Skip to main content

 

Elkészült a Magyarországon telelő sasok 2016-os leltára a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a nemzetipark-igazgatóságok és más civil természetvédelmi szervezetek együttműködésében.

Az egy időben történő megfigyelések miatt sasszinkronnak nevezett számláláson ismét rekordszámú, 421 felmérő vett részt országszerte, és növekedett a megfigyelt terület nagysága is.

hirdetés

A megfigyelők az ország területének 19 százalékát vizsgálták, érintették a legjelentősebb ismert sastelelőhelyeket, ebből következőena lehető legpontosabb képet alkothatták az országban tartózkodó fajokrólés ezek egyedszámáról. 

Több a sas, mint tíz éve volt 

A 2016. évi sasszinkron során 789-884 közötti rétisast és 346-392 közötti parlagi sast sikerült megfigyelni, ami a felmért területek méretéhez viszonyítva is valamelyest meghaladja az elmúlt évtized átlagát. A fokozottan védett státuszukhoz viszonyítva nagynak tűnő számok ellenére a sasok ma is nagyon ritkák. A fenti számok alapján a felmérés során bejárt sastelelőhelyeken, tehát a "legsasosabb élőhelyeken" is 100 négyzetkilométerenként mindössze átlag 4,5 rétisast és két parlagi sast figyeltek meg. 

A többi ragadozót is megfigyelték

Hat szirti sast és 4-5 fekete sast, valamint további 13 nappali ragadozómadár-faj mintegy 7000 példányát, köztük kékes rétihéjákat, gatyás ölyvöket, kis sólymokat és közel 5500 egerészölyvet is megfigyeltek a szakemberek. A baglyok között erdei fülesbaglyokat, egy réti fülesbaglyot, egy uráli baglyot és kuvikokat regisztráltak, de megfigyeltek nagy őrgébicseket és túzokokat is. 

Az éves sasszinkronok egyik kiemelt célja a ragadozó-mérgezések felderítése, hatásuk monitorozása és visszaszorításuk elősegítése. Ennek a funkciónak a létjogosultsága sajnálatos módon az idei szinkron alkalmával is beigazolódott - így derült fény az idei három ragadozómadár-mérgezéses eset egyikére is.

A környéken szomorú statisztikát vezetünk

A régióban Magyarországon követik el a madarak elleni legtöbb bűncselekményt, az esetek csökkentése a külföldről érkező sasok védelme miatt nemzetközi felelősség is. Ebből a célból európai uniós támogatással jelenleg is folyik egy mérgezésellenes HELICON Life+ program az MME koordinálásában. Részben a projekt eredményeképpentöbb alföldi területen szinte teljesen visszaszorultak a ragadozó-mérgezések,ahol a projekt elején még kéttucatnyi sas esett mérgezés áldozatául egyetlen év alatt.

Amennyiben tetszett a cikkünk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja oldalunkat!

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás

Kép: Átszíneződő parlagi sas, forrás: Morvai Szilárd

TOP 5