
Kép forrása: Midjourney
Franciaország komolyan veszi a jövő hadviselését, és azt tervezi, hogy 2040-re harcra kész robotokat állít hadrendbe. A francia hadsereg már 2027-ben szeretné az első robotokat bevetni az alakulatainál.
A Védelmi Minisztérium célja, hogy a következő évtizedekben a robotikai rendszereket fokozatosan integrálják a haderőbe. A "CoHoMa" nevű program (ember-gép együttműködés) harmadik fázisa során különböző robotokat teszteltek, amelyek kerekeken, lánctalpakon vagy lábakon mozogtak, és képesek voltak nehéz terepen is helytállni.
Baratz tábornok szerint három éven belül a földi robotok már a frontvonalban is megjelenhetnek. Úgy véli, hogy ezek a rendszerek 2040 előtt is kulcsszerephez juthatnak, ha a fejlesztések a jelenlegi ütemben haladnak, írja az INTERESTING ENGINEERING.
A közelmúltban tartott gyakorlatokon robotokat vetettek be, amelyek aknákat kerültek ki, ellenséges környezetben tájékozódtak, és szimulált támadások alatt is helytálltak. Egyes gépek már most is alkalmasak felderítésre és robbanóanyagok hatástalanítására.
Ugyanakkor a katonai vezetők hangsúlyozzák: ezek a robotok csak akkor lehetnek valóban hasznosak, ha nem akadályozzák a csapatok mozgását, hanem növelik azok hatékonyságát és túlélőképességét. A cél nem az, hogy a gépek váltsák fel az embereket, hanem hogy támogassák őket.
A szakértők szerint fontos, hogy a laboratóriumokból kikerülve valós körülmények között is kipróbálják ezeket a gépeket. A gyakorlati tapasztalatok segítenek abban, hogy a fejlesztések megfeleljenek a valós hadszíntéren jelentkező kihívásoknak.
Az ukrán háború hatása
Az ukrajnai háború tapasztalatai azt mutatják, hogy a légi drónok nagy hatást gyakoroltak a hadviselésre, míg a földi robotok fejlesztése még gyermekcipőben jár. A földi rendszerek bonyolultabbak, drágábbak és nehezebben alkalmazhatók éles helyzetekben.
A fejlesztés jelenleg arra összpontosít, hogy ezek a robotok együttműködjenek a légi drónokkal, például olyan módon, hogy egy földi robot fel tud indítani egy felderítő drónt. Így a két rendszer kiegészítheti egymást, és hatékonyabban működhet együtt.
A közeljövőben valószínűleg nem harci feladatokra, hanem inkább logisztikai célokra – például szállításra, utánpótlásra vagy aknamentesítésre – vetik majd be ezeket a robotokat. A francia hadsereg már most is használja az eddigi tesztek eredményeit, és folyamatosan építi be azokat a fejlesztési terveibe.
Franciaország elképzelése szerint a jövő hadserege nem teljesen gépi, hanem ember és robot együtt dolgozik majd, kiegészítve egymást – a gépek gyorsaságára és pontosságára, az emberek döntési képességére és tapasztalatára támaszkodva.
Kapcsolódó anyagok:
Japán mesterséges intelligenciát és robotokat vetne be a hadseregbe
Amerika hadereje 2039-re részben robotizálódhat - nyilatkozta egy tábornok
Kína kifejlesztett egy AI-tábornokot, mely képes önállóan irányítani a hadsereget
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Midjourney