Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Wikimedia)

Kutatók felfedezhették azokat a rejtett alagutakat egy milánói kastély alatt, amelyeket Leonardo da Vinci 1495-ben rajzolt le vázlatokon. 

A Sforza-kastély alatt végre azonosították azokat a titokzatos föld alatti járatokat, amelyeket da Vinci egykor lerajzolt. A szakértők, akik megtalálták az alagutakat – amelyek a korai katonai védelem részét képezik –, úgy vélik, hogy még további, eddig ismeretlen területek is felfedezésre várhatnak.

hirdetés

Egy kis történelem

A mai Milánó szívében álló Sforza-kastély építése az 1300-as évek közepén kezdődött. Az évszázadok során többször bővítették, átalakították és részben lerombolták, így napjainkra az eredeti kastélynak csupán körülbelül egyhatoda maradt fenn. 1495 körül Milánó ura Leonardo da Vincit és más művészeket bízott meg a kastély belső falainak és mennyezeteinek díszítésével. Ebben az időszakban da Vinci olyan védelmi erődítményeket rajzolt le, amelyek feltűnően hasonlítanak a Sforza-kastélyra, beleértve több olyan alagutat is, amelyek az idők során feledésbe merültek – egészen mostanáig.

„Még mindig vannak föld alatti járatok, amelyek közül néhány a nagyközönség számára is látogatható” – mondta Francesca Biolo, a Milánói Műszaki Egyetem építészettörténésze a Live Science részére küldött e-mailben –, „de egyértelművé vált, hogy ezek az átjárók sokkal több részletet rejthetnek, mint amennyit jelenleg ismerünk és elérhetünk.”

Ezek az újonnan felfedezett járatok valószínűleg azok közé tartoznak, amelyeket da Vinci 1495-ös rajzaiban megörökített.

„Leonardo da Vinci rendkívül jártas volt kora katonai építészetében és védelmi rendszereiben” – mondta Biolo. Rajzán a kastély fő szerkezete egyértelműen felismerhető, több átjáróval együtt. „Ennek ellenére nem lehet pontosan meghatározni, hogy Leonardo milyen mértékben vett részt a milánói erődítmény építésében” – tette hozzá.

További felfedezések várhatók

Biolo szerint valószínű, hogy a Sforza-kastély alatt még sok felfedeznivaló vár, de az ásatás nem lehetséges.

„Mindannyian szívesen látnánk és fizikailag is felfedeznénk ezeket a tereket, de alapvető fontosságú tiszteletben tartani a terület jelenlegi állapotát és a város által szabott korlátokat” – mondta.

Kapcsolódó anyagok:

Mi célt szolgált a 12.000 éves földalatti alagútrendszer Skóciától Törökországig?

Rejtély, hatalmas inka földalatti labirintust fedeztek fel Peruban

A nyitókép csak illusztráció, forrás: By zheng.yan - Own work, CC BY-SA 4.0, wikimedia

TOP 5