A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Katar figyelmeztetett, hogy leállítja az Európába irányuló gázszállításokat, ha bírságot szabnak ki az EU átvilágítási törvénye alapján vele szemben.
„Nem blöffölök” – mondta az LNG-szállítás leállítására vonatkozó fenyegetéssel kapcsolatban Saad Sherida al-Kaabi katari energiaügyi miniszter a Financial Timesnak, írja a POLITICO.
Katar figyelmeztetett, hogy leállítja a földgázexportját az Európai Unióba, amennyiben a blokk országai büntetéseket szabnak ki az újonnan elfogadott fenntarthatósági átvilágítási jogszabályok alapján – mondta Saad Sherida al-Kaabi katari energiaügyi miniszter a Financial Timesnak.
Az EU júliusban hatályba lépett vállalati fenntarthatósági átvilágítási irányelve lehetővé teszi, hogy akár a vállalat éves globális bevételének 5 százalékáig terjedő bírságot is kiszabjanak, ha a vezetés nem lép fel az emberi jogokra vagy a környezetre gyakorolt kedvezőtlen hatások ellen.
„Ha elveszítem a bevételeim 5 százalékát azzal, hogy Európát látom el, akkor nem fogom Európát ellátni” – mondta al-Kaabi a lapnak vasárnap megjelent interjújában. „Nem blöffölök” – tette hozzá.
Katar kulcsfontosságú szállítójává vált az Európába irányuló cseppfolyósított földgáznak, mivel az országok csökkentették az orosz energiától való függőségüket Moszkva ukrajnai inváziója után. A QatarEnergy, az állami tulajdonú energiaipari óriás hosszú távú LNG-szállítási megállapodásokat kötött Németországgal, Franciaországgal, Olaszországgal és Hollandiával.
Al-Kaabi, aki egyben a QatarEnergy vezérigazgatója is, azt mondta, hogy az EU jogszabályai olyan vállalatok számára, mint a QatarEnergy, működésképtelenek lennének.
Az irányelvet az EU-n belül és azon kívül is kritika érte
Az országoknak 2026-ig kell átültetniük az új szabályokat a nemzeti jogba, majd 2027-ben a szabályok életbe lépnek a vállalatok számára, fokozatos bevezetéssel három-öt éven belül.
Az irányelv a blokk szélesebb stratégiájának része, amely a vállalati gyakorlatok összehangolását célozza a 2050-re kitűzött nettó zéró kibocsátási céljával.
Az Európai Bizottság hangsúlyozta, hogy az irányelv összhangban van a nemzetközi joggal, és hogy a kedvezőtlen hatásokat a globálisan elismert szabványok határozzák meg. „Az irányelv szerinti átvilágítás kockázatalapú” – áll a Bizottság nyilatkozatában. „Csak olyan intézkedéseket követel meg a vállalatoktól, amelyek ésszerűen elérhetők és arányosak az azonosított kedvezőtlen hatásokkal” – tették hozzá.
Kapcsolódó anyagok:
Katar és a túlméretes cipő – Fenntarthatatlan városfejlesztés?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by ekrem from Pixabay