Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A földönkívüli élet jelei után kutatva tudósok különös jelenségre bukkantak: két bizarr, elektromágneses impulzusra, amelyek egy távoli csillagképből származnak, és amelyeket jelenleg nem tudnak megmagyarázni. 

Az Acta Astronautica tudományos folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a NASA és a CalTech Jet Propulsion Laboratory kutatói elismerték, miszerint nem tudják kizárni, hogy az észlelt kettős impulzusok – amelyek a Nagy Medve (Ursa Major) csillagkép irányából, mintegy 100 fényév távolságból érkeztek – földönkívüli élethez köthetők, írja a Futurism.

hirdetés

A jelenség középpontjában álló égitest, a HD 89389 nevű csillag valamivel nagyobb és fényesebb, mint a Napunk, ez volt a megfigyelések fókuszában Richard Stanton, a NASA veterán kutatója számára. Mint ismeretes, a tudós 2023-ban észlelt egy szokatlan jelet a csillag irányából: két azonos és gyors impulzust, amelyek körülbelül 4,4 másodperc különbséggel érkeztek. A csillag ekkor hirtelen felvillant, elhalványult, majd ismét felvillant.

„A csillag fényesebb lesz – halványabb – majd újra fényesebb, aztán visszatér az alapállapotához” – mondta Stanton a Universe Today című lapnak. „Ez a változás túl erős ahhoz, hogy véletlenszerű zaj vagy légköri zavar okozza. Hogyan lehet elérni, hogy egy több millió kilométer átmérőjű csillag tizedmásodperc alatt részben eltűnjön? A jel forrása nem lehet olyan messze, mint maga a csillag.”

A jel korábban még soha nem volt észlelhető, így hogy kizárják az esetleges félreértelmezést, Stanton mintegy 1500 órát – azaz csaknem két teljes hónapot – töltött azzal, hogy a jelenséget összevesse repülőgépekkel, villámlásokkal, meteorokkal és különféle rendszerhibákkal. Ám semmi sem hasonlított hozzá.

Hasonlóság egy 2019-es jelhez

Miután a kutató minden ismert lehetőséget kizárt, kijelentette, hogy meggyőződése szerint ez a jel korábban még nem volt megfigyelhető a Nagy Medve ezen csillaga esetében. Ugyanakkor nagyon hasonlít egy másik, 2019-ben észlelt kettős impulzusra, amely akkor egy forró gázóriás, a Dimidium irányából érkezett – ez a bolygó nagyjából 50 fényévre van a Földtől.

A Universe Today szerint a Dimidiumról érkező impulzusokat eleinte madarak okozta interferenciának hitték – de végül ezt a feltételezést elvetették. Hasonló félreértés elkerülése érdekében Stanton minden lehetséges magyarázatot mérlegelni kezdett, beleértve a földi légköri viszonyokat vagy a Föld gravitációja által okozott hibás mérést – de egyik sem adott kielégítő választ.

„Nem tudjuk, milyen típusú objektum képes ilyen impulzusokat létrehozni, és azt sem, milyen messze van tőlünk” – mondta a kutató. „Azt sem tudjuk, hogy ez a kettős impulzus valamilyen, a csillag és közöttünk elhaladó objektumtól származik-e, vagy valami más módon modulálja a csillag fényét, anélkül, hogy fizikailag áthaladna a látómezőn.”

Még nagyon korai lenne bármilyen biztos következtetést levonni arról, mi is történik pontosan az Ursa Major irányában, de az biztos, hogy valami szokatlan zajlik ott – és bármi is okozza, az tudományos szempontból rendkívül izgalmasnak ígérkezik.

„Amíg többet nem tudunk meg” – zárta gondolatait Stanton – „még azt sem jelenthetjük ki, hogy nincs köze földönkívüliekhez!”

Kapcsolódó anyagok:

Egy új kutatás szerint megtalálhatjuk a földönkívülieket, de mégsem

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by PIRO from Pixabay

TOP 5