A hollandok olyan szmog-porszívót terveztek, mely megtisztítja a nagyvárosok levegőjét, a szmogból pedig, mint ahogy kiderült, egyszerűen ékszerek készülnek. Az első prototípust 2015-ben telepítik Rotterdam egyik parkjában, majd a teszt üzemmód után kiküldik Pekingbe, hogy elkezdje megtisztítani a város levegőjét a szmogtól.
Daan Roosegaarde művész és feltaláló szmog-porszívója olyan ionmezőt hoz létre, mely megához vonzza a levegőben található szennyeződéseket. A technológia környezetbarát, biztonságos ugyanakkor energiatakarékos is. Mindössze 30 Watt energia szükséges ahhoz, hogy 30 ezer köbméter levegőt megtisztítson – írta az Impress Magazin.
Roosegaarde a parkból kinyert szmogot nagy nyomás alatt kövekké alakítja át, majd gyűrűkbe foglalja, a bevételből pedig újabb szmog-mentes parkok létrehozását szeretné finanszírozni. „Ha egy ilyen szmoggyűrűt adunk valakinek, azzal 1000 köbméter levegőt ajándékozunk Peking városának” nyilatkozta a tervező.
A világ legszennyezettebb városa
Az első levegőtisztító berendezést a Smog Free Park project keretében Peking kapja majd, hiszen a világon kevés olyan város van, amelynek nagyobb szüksége lenne tiszta levegőre, mint Pekingnek. A túlhajszolt ipari fejlesztés miatt olyan nagy a légszennyezettség, hogy már súlyosan veszélyezteti az ott élők egészségét. A gyerekeket nem engedi ki a szabadba játszani és az összes ablak zárva van. A várost ellepi a szmog és a mérgező gázok elleni maszkok ma már mindennapos viseletnek számítanak a kínai lakosság körében. Peking elnyerte a világ legszennyezettebb városa címet is.
Roosegaarde szerint ezzel a technológiával olyan tiszta légi folyosókat lehet nyitni, amelyeken keresztül besüt a nap. Reméli, hogy a Peking számára tervezett50 méterátmérőjű prototípus beváltja majd a hozzá fűzött reményeket, és további berendezések kihelyezésével sikerül pár év alatt megtisztítani az egész várost a szmogtól. A holland designer azonban elismeri, hogy az igazi megoldás természetesen az lenne, ha Kína is átállna a környezetbarát technológiákra, és kevesebb szennyezőanyagot bocsátanának a levegőbe.
ÉVENTE 18 EZREN HALNAK MEG A SZÉNERŐMŰVEK MIATT
Egy kutatás szerint Európában közvetve 18 ezer ember haláláért tehetők felelőssé a szénbányák és a szénerőművek. A szén égetése következtében a levegőbe kerülő szennyezés miatt fellépő egészségügyi költségek még a legóvatosabb becslés szerint is elérik a húszmilliárd eurót, a széntüzelésre visszavezethető megbetegedések miatt kieső munkanapok száma pedig meghaladja a négymilliót.
Amennyiben tetszett a cikkünk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja oldalunkat!
Kapcsolódó cikkeink:
EGY MAGYAR TALÁLMÁNY OLYAN TISZTÁVÁ TESZI A KÖRÚT LEVEGŐJÉT, MINT A SVÁJCI ALPOKÉ
KAMU, HOGY PEKINGBEN ÓRIÁSKIVETÍTŐN KÖZVETÍTIK A NAPFELKELTÉT A SZMOG MIATT
ELEKTROMOS AUTÓKRA TÉR ÁT A KÍNAI KORMÁNY
AZ ŰRBŐL IS LÁTNI A PEKINGI SZMOGOT