Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

A kutatók szerint az adatok megerősítik, hogy felelősségre kell vonni a vállalatokat a klímaválsághoz való hozzájárulásukért. 

A világ üvegházhatású gáz-kibocsátásának fele mindössze 36 fosszilis tüzelőanyagot termelő vállalathoz köthető – derült ki egy friss elemzésből, írja a The Guardian.

hirdetés

A kutatók szerint a 2023-as adatok megerősítik a fosszilis energiaipar szereplőinek felelősségét a globális felmelegedésben. Az éves jelentés korábbi változatait már felhasználták jogi eljárások során vállalatok és befektetők ellen.

A jelentés szerint a világ 36 legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-termelője – köztük a Saudi Aramco, a Coal India, az ExxonMobil, a Shell és több kínai vállalat – 2023-ban több mint 20 milliárd tonna szén-dioxid-kibocsátásért volt felelős.

Ha a Saudi Aramco egy ország lenne, a világ negyedik legnagyobb szennyezője lenne Kína, az Egyesült Államok és India után. Az ExxonMobil kibocsátása pedig Németországéval vetekszik, amely a világ kilencedik legnagyobb szennyezője.

Ahhoz, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokos határon belül maradjon – amelyet nemzetközi célként tűztek ki –, 2030-ig 45%-kal kellene csökkenteni a kibocsátásokat. Ezzel szemben az emissziók tovább növekednek, súlyosbítva a szélsőséges időjárási jelenségeket, amelyek világszerte életeket és megélhetéseket veszélyeztetnek.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint minden 2021 után indított új fosszilis tüzelőanyag-projekt összeegyeztethetetlen a 2050-re kitűzött nettó nulla kibocsátási cél elérésével. A Carbon Majors adatbázisban szereplő 169 vállalat többsége 2023-ban növelte kibocsátását – abban az évben, amely az addigi legmelegebb volt a Föld történetében.

„Ezek a vállalatok továbbra is a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget erősítik, és nem tervezik a termelés visszafogását” – mondta Christiana Figueres, aki az ENSZ klímaügyi vezetője volt a 2015-ös párizsi klímaegyezmény megkötésekor. „A tudomány egyértelmű: nem térhetünk vissza a fosszilis tüzelőanyagokhoz és a kitermelés bővítéséhez. Ehelyett előre kell lépnünk egy dekarbonizált gazdaság felé, amely az emberek és a bolygó érdekeit szolgálja.”

Emmett Connaire, az InfluenceMap kutatóintézet szakértője – amely a Carbon Majors jelentést készítette – így nyilatkozott: „A globális klímavállalások ellenére a világ legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-termelői jelentősen növelik termelésüket és kibocsátásukat. A kutatás rávilágít arra, hogy ezek a vállalatok aránytalanul nagy szerepet játszanak a klímaválságban, és támogatja azokat az erőfeszítéseket, amelyek a vállalati felelősségvállalás kikényszerítését célozzák.”

A Shell szóvivője azt mondta: „A Shell elkötelezett amellett, hogy 2050-re nettó nulla kibocsátású energiavállalattá váljon. Új technológiákba történő beruházásaink segítik a kibocsátás csökkentését mind a Shell, mind ügyfeleink számára.” A Saudi Aramco nem kívánt nyilatkozni. A Coal India, az ExxonMobil, a Chevron, a TotalEnergies és a BP nem reagáltak a megkeresésekre.

A Carbon Majors adatait bizonyítékként használták fel olyan törvények támogatására New York és Vermont államokban, amelyek kártérítést követelnek a fosszilis vállalatoktól az éghajlati károkért. Jogi szervezetek ezen kívül lehetséges büntetőeljárásokhoz is hivatkoztak az adatokra, valamint szabályozási ügyekben is felhasználták őket – például a ClientEarth panaszában a BlackRock ellen, amely félrevezethette a befektetőket.

A Carbon Majors jelentés 169 nagyvállalat 2023-as szén-, olaj- és gáztermeléséből származó kibocsátásokat számította ki. Az adatbázis a cementgyártásból származó kibocsátásokat is tartalmazza, amelyek 2023-ban 6,5%-kal növekedtek.

A világ kibocsátásának feléért felelős 36 vállalat közé állami tulajdonú cégek is tartoznak, például a China Energy, az iráni Nemzeti Olajtársaság, az orosz Gazprom és az Egyesült Arab Emírségek Adnoc nevű vállalata. A csoportban részvényesi tulajdonban lévő cégek is megtalálhatók, például a brazil Petrobras és az olasz Eni.

A 36 vállalat közül 25 állami tulajdonú, és ezek közül tíz Kínában működik – az országban, amely a világ legnagyobb kibocsátója. 2023-ban a kibocsátások 41%-a szénből, 32%-a olajból, 23%-a földgázból és 4%-a cementgyártásból származott.

A Carbon Majors adatbázisa a történelmi kibocsátásokat is tartalmazza 1854 és 2023 között. Az adatok szerint az ipari forradalom óta a fosszilis tüzelőanyagokból származó szén-dioxid-kibocsátás kétharmadáért 180 vállalat felelős – közülük 11 már nem létezik.

Kumi Naidoo, a Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty Initiative elnöke így nyilatkozott: „Az emberiség történetének kritikus pillanatában élünk. Elengedhetetlen, hogy a kormányok lépjenek, és hatalmukkal véget vessenek a válság gyökerének: a fosszilis tüzelőanyagok terjeszkedésének.”

Kapcsolódó anyagok:

57 cég bocsátja ki a szén-dioxid nagy részét egy tanulmány szerint

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Jan van der Wolf: pexels

TOP 5