A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A tavaly Grönland partjait elérő 200 méter magas hullámot vizsgáló geológusok szerint a klímaváltozás miatt pusztító erejű megacunamik sújthatják a jövőben bolygót, áll egy új tanulmányban.
Mint ismeretes, alig egy évvel ezelőtt Grönland keleti partjait megacunami sújtotta. A lakatlan Dickson-fjordba betörő nagy földcsuszamlást kiváltó, 200 méter magas cunami több mint 40 emeletes busznak felelt meg. Szerencsére senki sem sérült meg, bár egy katonai bázis teljesen megsemmisült, írja a The Guardian.
Az eseményhez kapcsolódó szeizmikus adatok elemzése most kimutatta, hogy a cunamit állóhullám követte, amely még napokig ide-oda csapkodott a szűk fjordban.
Angela Carrillo Ponce, a potsdami Német Földtudományi Kutatóközpont munkatársa a több mint 3000 mérföld (5000 km) távolságra lévő földrengésmegfigyelő állomásokon rögzített szeizmikus adatokat elemezte, és olyan jeleket talált, melyek még sokáig fennmaradtak a 2023. szeptember 16-i földcsuszamlás után is.
A The Seismic Record című folyóiratban közzétett eredményeik arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás felgyorsítja a grönlandi gleccserek és a permafroszt olvadását, ami növeli a földcsuszamlások és az azt követő megacunamik esélyét.
Az elmúlt években többször is megfigyeltek „kisebb“ cunamikat, például 2017-ben egy földrengés következtében a nyugat-grönlandi Karrat-fjordba zúduló sziklalavinát, mely cunamit váltott ki, és amely elárasztott egy Nuugaatsiaq nevű falut, 11 házat elpusztítva és négy embert megölve.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja Facebook oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
Egy új tanulmány szerint nemsoká jégkorszak kezdődhet el a Földön
Forrás - A nyitókép csak illusztráció, forrás: Erik Nikolai Halsteinrud képe a Pixabay -en.