
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Válságos helyzet alakult ki Erdélyben a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa miatt, amelynek következtében sós víz ömlik a Korond-patakba.
A szennyezett víz már elérte a Kis-Küküllőt és a Marost is, és a szakemberek attól tartanak, hogy rövid időn belül a Tiszába is eljuthat. Ez nem csupán az élővilágot fenyegeti, hanem az ivóvízellátásra és a természetes folyamatokra is súlyos hatással lehet, írja a MASZOL.
A probléma különösen aggasztó, mivel a tavaszi olvadékvíz még segíti a só hígítását, ám nyárra az alacsonyabb vízállás és a meleg időjárás miatt a sókoncentráció megnőhet. A szakértők szerint a halak és más vízi élőlények, például a tiszavirág lárvái rövid távon még képesek elviselni a sótartalom növekedését, de hosszabb távon nem bírják a terhelést.
A híres tiszavirágzás – ez a látványos és egyedülálló kérészrajzás – épp június végén, július elején történik, vagyis akkor, amikor a sóhullám hatása a legsúlyosabb lehet. A biológusok arra figyelmeztetnek, hogy ha nem sikerül három héten belül elvezetni vagy hígítani a sós vizet, a folyamat komoly ökológiai kárt okozhat. Egy ilyen sószennyezés nemcsak a kérészekre, hanem az egész vízi ökoszisztémára nézve kockázatos.
A só a környező települések vezetékes vizében is megjelent, több helyen már nem alkalmas emberi fogyasztásra. Ez tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen a lakosság vízellátása is veszélybe került. A hatóságok jelenleg próbálják felmérni a károkat, és megoldást találni a víz megtisztítására, ám a helyzet sürgős beavatkozást igényel.
A MASZOL megkeresésére Nagy András Attila biológus elmondta, a jelenlegi állapot még visszafordítható, de ha a só koncentrációja tovább nő, akár visszafordíthatatlan károk is keletkezhetnek. A szakértők a vízügyi és környezetvédelmi hatóságok gyors intézkedését sürgetik.
Ha a sós árhullám valóban eléri a Tiszát, akkor nemcsak az idei tiszavirágzás kerülhet veszélybe, hanem hosszabb távon a folyó teljes élővilága is sérülhet. Ez a helyzet rávilágít arra, mennyire érzékeny egy-egy természeti rendszer, és milyen könnyen kibillenhet az egyensúlyából egy ipari baleset következtében.
A parajdi sóbánya által okozott szennyezés nem csupán helyi ügy – a Tisza nemzetközi folyó, így a károk hatása Románián kívül Magyarországon is érezhető lehet. Ezért regionális összefogásra és azonnali cselekvésre van szükség.
Kapcsolódó anyagok:
Árvíz, aszály, vízhiány: új korszak kezdődik a hazai vízgazdálkodásban
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Zsolt Tóth képe a Pixabay -en.