
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
A Balaton mélyén rejtőző aranykincs legendája évszázadok óta foglalkoztatja a közvéleményt.
A 20. század elején Hollósvári Imre bányamérnök tudományos vizsgálatai megerősítették, hogy a tó iszapjában valóban található arany. A mintákban 100 kilogrammonként két szem sáraranyat találtak, melyből 1000 szem szükséges egy gramm aranyhoz, írja az Economix.
Hollósvári számításai szerint a Balaton 600 négyzetkilométeres területén, az ötméteres iszapréteggel és köbméterenként két tonnával számolva, összesen 6 milliárd tonna homok található. Ez a mennyiség 120 tonna, 23 karátos aranyat rejthet, melynek értéke mai árfolyamon 1800 milliárd forint.
Az arany a Dunántúl jégkorszaki kőzeteiből származik, melyeket a vízfolyások, különösen a Zala folyó sodort a Balatonba, ahol az arany fokozatosan lerakódott.
Gazdasági és környezetvédelmi probléma
A kitermelés azonban gazdaságilag és környezetvédelmileg is kivitelezhetetlen. A 6 milliárd tonna tömörödött kőzet átvizsgálása valószínűleg többe kerülne, mint az arany értéke. Ráadásul a kitermelt anyag elhelyezése is problémát jelentene, mivel a feltört homok nagyobb térfogatot foglalna el, és visszajuttatva a tóba, sivataggá változtatná azt.
A magyar törvények szerint minden régészeti érték, amit a földben vagy a víz alatt találnak, az állam tulajdona. Bármilyen régészeti feltárás, így a víz alatti is, engedélyhez kötött.
Így a Balaton aranya továbbra is a tó mélyén marad, mint tudományos és történelmi érdekesség, amely hozzájárul a magyar tenger misztikumához.
Kapcsolódó anyagok:
100 éven belül kiszáradhat a Balaton, elsivatagosodhat az Alföld?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Sebastian Mey from Pixabay