Ha valamit meg szeretnénk találni az online világban, akkor első körben szinte biztosan a keresőmotorokhoz fordulunk, hiszen ezek garantálják a leggyorsabb és legrelevánsabb eredményt. A Google pedig természetesen meglátta a lehetőséget ebben, így remek platformot kínál azon felhasználóknak, akik fenntarthatóbb formában is szeretnének hirdetni.
A keresőmotorok szerepe
Napjainkra az online platformok olyan mértékben elterjedtté váltak, hogy az interneten fellelhető adatok egy ember számára gyakorlatilag feldolgozhatatlan mennyiséget jelentenek. A dolog másik oldala pedig ezen adatok és információk hitelességének kérdése, hiszen bár a halmaz óriási, a valóban releváns oldalak és találatok megfelelő szűrése szintén embert próbáló feladat. Ennek kapcsán talán az sem véletlen, hogy az online világban kevésbé otthonosan mozgó felhasználók egyre gyakrabban válnak visszaélések áldozatává, kihasználva járatlanságukat és sok esetben naivitásukat.
Mivel az online felületeken megjelenő dolgok szinte bárkihez probléma nélkül eljutnak, értelemszerűen ma már az üzleti lehetőségek szempontjából is ezek a platformok számítanak az egyik elsődleges megjelenési felületnek, hiszen például a korábbi, nyomtatott és más fizikai formában megjelenített hirdetések jóval nagyobb ökológiai lábnyommal is rendelkeztek, így a fenntarthatóság szempontjából sem számítottak ideálisnak. Ebben pedig a keresőmotoroknak és a hozzájuk kapcsolódó hirdetéseknek is óriási szerepük van. Hiszen hogyan is jár el egy hétköznapi felhasználó, ha információra, szolgáltatásra vagy akár valamilyen termékre van szüksége? Megnyitja a böngészőt vagy akár egy dedikált telefonos alkalmazást, és a keresőmotorok - legtöbbször a Google - segítségével és egy adott kulcsszó vagy mondat alapján rákeres arra, amire kíváncsi.
A Google hirdetések térnyerése
Az online adatok óriási tengeréből jellemzően mindenkinek azonnal sikerül kihalásznia jó néhány releváns találatot, mely jó esetben minden olyan információt tartalmaz, mely által aztán tovább is léphet a folyamatban. Igen ám, de a Google valamilyen módon kénytelen rangsorolni a találatokat, mely javarészt azok minőségén, a céloldal felhasználói élményén és az általános relevancián egyaránt múlik. Az organikus találatok mellett ráadásul fizetett hirdetésekkel is találkozhatunk, mely azt jelenti, hogy egyes cégek bizonyos összeget fordítanak arra, hogy az ő oldaluk kerüljön előre a Google rangsorában.
Mivel a felhasználók többsége e globális nagyvállalat keresőmotorját használja, hiszen a legtöbb böngészőben ez az alapértelmezett keresőfelület, dedikált alkalmazással rendelkezik, ráadásul a találatok minőségét illetően is ez a leginkább releváns motor, az utóbbi évtizedben a Google hirdetések értelemszerűen óriási teret nyertek maguknak. A fizetett hirdetések mellett ráadásul a céloldalak és találatok organikus fejlesztése is előtérbe került, mely adott esetben akár még kedvezőbb megoldás lehet a hirdetők számára. Munka és teendő mindkét opcióval van, így érdemes ismerni a rangsorolás alapjait, illetve azokat a cégeket is, akik segíthetnek optimalizálni a Google hirdetés árak mentén elköltött marketing költségeket.
A Google kampányok hátteréről
A Google hirdetések relevanciáját az is jól jelzi, hogy a cég egy külön erre dedikált, illetve több másik, az adatgyűjtésre és elemzésre szolgáló felületet is létrehozott, mely gyakorlatilag mindenki számára hozzáférhető, ám ez önmagában még nem jelenti azt, hogy mindenki jól is tudja használni ezeket. Bár az ördög mindig a részletekben rejlik, a Google hirdetés és a komplett Google kampánykezelés viszonylag jól menedzselhető akkor is, ha ismerjük magát a platformot, a működésének alapjait, illetve a Google által alkalmazott rangsorolási kritériumokat. Egy nagy cég persze sosem árulja el minden titkát, így adott esetben szakértő segítségre is szükség lehet a hatékony kampányok létrehozásához és futtatásához.
