Skip to main content

A 2011-ben gyártott elektromos és elektronikus készülékek világviszonylatban kb. 320 tonna aranyat - ez e fém felhasználásának 7,7 %-át adja - és 7.500 tonna ezüstöt tartalmaztak. De csak kevesebbet, mint 15 %-át reciklálják a becslések szerint. Ezeket az adatokat a United Nations University / UNU / hozta nyilvánosságra. (Aiolus News)

A számokat az Elektromos és Elektronikus Hulladékok Akadémiájának /WEEE/ Accrábán megtartott első ülésszakán ismertették, amelynek célja volt bemutatni a fejlődő országok képviselőivel a döntéshozatalukhoz szükséges adatokat.

A legnagyobb problémának általában a déli országok felé irányuló illegális exportot tekintik, valamint a szétszerelés körülményeit - mondják a szakértők. - Ugyanakkor a dolognak legalább olyan fontos aspektusa az arany és az ezüst pazarlása.

Az 2011-ben gyártott számítógépek, mobiltelefonok és elektronikus kártyák kb. 13 milliárd euro értékű aranyat és 4 milliárd euró értékű ezüstöt tartalmaztak, ezenkívül jelentős mennyiségű kobaltot és palladiumot is.

A reciklálás alacsony százalékos aránya két egymással ellentétes folyamat eredménye: az iparilag fejlett országok rendelkeznek a recikláláshoz szükséges fejlett technológiákkal, de az összegyűjtés nem elég hatékony. Ez jobban sikerül a fejlődő országokban, ahol az informális gyűjtő szektornak hála 80-90 %-ot is elér. Ott azonban előnyben részesítik azoknak a fémeknek a kiszerelését, amelyeket könnyebben ki lehet az elhasznált készülékekből szedni, ilyen a réz, az alumínium és az acél. Ugyanakkor a munka a környezet és a műveleteket végző emberek szempontjából katasztrofális. A fejlett országokban tökéletesen ki tudják szerelni az értékes fémeket a hulladékokból, de nagyon kevés olyan munkaközösség van- talán 4-5 - Európában és Észak-Amerikában, ahol értenek ehhez a technikához. Ezek olyan vállalatok, amelyek több százmilliós beruházást igényelnek.

Hasznos lenne náluk koncentrálni a reciklálást, de ma még szét van szórva a világban és elsősorban Afrikában és Kínában folyik. Árproblémák miatt a hulladék nem odakerül, ahol megfelelően kezelik. Ott az egyik módja a könnyű pénzszerzésnek, de egy napon az utódaink megkérdezik, hogy lehettek elődeink olyan vakok, hogy eltékozoltak ennyi természetes forrást - mondta a konferencia egyik szervezője.

Accrában egy belga vállalkozó, akinek egy recikláló üzeme van, a szemléletváltoztatás fontosságára hívta fel a figyelmet. E hulladékokat – mondta - úgy kell tekinteni, mint egy lehetőséget és nem úgy, mint egy terhet. És a hulladék-kezelés kifejezésről is át kell térni a források kezelésének kifejezésére…

Forrás: http://www.energiacentrum.com/news/az_elektronika_aranyanak_es_ezustjenek_ujrahasznositasarol.html

Kép forrása: http://www.brightsideofnews.com/news/2012/7/6/e-waste-is-wasting-our-natural-resources.aspx

TOP 5