Ha a szén-dioxid-kibocsátást nem sikerül csökkenteni, akkor a globális hőmérséklet minden egyes egy Fahrenheit (0,55 Celsisu-fok) növekedésével az amerikai gazdaság a bruttó hazai termék (GDP) 0,7 százalékát veszítené el, és minden további egy Fahrenheit növekedés többe kerülne az előzőnél - derítették ki amerikai kutatók.
A Kaliforniai, a Rutgers és Chicagói Egyetem kutatói a nemzetgazdasági adatok 29 ezer számítógépes szimulációja alapján számszerűsítették a globális felmelegedés árát az Egyesült Államok számára.
Az úttörő kutatás, amely segíthet lezárni a vitát arról, hogy a klímaváltozás segíti, vagy károsítja az amerikai gazdaságot, az első olyan tanulmány, amely a világ tudósai által kifejlesztett 116 klíma-előrejelzést és a legmagasabb szintű számítógépes statisztikai elemzést használta fel.
A közgazdászok, klímakutatók vizsgálták az okozott károkat és az előnyöket is, például, hogy miként hat a magasabb hőmérséklet, a csapadék megváltozása, a tengerszint-emelkedés és az erősödő hurrikánok a mezőgazdaságra, a bűnözésre, az egészségre, a energiaszükségletekre, a munkaerőre és a part menti közösségekre - olvasható a Rutgers Egyetem által az eurekalert.org tudományos hírportálon közzétett közleményben.
Ha a szén-dioxid-kibocsátás nem lassul le, akkor egy 3-5 Celsius-fokos globális felmelegedés - a 19. századhoz képest - a nagy gazdasági világválság okozta gazdasági károkhoz mérhetőek, ám ezek a károk nem fognak később eltűnni, és a szegényebb térségekben jóval nagyobbak lesznek."
A szén-dioxid-kibocsátás rejtett költségei már nem rejtettek, azokat már világosan látjuk a kapott adatokból" - mondta Amir Jina, a Chicagói Egyetem kutatója. A gépkocsik és erőművek szénkibocsátása átformálja az amerikai gazdaságot. Itt a Közép-Nyugaton, hasonló mezőgazdasági károkat tapasztalhatunk, mint az 1930-as évek válsága során - hangoztatta.
Ha nem teszünk jelentős erőfeszítéseket a kibocsátás csökkentésére, a Mexikói-öböl térségét hatalmas károk érik. A közösségek számára hatalmas kockázatot jelent a tengerszint emelkedése, amelyet fokozni fognak a valószínűleg egyre erősebbé váló hurrikánok - tette hozzá Robert Kopp, a Rutgers Egyetemről.
A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy az szélsőséges hőség növelni fogja a bűncselekmények számát, lelassítja a munkásokat, az egekbe szökteti a légkondicionálás költségeit és emberéleteket is veszélyeztet.
Az amerikai GDP 18,558 billió dollárt tett ki tavaly.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja oldalunkat!
Kapcsolódó anyagaink: