségi médiában közzétett különböző tartalmaikban (például posztokban, videókban) elhelyezett termék- és szolgáltatásmegjelenítésekért kapnak díjat. A hirdetőnek sokszor elegendő megtalálnia – közvetlenül vagy ügynökségen keresztül – a megfelelő mennyiségű és összetételű követőtáborral rendelkező influenszert a célzott és hatékony marketingkampány elindításához.
Természetesen számos szempontot érdemes figyelembe venni, amikor egy cég az influenszerekkel történő reklámozás mellett dönt. Ilyenek például, hogy a választott véleményvezér és munkássága lehetőleg illeszkedjen a cég arculatához, legyen hiteles, ne legyenek olyan követői, akiknek fizet ezért.
A hirdetési forma népszerűségét mutatja, hogy egyre nagyobb cégek is igénybe veszik a véleményvezérek szolgáltatásait. A Deloitte közleménye a Fanta példáját említi: 2017-ben a cég teljes online kommunikációját egy fiatalokból álló influenszercsapatra építette fel, amelynek legtöbb tagja a márka által szponzorált YouTube-videókban tűnt fel.
Eltolódott a figyelem
A kutatásból azt is megállapították, hogy a korábbi zenész- és színészvonal felől egyre inkább a tizenéves véleményvezérek irányába tolódik el a figyelem, utóbbiak a saját példájukon keresztül nyújtanak inspirációt a kortársaiknak. Érdekes eredményeket mutatott a reklámokkal szembeni viszonyulás: a fiatalok abszolút szkeptikusak, a túl sok reklám zavarja és elidegeníti őket.
Kerékgyártó Emese, a Deloitte magyarországi kiskereskedelmi-élelmiszeripari tanácsadó csoportjának tagja szerint a korábban hiteles információforrásnak számító véleményvezérek többsége azért lett népszerű, mert a közönség a hagyományos médiumokban megszokott, zavaró reklámok nélkül nézhetett számára érdekes írásokat, videókat a neki szimpatikus tartalomgyártótól.
A »szomszéd lány«-effektus hatására egyre népszerűbbé váló influenszerek aztán a termékeiket értékesíteni kívánó hirdetők által is felkapottá váltak. Ennek eredményeképpen egy-egy sikeres tartalomgyártó egyidejűleg több, akár hasonló márkával is együtt dolgozhatott. A nézők előtt pedig könnyen hitelét vesztheti az, aki egyik nap még az egészséges étkezés fontosságát hangsúlyozza, a következő napon pedig cukros édességet reklámoz
– idézi a közlemény Kerékgyártó Emesét.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja FB oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
A 30 ÉV ALATTI FIATALOK MÁR NEM AZ E-MAILT HASZNÁLJÁK
MILLIÓKAT KERESNEK EZEK AZ INFLUENSZEREK, PEDIG NEM IS LÉTEZNEK
A Z BÁRMELY GENERÁCIÓHOZ KÉPEST TÖBB PÉNZT FOG KERESNI A VILÁGGAZDASÁGBAN, AZ OK EGYSZERŰ
A Z GENERÁCIÓ MÁR NEM A MUNKAHELYÉN, HANEM OTTHON AKAR DOLGOZNI
PÉNZT AKAR KERESNI, MÉGHOZZÁ NAGYON SOKAT AZ Y ÉS Z GENERÁCIÓ
Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: Karolina Grabowska fotója a Pexels oldaláról