Google Ads hirdetés és annak működése
A Google Ads egy dedikált platform, mely azzal a céllal jött létre, hogy a felhasználók a Google keresőben és a céghez tartozó más alkalmazásokban hirdetéseket helyezhessenek el. Egy Google hirdetés tehát nem feltétlenül csak a keresőmotorokra vonatkozik, hanem akár a YouTube, a Google Play Áruház vagy a Gmail felületein is megjelenést biztosít. A Google hirdetés árak kapcsán tehát azt is érdemes számításba venni, hogy a pénzünkért több rendkívül látogatott weboldalon és felületen is megjelenést biztosíthatunk vállalkozásunknak, termékeinknek vagy szolgáltatásainknak.
Mivel a Google Ads a világ legnagyobb online hirdetési platformja, értelemszerűen világszerte milliók használják a hirdetések megjelenítésére és kezelésére. Ennek megfelelően azonban a verseny is óriási, a Google hirdetési rendszere pedig leginkább úgy működik, mint egy óriási aukció. A hirdetők ajánlatai versenyeznek ugyanis a legjobb pozíciókért a keresőmotorok rangsorában, hiszen egy jobb helyezés nagyobb eséllyel vezet átkattintáshoz, ami által máris sikerült bevonzani egy érdeklődőt a saját felületünkre a hirdetésen keresztül.
A Google hirdetés árak alapelve tehát egyszerű: az egyes hirdetők különböző kulcsszavakra licitálnak, amely kapcsán ők szeretnének lehetőleg minél előrébb megjelenni, ha a felhasználók éppen arra a kulcsszóra keresnek rá az interneten. A harc leginkább az átkattintások tekintetében is értelmezhető első 3-4 helyezésért zajlik leginkább, de ettől hátrébb található helyekért is komoly meccseket láthatunk a háttérben. A listás helyezés természetesen anyagi ráfordítással is javítható, ugyanakkor egy Google Ads hirdetés nem csak ennek mentén lehet sikeres, hanem például az oldal relevanciája, az általa nyújtott felhasználói élmény vagy a kulcsszavak értő használata okán is. A Google Ads kampánykezelés azonban összetett feladat, melyhez mélyrehatóan érteni kell annak működését, így adott esetben érdemes lehet szakértő cégekre bízni a Google hirdetéskezelést és a kampányok felépítését.
A Google kampányok és kampánykezelés árai
A Google hirdetések ára nehezen konkretizálható, hiszen több út áll rendelkezésre és kérdés az is, hogy mi magunk vágunk bele a kampányok kezelésébe vagy a hatékonyabb megoldást választjuk és profi szakemberekre bízzuk a feladatot. Az alapokat tekintve elég annyit tudni, hogy jellemzően CPM vagy PPC rendszerben gondolkodhatunk. Míg előbbi esetben már a megjelenésért is fizetünk és 1000 megjelenésenként jelenik meg költségünk, addig a második, kattintás alapú (pay-per-click) fizetési rendszer magukért a kattintásokért fizetünk. Az ideális végeredményhez szükséges összeg pedig leginkább azon múlik, hogy mely kulcsszavakra szeretnénk hirdetni, hiszen az ezeket övező verseny is növelheti a költségeket.
Google hirdetések szakértőktől
Az online marketing mára óriási szerepet kap a hirdetések terén, ennek megfelelően pedig a Google és más online platformok felületei is számos hirdetési megoldást kínálnak. A fentiekben ugyan csak a Google Ads kampányok felszínét kapargattuk de már ebből is látszik, hogy rutin nélkül meglehetősen nehéz egy valóban hatékony kampányt létrehozni. Bár a külsős cégek bevonása plusz költségekkel jár, ám a megtérülés ebben az esetben szinte garantált, így a Google hirdetéskezelésre fordított összeg akár többszörösen is visszajöhet, ha megfelelő kezekbe helyezzük azt.
A Google hirdetések mellett ráadásul számos más lehetőség is a rendelkezésre áll, melyek kezelésében szintén segíthetnek a szakértők. Facebook hirdetések, LinkedIn kampányok, remarketing lehetőségek és a landoló oldalak organikus javítása, illetve a SEO mind olyan területek, melyek segíthetnek fejlődni a vállalkozásunknak. Az online marketing ezen ága azonban olyannyira összetett és kiterjedt hálózatot alkot, hogy első körben mindenképpen érdemes a megfelelő, szakértő segítséget kérni, hiszen akár már egy előzetes konzultáció is sokat lendíthet hirdetéseink minőségén.
Sajtóközlemény
A nyitókép és a többi kép csak illusztráció, forrás: AS Photograpy képe a Pixabay -en. és Pexels képe a Pixabay -en. és Firmbee képe a Pixabay -en.