Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A közösségi média mára minden generáció életének szerves részévé vált, különösen Magyarországon, ahol a platformok használata széles körben elterjedt. 

A Publicis Groupe CEE és a GWI közös kutatása rávilágít a különböző közösségi média platformok felhasználóinak átlagéletkorára és használati szokásaira.

hirdetés

Facebook és LinkedIn: Ezeknek a platformoknak a felhasználói átlagosan 40 év körüliek, ami arra utal, hogy elsősorban az idősebb generációk körében népszerűek. A LinkedIn felhasználói átlagosan 42 év körüliek, ami a platform üzleti fókuszát tükrözi, és mutatja, hogy elsősorban a karrierjük csúcsán lévő szakemberek és az idősebb generáció használja. A Facebook Magyarországon továbbra is a legszélesebb korosztályt elérő közösségi média platform, amelyet elsősorban az idősebb generációk használnak aktívan. A fiatalabb felhasználók inkább más platformok felé fordulnak, de a Facebook népszerűsége a 35-50 éves korosztály körében továbbra is töretlen.

Instagram: Az átlagos felhasználói életkor 35 év, jelezve, hogy a platform a fiatal felnőttek körében kedvelt.

You Tube: A YouTube Magyarországon minden korosztály körében népszerű, de különösen a 18-34 éves fiatal felnőttek használják napi szinten, szórakozásra és tanulásra egyaránt. A platform sokoldalúsága miatt a legszélesebb közönséget éri el, a gyermekektől kezdve egészen az idősebb generációkig, akik számára egyre inkább televízió-helyettesítőként szolgál.

Snapchat: A felhasználók átlagéletkora 29 év, ami azt mutatja, hogy a platform főként a fiatalabb generációkat vonzza.

TikTok: Magyarországon a TikTok felhasználóinak átlagéletkora 38 év, ami magasabb, mint a régió más országaiban, például Horvátországban (37 év) vagy Lengyelországban (36 év). Ez arra utal, hogy a platform hazánkban szélesebb korosztályt ér el. Ez már csak azért is érdekes, mert sokan úgy vélik, a TikTokot leginkább a tinik használják.

X - Twitter: az X, - vagy ahogyan még ma is sokan ismerik, a Twitter -, Magyarországon elsősorban a fiatalabb felnőttek és a szakmai közönség körében népszerű, akik hírekhez, közéleti eseményekhez és szakmai diskurzusokhoz keresnek gyors hozzáférést. Bár globálisan jelentős szereplő, itthon a használata korlátozottabb, és leginkább a 25-40 éves korosztály körében elterjedt.

Pinterest: A Pinterest Magyarországon leginkább a 25-45 év közötti nők körében népszerű, akik inspirációt keresnek lakberendezéshez, divathoz, receptekhez vagy kreatív projektekhez. A platform erőssége a vizuális tartalomra épülő keresés, ami különösen vonzó a tervezés és ötletgyűjtés iránt érdeklődők számára.

A kutatás szerint a magyar internetezők napi átlagosan közel 2 órát töltenek a közösségi média platformjain, ami megegyezik a közép- és kelet-európai régió átlagával. Azok, akik úgy érzik, hogy túlzottan kötődnek ezekhez a platformokhoz, átlagosan 2 óra 30 percet töltenek naponta a közösségi médiában.

A hírfogyasztás terén is jelentős változások figyelhetők meg: egyre többen fordulnak a digitális források, különösen a közösségi média felé. Az Instagram esetében a hírfogyasztási célú használat 22%-kal, míg a TikTokon ez az arány 30%-kal nőtt 2023 első negyedéve óta.

Kapcsolódó anyagok:

Egyre többen használják a hobbi alkalmazásokat a Facebook helyett

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Pixelkult képe a Pixabay -en.

TOP 5