Egy kutatócsoport szerint a jeges óriásplanéta az Uránusz és Neptunusz között helyezkedett el, aztán kirepült a Naprendszerből - írja a Futurism tudományos portál.
A jelenlegi elméletek szerint a fiatal Napot egykor gázokból és porból álló korong vette körül.
Ezek voltak a bolygók nyersanyagai; számtalan összeütközés révén a szemcsékből végül kialakultak a csillagunk körül keringő planéták. Ahogy nőtt a keletkező bolygók tömege, úgy rendeződött át a Nap körül keringő égitestek helyzete, a mai képet a nagytömegű bolygók gravitációs hatása alakította ki.
A Carnegie Tudományos Intézet szakértői kíváncsi voltak arra, hogyan helyezkedtek el az újszülött bolygók a korai Naprendszer, e célból 6000 számítógépes szimulációt futtattak le.
"Tudjuk, hogy csak a mi galaxisunkban több ezer bolygórendszer van. A Naprendszerben a bolygók elhelyezkedése azonban szokatlan képet mutat, ezért modellekkel megpróbáltuk visszaforgatni az időt, és reprodukálni keletkezésük folyamatát" - írta az Icarus című tudományos folyóiratban Matt Clement, aki az eredményt bemutató publikáció egyik szerzője.
"Olyan, mintha azt próbálnánk kideríteni, mi okozta az autóbalesetet - milyen gyorsan ment a kocsi, merre haladt, és így tovább"
- tette hozzá.
A szimulációk alapján a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy az Uránusz és a Neptunusz mai helyzetét két tényező határozta meg:
A NAPRENDSZER TÁVOLI RÉSZÉN TALÁLHATÓ, KISEBB ÉGITESTEKBŐL ÁLLÓ KUIPER-ÖV, VALAMINT EGY NAGYOBB JEGES BOLYGÓ, AMI IDŐVEL KILÖKŐDHETETT A CSILLAGKÖZI TÉRBE.
"Mindez azt mutatja, hogy bár a Naprendszer egy furcsa képződmény, régen teljesen átlagosan nézett ki" - magyarázta Clement. A most kidolgozott modellel a kutatók más bolygórendszerek keletkezését is vizsgálhatják.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja FB oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
KIÉ LEHET A VÉNUSZ VAGY A VILÁGŰR?
Forrás - A nyitókép csakillusztráció, forrás: pixabay