Skip to main content

Kép forrása: DEPOSITPHOTOS.COM

A TÜV, egy német műszaki ellenőrző szervezet vizsgabiztosai különös figyelmet fordítanak azokra az autótípusokra, amelyek gyakran okoznak gondot – és nem véletlenül, hiszen ezeknél a járműveknél rendszeresen bukkannak fel súlyos hibák. 

A legfontosabb mérőszám az ún. súlyos hibák aránya (EM-arány), amely megmutatja életkor szerint csoportosítva, hogy az adott modell milyen arányban bukik meg a TÜV-vizsgálaton, írja az Autobild.

hirdetés

Ahhoz, hogy megfelelően meg lehessen állapítani, mely autók a legsérülékenyebbek, nemcsak a súlyos hibák arányát (EM-arány) kell figyelembe venni, hanem azt is, hogy az adott járművek átlagosan hány kilométert futottak, és milyen idősek voltak. Többletpontot kaptak azok a modellek, amelyek idősebbek vagy nagyobb futásteljesítménnyel rendelkeznek. Ez utóbbi terén már az első TÜV-vizsgánál is nagy különbségek mutatkoznak: például egy Fiat 500 átlagosan 24 000 kilométerrel érkezik a vizsgára, míg egy azonos korú Ford Mondeo már 72 000 kilométert futott – vagyis háromszor annyit.

A lista összeállításakor minden típusból csak a leggyengébben teljesítő évjáratot vette a TÜV figyelembe, hogy átfogóbb képet adjon a problémás modellekről. A listán feltűnően sok Dacia és Renault szerepel, de a Ford, a Tesla, az Opel és több VW-konszernes típus is jelen van.

1. Dacia Dokker

Gyártás: 2012–2021
Teljesítmény: 83–131 LE
Ár: már 3900 eurótól

Fiatalon a családbarát Dokker – praktikus tolóajtóival – viszonylag simán megy át a TÜV-ön, főleg az első vizsgán alig van kifogás. Azonban a harmadik vizsgára (5-6 éves kor) már kritikus lesz a helyzet: gyakori az olajszivárgás, sokan megbuknak a károsanyag-kibocsátás mérésén. A kipufogórendszer ugyan tartósabb, de a futómű, kormányzás, rugók, lengéscsillapítók és a gyakran elrozsdásodott fékvezetékek komoly hibapontok. Ennek ellenére sok Dokker több mint 250 000 kilométert fut.

2. Dacia Logan I

Gyártás: 2005–2012
Teljesítmény: 68–105 LE
Ár: már 1000 eurótól

A Logan első generációja igazi ár-érték bajnok, főleg szedánként. Már 1500 euró alatt is lehet kapni 100 000 km alatti példányokat. A TÜV-nél azonban sok a kritika: rozsdás fékvezetékek, gyenge lábfék, hibás tompított fényszórók és hátsó lámpák. Tipikus Dacia-probléma a rozsdás kipufogó. Emellett gyakran megbukik a károsanyag-vizsgálaton is. A karosszéria is hajlamos a rozsdásodásra. A legnagyobb gond azonban a futómű: hibás kormányösszekötők, kopott stabilizátorok, lengőkarok, illetve kormányműhibák jelentkeznek. Ezek az öregedés jelei egyébként már újkorában is olcsó modellnél.

3. Renault Twingo II

Gyártás: 2007–2014
Teljesítmény: 58–133 LE
Ár: már 1250 eurótól

A második generációs Twingo kissé háttérbe szorult a népszerű előd és sikeres utód mellett. De a TÜV-nél figyelnek rá: a 12–13 éves példányoknál a legmagasabb hibaarány szerepel a jelentésben. Szinte minden második megbukik a vizsgán. Ennek oka nem a károsanyag-vizsgálat – azt gyakrabban teljesíti, mint a hátsó motoros utód –, hanem az olajszivárgás, a nem megfelelően záródó motor és váltó. A kopott kormányösszekötők, törött rugók, szivárgó lengéscsillapítók, elöregedett futóműcsapágyak gyakoriak. És ha ez még nem lenne elég: rozsdás fékvezetékek és gyenge lábfék is gyakori. Aranyos autó, de öregedve elveszíti báját.

4. Tesla Model 3

Gyártás: 2017-től
Teljesítmény: 258–534 LE
Ár: már 19 000 eurótól

Az elektromos autók, mint a Tesla Model 3, gyakran küzdenek fékproblémákkal a TÜV-nél. A regeneratív fékezés miatt a fékbetétek ritkán érnek hozzá a tárcsákhoz, így berozsdásodnak. Ezen kívül a világítás is problémás (a villogók kivételével). Nem csak az izzók, hanem az elektronika is okozhat hibát – ez pedig drága. Ritkán, de már az első műszakin is olyan mértékű korrózió jelentkezik, hogy nem kap matricát. A fékvezetékek is gyorsan rozsdásodnak. A futómű hibái azonban különösen gyakorivá váltak: a hátsó felfüggesztés hibáit 15-ször gyakrabban jegyzik fel, mint az átlagos modelleknél.

