Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A tudományos világ új mérföldkőhöz érkezett egy olyan eszköz kifejlesztésével, amely képes a Wi-Fi jeleket elektromos energiává alakítani. 

A Szingapúri Egyetem mérnökei által vezetett kutatás során létrehozott berendezés a "rectenna" technológiát alkalmazza, ami rádiófrekvenciás hullámokat alakít át egyenárammá.

hirdetés

Ez az áttörés lehetőséget nyújt arra, hogy a mindennapi eszközeinket, például az okostelefonokat és a kisebb elektronikai eszközöket, vezeték nélküli módon, a levegőből nyert energiával töltsük fel, írja az Interesting Engineering.

Hogyan működik az új technológia?

Az eszköz működése az antennára alapul, amely Wi-Fi jeleket gyűjt be. Ezt követően egy speciális, félig vezető anyagból készült eszköz, az úgynevezett "rectifier" átalakítja a rádiófrekvenciás hullámokat egyenárammá.

Ez az elektromos áram kis mennyiségben ugyan, de elegendő lehet olyan eszközök működtetéséhez, amelyek kevés energiát igényelnek. Az eszköz legnagyobb előnye, hogy flexibilis, ami lehetővé teszi, hogy szinte bárhová integrálható legyen, például ruházati cikkekbe vagy nagyobb felületekbe.

A potenciális alkalmazások és jövőbeli lehetőségek

A technológia lehetőséget biztosít arra, hogy okoseszközeinket a jövőben vezetékek nélkül tölthessük, csökkentve ezzel a hagyományos akkumulátorok használatát és a hozzájuk kapcsolódó hulladékot.

Továbbá, mivel az eszköz rugalmas, szinte bárhol alkalmazható, akár olyan helyeken is, ahol nehéz az elektromos hálózathoz való hozzáférés. A kutatók bíznak abban, hogy ez az innováció új korszakot nyithat az energiafelhasználásban, ahol a levegőben szálló rádióhullámok válhatnak az energia fő forrásává.

Ez az új fejlesztés nemcsak a technológiai innovációk iránt érdeklődők számára izgalmas, hanem olyan problémák megoldására is ígéretet tesz, mint az energiahatékonyság növelése és az e-hulladék csökkentése. 

Újabb kutatás

A kutatócsoport jelenleg azon dolgozik, hogy egy chip-antennát integráljanak a rendszerbe, ezzel tovább javítva a technológia hatékonyságát és kompakt kialakítását. A kutatást szoros együttműködésben végzik a japán Tohoku Egyetem, valamint az olasz Messinai Egyetem tudósaival, hogy a fejlesztés során a legmodernebb tudományos eredményeket alkalmazzák.

Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja Facebook oldalunkat

Kapcsolódó anyagok:

Lehulló esőcseppek energiáját felhasználva is lehet áramot termelni

Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: cialindale képe a Pixabay -en.

TOP 5