Zárónyilatkozatban fogadták el vasárnap az uniós és a török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozóján azt a közös akciótervet, amely a remények szerint kulcs lehet a menekültválság megoldásához, és felgyorsíthatja Törökország uniós csatlakozását is.
Törökország erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló illegális migráció megfékezése érdekében,
az EU pedig 3 milliárd euróval támogatja a szíriai menekültek törökországi ellátását.
A tizenegy pontos zárónyilatkozatban szerepel egyebek közt a terrorizmus elleni közös fellépés, a kül- és biztonságpolitikai párbeszéd megújítása - mondták török és uniós vezetők a vasárnapi csúcstalálkozó után.
Vizumliberalizáció és visszafogadási egyezmény
A török EU-csatlakozási folyamatban december 14-én megnyitják a gazdaság- és pénzügypolitikáról szóló 17. tárgyalási témafejezetet, 2016 első negyedévében pedig további fejezetek tárgyalására nyílhat lehetőség.
Az elfogadott akcióterv része a vízumliberalizáció is, amely 2016 októberétől könnyítheti meg a török állampolgárok unióba való belépését.
Törökország elkötelezett a vízummentesség érdekében szükséges lépések megtétele mellett, amelyek állásáról jövő márciusban uniós jelentés készül.
2016 júniusában lép hatályba az EU-török visszafogadási egyezmény, melynek értelmében
visszaküldhető Törökországba az a menedékkérő, aki az unió területén nem kapott menekültstátust.Törökország vállalta, hogy a határain keresztül illegális úton nem enged migránsokat az unió területére, és visszafogadja az onnan visszaküldötteket.
A magyar szempontok is érvényesültek
Orbán Viktor a tanácskozás után azt mondta, hogyaz elfogadott nyilatkozatnak nem része, hogy a migránsokat az Európai Unió országai között kötelezően szét kellene osztani.
A magyar szempontokat ezzel sikerült érvényesíteni - erősítette meg a kormányfő. A nyilatkozat világos garanciát ad Magyarország számára, hogy senkit sem kell kötelező jelleggel befogadnia - nyilatkozott a miniszterelnök.
Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a nagyhatalmak jó megállapodást kötöttek, hiszen
Európának az az érdeke, hogy Törökország visszatartsa a migránsokat.
Az elfogadott szöveg nem tér ki arra, hogy a migránsok áttelepítését milyen számban és milyen módszerrel képzelik el, de erre egyértelmű szándék mutatkozott a jelenlévő vezetők között - közölte a miniszterelnök.
Magyarország is ad 18 millió eurót
Az unió által Törökországnak felajánlott,
a menekültek ellátását segítő 3 milliárd eurós pénzügyi keret kétéves periódusra szól
- mondta a kormányfő, aki emberiességi szempontból helyesnek tartotta a Magyarország 18 milliós hozzájárulását, az összeget pedig méltányosnak nevezte a nemzeti össztermék arányaihoz képest.
Amennyiben tetszett a cikkünk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja oldalunkat!
Kapcsolódó cikkeink:
ELKEZDŐDIK, TÍZEZREKET TOLONCOL KI EURÓPA
BRUTÁLIS KÖVETKEZMÉNYEKKEL JÁRHAT A MENEKÜLTVÁLSÁG
Kép: Így nézett ki egy hete a görög-macedón határ Idomeni falunál. A környező országok határőrizeti szigorítása miatt várhatóan még több menekült zsúfolódik össze a térségben, Forrás: AFP/Sakis Mitrolidis