A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Kínai gazdák nemrég búzát takarítottak be egy 400 hektáros területen a Takla-Makán sivatagban, sikeresen alakítva át a száraz földeket termékeny mezőgazdasági területté.
A kezdeményezés része Kína szélesebb körű élelmiszerbiztonsági törekvéseinek az ingadozó globális piacok, az éghajlatváltozás hatásai és a geopolitikai kihívások közepette, írja a Techtimes.
A búzatermesztés sivatagi környezetben egyedülálló kihívásokat jelentett, például a talaj alacsony szervesanyag-tartalma, a magas párolgási arány, valamint a rossz víz- és műtrágyatartás miatt. Ezen akadályok leküzdésére a Xinjiang Wuzheng Green Agriculture Development Company számos innovatív módszert alkalmazott. Ezek közé tartozott a szerves anyag és a talajjavítószerek alkalmazásának növelése, valamint a „trágyázási” technológia alkalmazása, amely a trágyázást öntözéssel kombinálja a tápanyagoknak a növények általi jobb felszívódása érdekében.
A szervezet precíz, mennyiségi és nagy gyakoriságú öntözési módszereket is alkalmazott, hogy a szükséges tápanyagokat és vizet közvetlenül a búza gyökereihez juttassa.
Ezt a megközelítést egy mobilalkalmazáson keresztül irányították, biztosítva az erőforrások hatékony felhasználását. Műholdas helymeghatározást és távérzékelési technológiát alkalmaztak a növények pontos ültetéséhez, a trágyázáshoz és a kártevők elleni védekezéshez.
A kezdeményezés támogatására Hszincsiang 30 millió jüant (4,1 millió USD) fektetett be.
Sikeres projekt
A projekt felülmúlta az előzetes várakozásokat. Az eredmény egy nagyon jó minőségű, 825 gramm/liter fajsúlyú búza lett, az átlagtermés pedig hektáronkénti 1.500 kg. Az eredmények ugyan elmaradtak az országos átlaghoz képest, azonban sivatagi körülmények között így is nagyon jónak szánítanak.
Szakértők kiemelték, ez a projekt nemcsak az élelmiszertermelés növeléséről szól, hanem a környezeti és gazdasági kihívások kezeléséről is, hisz Hszincsiangban jelentős területek sivatagosodnak el, ami több mint 400 millió embert érint Kínában.
Ezeknek a száraz területeknek a termőfölddé alakítása segít az elsivatagosodás elleni küzdelemben, az ökológiai környezet javításában és a regionális gazdasági jövedelem növelésében - kiemelve a fenntartható mezőgazdasági fejlődés lehetőségét a sivatagi régiókban.
A csapat célja az, hogy öt éven belül növelje a sivatagi búzaültetvények területét, és a következő három-öt évben több mint 3333 hektár sivatagi földterületen ültessen gabonát, javítva a régió mezőgazdaságának a minőségét és a hatékonyságát.
Egyéb projektek
Kína élelmezésbiztonságra való összpontosítása az elmúlt években számos innovatív mezőgazdasági projektet eredményezett. A tudósok 2018-ban sikeresen takarítottak be szárazságtűrő hegyvidéki rizst a Góbi-sivatagban.
Nemrégiben a Kínai Mezőgazdasági Tudományos Akadémia kutatócsoportja a Xinjiang-i Hotan prefektúrában egy sivatagi üvegházban próbaképpen rizst ültetett és termesztett.
Kína gabona vetésterülete 2023-ban enyhén, 118 969 ezer hektárra bővült, ami 0,5%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez az áttörés várhatóan javítja az ország mezőgazdasági termelékenységét a jövőben.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja Facebook oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
Súlyos a rizshiány Japánban, mert sok a turista?
Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: Bruno képe a Pixabay -en.