Skip to main content

A pedagógusok száma mindig is komoly vitatéma volt a közéletben, hiszen az oktatási rendszer egyik legfontosabb erőforrásáról beszélünk. De pontosan hány tanár dolgozik ma Magyarországon? 

Ez nem is annyira egyszerű kérdés, mint ahogy elsőre tűnik, mivel a KSH nem összegzi az adatokat, csak külön-külön hozza nyilvánosságra, és a számok is évről évre változnak. Ha alapos képet akarunk kapni, akkor külön kell megnéznünk az általános iskolákat, szakképző intézményeket, gimnáziumokat és más intézménytípusokat.

Ebben a cikkben a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) legfrissebb adataira hivatkozva igyekszünk bemutatni a jelenlegi helyzetet.

Nem olyan egyszerű: a statisztikai adatok rejtelmei

A pedagógusok számának megállapítása nem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. A KSH adatai alapján ugyanis többféle kategória létezik: általános iskola, gimnázium, technikum, szakképző iskola stb. Minden iskolatípus külön statisztikai adatokat igényel, így alapos kutatást kell végezni ahhoz, hogy a megfelelő számokat megtaláljuk. De aggodalomra semmi ok, ebben a cikkben górcső alá vesszük a különböző közoktatási intézményekben jelenlévő tanárok számát.

Nemcsak azt mutatjuk meg, hogy hányan vannak ma a közoktatásban pedagógusként, hanem azt is, hogy az elmúlt évek során milyen tendencia volt jellemző.

Pedagógusok száma az általános iskolákban

Az általános iskolai tanárok száma az elmúlt két évtized során jelentős csökkenést mutatott. A 2000-es évek elején még közel 20 ezerrel több tanár dolgozott az általános iskolákban, mint most. A 2023/24-es tanév statisztikái szerint jelenleg 72.514 pedagógus tevékenykedik az általános iskolákban.

Ez a visszaesés komoly aggodalomra ad okot, hiszen az általános iskolák adják a biztos alapokat, amelyek nélkül komoly nehézségek várhatnak a diákokra, akár középiskolában, akár egyetemen vagy a munka világában.

Szakiskola és készségfejlesztő iskola

Ezen a területen éppen ellenkező tendencia figyelhető meg. Míg a 2000/2001-es tanévben mindössze 575 pedagógus dolgozott a szakiskolákban és készségfejlesztő intézményekben, mára ez a szám majdnem 1500-ra nőtt. Ez részben a munkaerőpiac változó igényeinek köszönhető, hiszen egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a gyakorlati készségeket fejlesztő képzések, amelyekre nagy a kereslet a tanulók és szülők részéről is.

Szakképző iskolák

A szakképző iskolákban az elmúlt évtizedek során szintén jelentős változás történt a pedagógusok létszámában. A 2000/2001-es tanévben még 8150 tanár tanított ebben az oktatási formában, azonban mára alig éri el az 5000 főt. Ez a csökkenés részben a szakoktatás átalakításának is köszönhető, és bár a szakmai tudásra továbbra is szükség van, az iskolákban egyre kevesebb a szakképzett pedagógus. Az ilyen oktatási intézmények pedig kulcsfontosságúak azok számára, akik a gyakorlati, piacképes szakmák iránt érdeklődnek.

Gimnáziumok

A gimnáziumokban a pedagógusok száma az utóbbi években növekedett: míg a 2000-es évek elején 15 550 tanár dolgozott ezekben az iskolákban, mostanra ez a szám 18 620-ra emelkedett.

A gimnázium továbbra is népszerű választás azok számára, akik az egyetemi továbbtanulás felé terveznek lépni, és az ott dolgozó pedagógusok száma ennek megfelelően nőtt. Az intézmények igyekeznek színvonalas oktatást nyújtani, amihez szükség is van a megfelelő mennyiségű és képzettségű tanárokra.

Technikum és szakgimnáziumok

A technikumok és szakgimnáziumok esetében azonban csökkenést látunk a tanárok számában. A 2000-es évek elején még 18 950 pedagógus dolgozott ezekben az intézményekben, míg a legfrissebb adatok szerint mostanra ez a szám 16 907 főre csökkent.

Bár a technikumok és szakgimnáziumok az ipari és technológiai készségek fejlesztésére fókuszálnak, a pedagógushiány itt is érezhető, és ez kihívást jelent az intézmények számára, hiszen a gyakorlatorientált oktatás egyik alapfeltétele a tapasztalt, hozzáértő tanárok jelenléte.

Magántanárok száma Magyarországon

A magántanárok tekintetében sajnos a KSH nem közöl pontos adatokat, azonban a Pedagógusok Szakszervezetének korábbi felméréseiből tudható, hogy a tanárok 26%-a vállal magántanítást is.

Ez alapján feltételezhetjük, hogy a pedagógusok egy jelentős része, több tízezer tanár, magántanárként is dolgozik a hivatalos munkája mellett.

Ráadásul fontos megemlíteni, hogy nem csupán hivatásos pedagógusok oktatnak magántanárként, így valószínűsíthetően még magasabb azok száma, akik különórákat, egyéni oktatást kínálnak.

A magántanítás népszerűsége az utóbbi időben egyre nő, ami részben a személyre szabott oktatás iránti keresletnek köszönhető.

Sajtóközlemény

A nyitókép csak illusztráció, forrás: GrumpyBeere képe a Pixabay -en.

TOP 5