Az Oregon államban falusias körülmények között élő, gyakran lovagoló és halászó 26 éves nő, Abby Beckley egy hete szenvedett szemirritációtól, amikor 2016 augusztusában egy áttetsző, valamivel több mint 1 centiméteres férget dörzsölt ki a szeméből.
Mivel megijedt, hogy megvakul, először a helyi orvoshoz ment, aki további két férget távolított el a szeméből. Egy szemész még hármat talált benne.
Végül Beckley az Amerikai Járványügyi Hivatalhoz, a CDC-hez fordult, ahol a kutatók megállapították, hogy a Thelazia nemzetségbe tartozó parazita fertőzte meg.
Húsz nap alatt az orvosok és saját maga összesen 14 férget távolított el a szemhéjából, írja az American Journal of Tropical Medicine and Hygiene szakfolyóirat.
Kiderült, hogy Beckley esete volt az első, amikor ez a féreg emberi fertőzést okozott.
A Thelazia gulosa nevű fonálféreg eddig csak szarvasmarháknál fordult elő az Egyesült Államok északi és Kanada déli részén. A parazitát olyan apró legyek terjesztik, amelyek a szemgolyót védő folyadékkal, a könnyel táplálkoznak.
Thelazia gulosa fonálféreg mikroszkópos képe, FORRÁS: CDC
A féreg hosszan tartó jelenléte a szaruhártya átfúródását okozhatja, szélsőséges esetben akár vakság is lehet a következmény.
A Thelazia férgeknek eddig csak két olyan faját ismerték, amely embernél is előfordul, főleg Európában és Ázsiában, rossz körülmények között élő, főleg állattenyésztéssel foglalkozó emberek körében. Ez az első dokumentált eset, hogy egy harmadik fajuk is okozhat humán fertőzést.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja FB oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
VÉGEZHET A PARAZITÁK EGYHARMADÁVAL A KLÍMAVÁLTOZÁS
Forrás - Nyitókép: CDC