
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Akár több milliárd emberrel is több élhet a Földön, mint azt jelenleg feltételezik – állítja egy új tanulmány, amely szerint világszerte jelentősen alábecsülték a vidéki lakosság számát.
Jelenleg az ENSZ körülbelül 8,2 milliárdra becsüli a világ népességét, amely várhatóan meghaladja a 10 milliárdot a 2080-as évek közepére, írja a The Independent.
Azonban a Nature Communications tudományos folyóiratban megjelent kutatás szerint ezekben a becslésekben a vidéki lakosság száma 1975 és 2010 között akár 53–84 százalékkal is alul lehetett számolva.
„Ez figyelemre méltó, mivel számtalan tanulmány használta ezeket az adatbázisokat anélkül, hogy megkérdőjelezték volna azok pontosságát a vidéki területeken” – írják a kutatók.
A tudósok szerint a megfelelő referenciaadatok hiánya eddig megakadályozta, hogy átfogó módon értékelni lehessen a globális népességi adatbázisok pontosságát. Arra figyelmeztetnek, hogy az országos népszámlálások „alapvető korlátokkal” küzdenek, különösen a vidéki lakosság felmérése terén.
„A távoli helyeken élő, illetve a konfliktusok és erőszak sújtotta közösségeket nehéz elérni, a népszámlálók gyakran nyelvi akadályokba ütköznek és ellenállásba ütköznek a részvételt illetően” – írják a kutatók.
Példaként említik, hogy a 2012-es paraguayi népszámlálás „akár a lakosság negyedét is kihagyhatta”.
„Tanulmányunk először szolgál bizonyítékkal arra, hogy a globális népességi adatbázisokból jelentős mértékben hiányozhat a vidéki lakosság” – mondta Josias Láng-Ritter, a tanulmány egyik társszerzője, az Aalto Egyetem munkatársa.
„Az eredmények figyelemre méltóak, hiszen ezeket az adatbázisokat több ezer tanulmányban használták, és széles körben alkalmazzák a döntéshozatalban, ennek ellenére pontosságukat eddig nem vizsgálták szisztematikusan” – tette hozzá Láng-Ritter.
Az öt legismertebb adatbázisra építve
A kutatók az öt legelterjedtebben használt globális népességi adatbázist elemezték, amelyek egyenletesen elosztott, nagy felbontású rácsokra osztják fel a Földet, a lakosságszámokat pedig népszámlálási adatok alapján határozzák meg. Ezeket az adatokat több mint 300 vidéki gátépítési projekt áttelepítési adataival vetették össze, 35 különböző országból. A kutatók szerint ezek az áttelepítési adatok független összehasonlítási alapként szolgálhatnak, mivel pontosan dokumentálják az emberek mozgását a vidéki és városi térségek között. Ráadásul ezek az adatok általában megbízhatóak, mivel a gátépítő cégek kártérítést fizetnek az érintetteknek.
A kutatók főként az 1975 és 2010 közötti térképekre összpontosítottak, mivel a későbbi időszakokra nem áll rendelkezésre elegendő gátprojekt adat.
A 2010-es adatkészletek mutatták a legkisebb torzítást, mégis a vidéki lakosság egyharmadától háromnegyedéig terjedő rész hiányozhatott belőlük. Ugyanakkor a kutatók szerint „nyomós okunk van feltételezni”, hogy még a legújabb adatok is alulbecsülik a globális népességet.
„Bár kutatásunk azt mutatja, hogy az adatok pontossága évtizedek alatt javult, a trend egyértelmű: a globális népességi adatbázisok jelentős része a vidéki lakosságot nem veszi figyelembe” – mondta Láng-Ritter.
Hány ember élhet a bolygón?
A tanulmány nem határoz meg új globális népességi becslést, de megjegyzi, hogy még a legpontosabb adatbázis is „a vidéki lakosság számát a jelentett érték felére becsüli”. Még ha a legfrissebb térképek közelebb is állnak a valósághoz, a kutatók óvatosságra intenek, mivel a korábbi adatbázisok évtizedeken át befolyásolták a döntéshozatalt, és „torz képet” adhattak az emberek városokba való vándorlásáról.
Bár az alulszámlálás világszerte rendszeres jelenségnek tűnik, a legszembetűnőbb eltérések Kínában, Brazíliában, Ausztráliában, Lengyelországban és Kolumbiában jelentkeztek, ahol több információ állt rendelkezésre.
A legújabb eredmények „messzemenő következményekkel” járhatnak – állítják a kutatók –, mivel a jelenlegi becslések szerint a világ 8,2 milliárd lakójának több mint 40 százaléka él vidéken. Arra figyelmeztetnek, hogy a vidéki lakosság igényei világszerte alulreprezentáltak lehetnek a döntéshozatalban. Például a tudósok szerint a jelenleg használt adatok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a döntéshozók elégtelen egészségügyi és közlekedési erőforrásokat biztosítsanak a vidéki térségek számára.
Kapcsolódó anyagok:
Kiderült, mikor él majd a legtöbb ember a Földön
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Gerd Altmann from Pixabay