A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Számos autógyártó alakítja át működését és terveit annak reményében, hogy alkalmazkodni tudjon a megváltozott piaci viszonyokhoz. Az elbocsátások és a gyártásban bekövetkező leállások, úgy tűnik, az iparág alappilléreivé válnak az elkövetkező években, írja a thetruthaboutcars.com.
A Nissan azonban egy sokkal nehezebb helyzetbe került. Komoly leépítésekre és új befektetők keresésére készül, a vezetősége pedig nem rejti véka alá a helyzet komolyságát.
Átállás vészhelyzeti üzemmódra
„12 vagy 14 hónapunk van a túlélésre” — mondta állítólag egy magas rangú tisztviselő a Financial Times lapnak a héten. Nemrég a Nissan több új modell bevezetését is elhalasztotta, és azt tervezi, hogy 20 százalékkal csökkenti globális gyártási kapacitását, ami körülbelül 9 000 dolgozó elbocsátását is magában foglalja.
Renault eladja részvényeit
Annak ellenére, hogy korábban a Renault közel a Nissan részvényeinek a felét birtokolta, elkezdte eladni azokat, hogy saját problémáival foglalkozzon. A Renault korábban a profitabilitás csúcsán volt, de most azt tapasztalta, hogy az elektromos járművek iránt — amelyeket a jövője alapjaként hirdetett meg — csökken a piacon a kereslet. A vállalat a szűkösebb időkre készül, és valószínűleg a Nissant teherként értékeli, ezért adja el részvényeit.
A Renault jelenleg csak körülbelül 15 százalékát birtokolja a Nissan részvényeinek (a többi egy francia vagyonkezelőben van), és az elemzők szerint valószínűleg folytatja a részvények eladását. Mindeközben a Renault–Nissan–Mitsubishi Szövetség is komoly problémákkal küzd, a Nissan szintén eladja Mitsubishi-részvényeit, miközben új, lehetőleg nagyméretű befektetők után kutat.
Befektetőkeresés és partnerségi dilemmák
A Financial Times szerint: a Nissan egy kulcsfontosságú befektetőt keres, hogy túlélje az előttük álló sorsdöntő évet, miközben régi partnere, a Renault csökkenti részesedését a válság sújtotta japán autógyártóban. Két, a tárgyalásokhoz közel álló személy szerint a Nissan egy hosszú távú, stabil részvényest, például bankot vagy biztosítási csoportot keres, hogy részben helyettesítse a Renault részesedését, miközben véglegesíti új elektromos jármű-partnerségének feltételeit fő riválisával, a Hondával.
Felmerült, hogy a Honda részvényeket vásárolhatna a Nissantól, amit a Renault sem tartana teljesen elképzelhetetlennek. Mindeközben azonban a két japán márka egy közös elektromosjármű-partnerségben is érintett, amelyet a Nissan részben visszavonhat, mivel egyre nagyobb aggodalmak merülnek fel az elektromos járművek profitabilitása kapcsán.
Kettős piacok kihívásai
A Nissan problémáját tovább súlyosbítja, hogy a világ két legnagyobb piacán csökken az értékesítés, aminek a hátterében az áll, hogy a kínai és az amerikai vásárlók igényei jelentősen eltérnek egymástól. Kína növekedési piacnak számít, ahol az olcsó modellek, az elektromos járművek és a luxusautók dominálnak, amelyek inkább a tágas belső térre, mintsem a teljesítményre fókuszálnak. Ezzel szemben az Egyesült Államokban az erőteljes luxusautók és a középosztályt célzó középkategóriás modellek a népszerűek, kevésbé keresettek az elektromos járművek. Az átlagos tranzakciós árak is jelentősen különböznek: míg a kínai vásárlók átlagosan 26 000 dollárt költenek egy autóra, az amerikaiak körülbelül 49 000 dollárt — utóbbi piac azonban egyre inkább igényli az olcsóbb modelleket.
A Nissan számára kulcsfontosságú lenne mindkét régió igényeinek megfelelni.
Versenyhelyzet és a jövő kérdése
A Nissan modellek általában alacsonyabb áron versenyeznek a japán riválisokkal. A kisebb, megfizethető autók vagy crossoverek iránt érdeklődők számára a Nissan alternatíva lehet. Azonban olyan márkák, mint a Toyota és a Honda, általában jobb megbízhatósági értékeléseket, magasabb újraeladási értéket és modernebb technológiákat kínálnak. Ha ezek kevésbé fontosak, mint az alacsonyabb alapár, a Nissan még mindig érdemes lehet a figyelemre.
Mindazonáltal a Nissan–Renault kapcsolat a végéhez közeledhet. A két vállalat soha nem volt igazán jó viszonyban, a Nissan pedig igyekezett autonóm maradni a Renault jelentős befektetése ellenére. A valódi kérdés az, hogy mi történik ezután, és hogy a Nissan képes lesz-e túlélni a közelgő vihart. Az előrejelzések szerint több márka is eltűnhet 2030-ig.
Vajon a Nissan közöttük lesz, vagy a brand megmenthető az alapokra való visszatéréssel?
Kapcsolódó anyagok:
Japán harmadik legnagyobb autógyártója is hatalmas leépítésről adott hírt
A nyitókép csak illusztráció, forrás: FranckinJapan képe a Pixabay -en.