5. Dacia Duster I

Gyártás: 2010–2018
Teljesítmény: 86–125 LE
Ár: már 4500 eurótól

A Duster első generációja már az AUTO BILD hosszú távú tesztjén sem szerepelt jól – már 25 000 km után problémák adódtak a sebességváltóval. 33 000 km-nél már cserélni kellett a nehezen működő váltóegységet. Egyéb elektronikai hibák miatt a Duster I végül csak a 4-es osztályzatot kapta. A TÜV-nél még rosszabb is lehet az értékelés – különösen, ha az olajszivárgás túl erőssé válik.

A károsanyag-vizsgálaton is gyakrabban akadnak problémák. A kipufogórendszer is gyorsabban rozsdásodik az átlagnál. Gyenge pont még a kormánymű: túl nagy holtjáték (kormányösszekötők), nehézkes irányítás vagy zajok jellemzők. Emellett a rögzítőfék és a lábfék állapotát is gyakran kifogásolják a vizsgáztatók.

6. Renault Clio III

Gyártás: 2005–2014
Teljesítmény: 65–201 LE
Ár: már 1800 eurótól

Egy újabb szerethető francia kisautó, amelynek bája könnyen elterelheti a figyelmet a hibáiról. A harmadik generációs Clio nemcsak a kormányösszekötőkkel, lengéscsillapítókkal és rugókkal küszködik. A korrózió okozta szerkezeti gyengeségek miatt négyszer gyakrabban bukik meg a TÜV-ön, mint az átlag.

Érdemes figyelni a féktárcsákra, a fékvezetékekre, a kézifék és a lábfék működésére is. A világítással is adódhatnak gondok – különösen a hátsó lámpák körül, amelyek kb. minden hatodik példánynál nem működnek megfelelően. A francia talán csak legyintene: „C’est la vie”. A TÜV viszont így szól: „Kérem, javítsa ki a hibákat!”

7. Dacia Sandero I

Gyártás: 2008–2012
Teljesítmény: 68–105 LE
Ár: már 1500 eurótól

A lista utolsó Daciája az első generációs Sandero. A kisautónak az alacsony ára mellett van néhány előnye is. 13 éves kor után is vannak riválisok, amelyek gyakrabban szenvednek olajszivárgástól vagy rozsdásodnak. A kormányzás, a kormányösszekötők és a futómű hibaarányai azonban az átlagnál magasabbak.

A féktárcsák, valamint a kézifék és a lábfék működése is gyakran hibás a műszaki vizsgálaton. Ha ezeket a pontokat sikeresen teljesíti is a Sandero, még nem lehet hátradőlni – az emissziós vizsgálaton is gyakran megbukik. A Sandero II sem sokkal jobb. Csak a harmadik generáció vált megbízhatóbbá a TÜV-nél.

8. VW Sharan II

Gyártás: 2010–2022
Teljesítmény: 115–220 LE
Ár: már 7900 eurótól

A Sharan ismert családi egyterű, a TÜV-vizsgálók viszont tudják: már a második vizsgaidőpontra komoly problémák jelentkezhetnek a futóműnél. Több mint minden tizedik Sharan megbukik hibás lengőkar, gömbfej vagy kerékcsapágy miatt. Gyakori még a kopott féktárcsa és a hibás első világítás (nappali menetfény vagy ködlámpa).

Sok más kategóriában ugyan jobban teljesít az átlagnál, de összességében a hibák miatt a bukási arány több mint kétszerese az átlagnak. Idősebb korban (a negyedik vizsgaidőpont után) még a rozsda is veszélyezteti a sikeres vizsgát.

9. Ford Mondeo V

Gyártás: 2014–2022
Teljesítmény: 115–240 LE
Ár: már 7500 eurótól

Tágas, olcsó fenntartani, takarékos motorokkal – nem csoda, hogy sok cég választotta flottajárműnek a Ford Mondeót. De egy céges használatból származó Mondeót érdemes alulról is megvizsgálni. Már háromévesen is soknál olajszivárgás jelentkezik a motorból vagy a váltóból – ez az egyik legproblémásabb pont.

Érdemes figyelni a kipufogóra és a féktárcsákra is! A kipufogó már három év után is annyira rozsdásodhat, hogy az újravizsgálatot kér a TÜV. Gyakoribb azonban a féktárcsák elhasználódása, ami a fékhatást is érzékenyen rontja.

10. Skoda Scala

Gyártás: 2019-től
Teljesítmény: 90–190 LE
Ár: már 10 000 eurótól

A Scala alapvetően egy megbízható típus. A TÜV-nél azonban a féktárcsák jelentik a legnagyobb problémát: háromszor gyakrabban bukik el emiatt, mint az átlagos jármű az első vizsgán. Másik gyenge pontja a világítás, különösen a nappali menetfény és a hátsó lámpák.

