Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A Nissan Motor részvényei 6%-ot estek a tokiói kereskedésben pénteken, egy nappal azután, hogy a japán autógyártó bejelentette, 9000 munkahelyet és termelési kapacitásának 20%-át csökkenti, mivel nehézségekkel küzd a kínai és az amerikai piacon. 

A részvény a legnagyobb egynapos árcsökkenést szenvedte el augusztus óta, és 385,2 jenen zárt, alig egy négyéves mélypont felett.

hirdetés

Japán harmadik legnagyobb autógyártója csütörtökön 70%-kal csökkentette az éves működési nyereség előrejelzését a költségcsökkentés miatt, azaz a cég 400 milliárd jent (2,61 milliárd dollár) takarítana meg a pénzügyi év végéig, márciusig, írta a Reuters.

Mint sok globális autógyártó, a Nissan is küzd Kínában, ahol a BYD és más hazai versenytársak jelentős piaci részesedésre és előnyre tettek szert megfizethető elektromos járműveikkel és fejlett szoftverekkel ellátott benzin-elektromos hibrideikkel. Az Egyesült Államokban is kihívásokkal néz szembe a vállalat, ahol hiányzik a hibrid modellkínálata, éppen akkor, amikor ezek iránt nagy kereslet mutatkozik. Makoto Uchida vezérigazgató csütörtökön elmondta, hogy a Nissan nem látta előre a hibridek népszerűségének a hirtelen emelkedését az Egyesült Államokban, illetve kifejtette azt is, hogy felülbecsülték az alapmodellek új verziói iránti kereslet.

A Nissan átalakítása a legújabb fejezet abban a hosszú folyamatban, amely a vállalat újraélesztésére irányul, hisz a cég soha nem heverte ki teljesen Carlos Ghosn egykori elnök 2018-as eltávolítását, valamint a Renault-val való partnerség visszaszorítását.

Pénteken Yoji Muto gazdasági, kereskedelmi és ipari miniszter elutasította azt az újságírói kérdést, amelyben a Nissan számára nyújtandó kormányzati támogatás lehetőségéről érdeklődtek.

A Tokai Tokyo Intelligence Laboratory elemzője, Seiji Sugiura a kialakult helyzet miatt nagyrészt a vezetést hibáztatta, mondván, hogy elsősorban az új elektromos és a hagyományos hajtású modellek értékesítésében bízott Amerikában, a hibridekben nem gondolkodott. „A vállalat tavasszal közzétette középtávú tervét, de végül ennek semmi értelme nem volt. Úgy gondolom, hogy teljesen rosszul értékelték a piaci helyzetet” – mondta Sugiura.

Mint ismeretes, a Nissan márciusban bejelentett középtávú terve az elkövetkező három évben 30 új modellt tartalmazott, amely 1 millió járművel növelné a globális értékesítést, a működési nyereséghányadot pedig a 2027-es pénzügyi év végére 6%-ra emelné. 

Kapcsolódó anyagok:

Nagy a baj, a Volkswagen gyárbezárásokra kényszerülhet Németországban

Úgy veszik Európában a Toyota autóit, mint a cukrot

Hatalmas veszteséget halmozott fel a svéd elektromos autógyártó

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Toby Parsons képe a Pixabay -en.

TOP 5