Ezért azonban még nem kell elkerülni a Scalát – sok más szempontból hibamentesen teljesít. Ritkán előfordulhat olajszivárgás vagy motorvezérlési hiba, ami az emissziós vizsgálat kudarcához vezet. Ezek azonban kivételek. A féktárcsák problémája viszont könnyen ellenőrizhető és javítható is.

11. Seat Alhambra II

Gyártás: 2010–2022
Teljesítmény: 115–220 LE
Ár: már 8500 eurótól

Már a TÜV-statisztikák elemzésekor is észrevehető, hogy az Alhambra szoros rokonságban áll a VW Sharannal. Ami igaz a Volkswagen testvérmodellre, az érvényes a spanyol változatra is: a furgon gyakran erősen leterhelten közlekedik, amihez a felfüggesztés nincs eléggé méretezve.

Már a második TÜV-vizsgálaton is kétszámjegyű a meghibásodási arány, amely így húszszorosa az átlagnak. Ugyanez érvényes a féktárcsákra is, amelyek a magas súly miatt gyorsan elhasználódnak. A világítás és az irányjelzők hibái kevésbé számottevők.

12. Opel Crossland X

Gyártás: 2017–2024
Teljesítmény: 81–130 LE
Ár: már 6900 eurótól

Az Opel számára a Crossland igazi sikermodell. A Corsa és az Astra mellett ez a kis SUV az egyik legkeresettebb típus. A TÜV-vizsgálókat ez kevésbé hatja meg – jó okuk van rá. Már háromévesen is kétszeres olajszivárgási arányt mutat az átlaghoz képest.

A futómű terén a Crossland igazán nagy hibákat produkál: a lengéscsillapítókat és rugókat közel 20-szor gyakrabban kifogásolják, mint más, azonos korú járműveknél. A féktárcsák is alulméretezettek: a viszonylag alacsony (átlagosan 28 000 km) futásteljesítmény ellenére háromévesen is háromszor gyakrabban cserélendők, mint az átlagnál.

13. Ford S-Max II

Gyártás: 2015–2023
Teljesítmény: 120–240 LE
Ár: már 9000 eurótól

A Ford S-Max második generációja bizonyítja, hogy egy nagy egyterű is lehet futóműproblémák nélkül megbízható. A futómű szinte teljesen hibamentes, leszámítva néhány ritkább kormányzási gondot.

Van azonban néhány gyenge pontja: az egyik az olajszivárgás. Már az első TÜV-vizsgán is feltűnően gyakori, a második vizsgán még gyakoribb. Az emissziós vizsgálatot is az átlagosnál gyakrabban bukja el. Ritka esetekben a kipufogócsövek már háromévesen repedezettek lehetnek. Kevésbé kritikus, de gyakori a világítás hibája és a kopott féktárcsák, amelyek viszont drágább javításokat igényelhetnek.

15. Skoda Superb III

Gyártás: 2015–2023
Teljesítmény: 120–280 LE
Ár: már 12 500 eurótól

A Ford Mondeóhoz hasonlóan a Skoda Superb is népszerű céges jármű – vagyis kemény életet él. Ez már hároméves korában is meglátszik: gyakori az olajszivárgás, és az emissziós vizsgálaton is az átlagnál gyakrabban bukik meg. Ritkán már ekkor szükség lehet kipufogóalkatrészek cseréjére is.

A kormánymű, a rugók és lengéscsillapítók, a futómű, illetve a féktárcsák is a problémás részek közé tartoznak – ezek együtt magas hibaarányt eredményeznek.

16. Renault Mégane III

Gyártás: 2008–2016
Teljesítmény: 90–265 LE
Ár: már 2700 eurótól

A Renault Mégane harmadik generációja vonzó lehetőség lehet – főként az alacsony ára miatt. Viszont kompromisszumokat is megkíván, főként a karbantartás és a tartósság terén. Egy kompakt modellhez képest szokatlanul magas hibaarányt mutat a futómű terén – különösen a felfüggesztés és a kormányösszekötők.

Az emissziós vizsgálatot is az átlagnál gyakrabban bukja el. Emellett a féktárcsák is gyakran cserére szorulnak. A hátsó lámpák is gyakran hibásak. Pozitívum viszont, hogy a kipufogórendszer tartós, és az olajszivárgás, valamint a rozsdásodás nem tartozik a típus gyakori hibái közé. Ennek ellenére 11 éves kor után a Mégane-ok közel egyharmada megbukik a műszaki vizsgán.

Kapcsolódó anyagok:

Egy német autóklub szerint ezek most a legjobb és legrosszabb új autók

Ez most a 10 megbízható és legkevésbé megbízható autómárka

Ezek most a legmegbízhatóbb autómárkák 2024-ben

A nyitókép csak illusztráció, forrásDepositphotos.com

TOP 5