Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Miért építették meg a hatalmas Stonehenge-t körülbelül 5000 évvel ezelőtt, az régóta az egyik legnagyobb rejtély. Egy új tanulmány szerint azonban végre lehet válaszunk. 

A tudósok azt állítják, hogy Wiltshire híres kőkörét Nagy-Britannia három különböző területének egyesítésének szimbólumaként hozták létre, írja a NEWSBREAK.

hirdetés

Tudjuk, hogy a Stonehenge kőtömbjeit olyan távoli helyekről szállították, mint Délnyugat-Wales és Északkelet-Skócia. A University College London és az Aberystwyth University kutatói úgy vélik, hogy a skótok és a walesiek saját helyi köveiket hozták Wiltshire-be, hogy hozzájáruljanak az építkezéshez.

Ebben az értelemben Stonehenge egy erőteljes és korai brit egység szimbóluma volt. Az építők megpróbáltak politikai egységet és közös identitást létrehozni Nagy-Britannia nagy részén vagy akár egészén – állítják a szerzők az Archaeology International című lapban megjelent tanulmányukban.

„Ezeknek a rendkívüli és idegen köveknek az összegyűjtése... távoli közösségeket szimbolizált és testesített meg egy komplex anyagban” – írják a kutatók. „Stonehenge egy monumentális kifejezése volt az emberek, a föld, az ősök és az ég közötti egységnek.”

A tanulmány szerint Stonehenge távoli kapcsolatainak jelentősége alátámasztja azt az elméletet, hogy a neolitikus emlékműnek valamilyen egyesítő szerepe lehetett az ősi Nagy-Britanniában, és nem csak szimbolikus értékkel bírt.

Mike Parker Pearson professzor, a University College London régészeti intézetének vezetője szerint: „A tény, hogy kövei távoli területekről származtak, és ezzel egyedivé tették több mint 900 brit kőkör között, arra utal, hogy Stonehenge-nek politikai, valamint vallási célja is volt. Ez Nagy-Britannia népeinek egységének emlékműve volt, amely örök kapcsolatukat ünnepelte őseikkel és a kozmosszal.”

Bár Anglia, Skócia és Wales fogalmai még nem léteztek 5000 évvel ezelőtt, a tudományos kutatások szerint az építmény mindhárom régiót képviseli. Stonehenge híres hatalmas homokkőtömbjeiről, amelyeket „sarseneknek” neveznek, és valószínűleg a Wiltshire-ben található West Woods területéről, körülbelül 15 mérföldről szállították. A kisebb „kék kövek” – amelyek frissen törve vagy nedvesen kékes árnyalatúak – Délnyugat-Wales Preseli-hegységéből származnak.

Hogyan szállították a köveket Wiltshire-be?

Bár Stonehenge építésének célja a tudományos viták egyik legizgalmasabb kérdése, az is rejtélyes, hogyan szállították a köveket. A „sarsenek” Wiltshire-ből, a „kék kövek” Walesből, az „Oltárkő” pedig Skóciából származik.

A neolitikus technológia korlátai miatt valószínű, hogy a köveket fatörzseken húzták, ami hónapokig vagy évekig is eltarthatott. Egy másik lehetőség, hogy hajón szállították őket, vagy a gleccserek mozgása hozta őket.

Az „Oltárkő” – a Stonehenge közepén található legnagyobb, körülbelül 6 tonnás és 5 méter hosszú kőtömb – Skócia északi részéből származik, a tudósok szerint akár 1000 kilométer távolságból.

astonehenge2

Az Oltárkő szerepe

Az új kutatás szerint az oltárkövet az északi skót neolitikus emberek hozhatták déli szomszédaiknak szánt ajándékként. A kutatók azt feltételezik, hogy ez a gesztus egy szövetség megpecsételése vagy az együttműködés kifejezése lehetett. Hasonlóképpen, a Preseli-hegységből származó kövek walesi hozzájárulásként érkezhettek.

Stonehenge és a napfordulók

Stonehenge elhelyezkedése a nyári és téli napfordulókhoz igazodik, amikor a Nap sugarai különleges módon világítják meg a köveket. A téli napforduló idején például a lenyugvó Nap az oltárkő felett bukik le a látóhatár alá. Ez is azt bizonyítja, hogy az építmény az ősi időkben is a Nap, az ég és az évszakok változásával kapcsolatos szertartások helyszíne lehetett.

Az új kutatások egyre közelebb visznek minket Stonehenge titkainak megfejtéséhez, amely továbbra is lenyűgözi a történészeket és régészeket szerte a világon. 

Kapcsolódó anyagok:

Vajon mi célt szolgált a 3600 évvel ezelőtt készített Nebrai Égkorong?

A nyitó és a másik kép csak illusztráció, forrás: Image by Zdeněk Tobiáš from Pixabay és Image by Howard Walsh from Pixabay

TOP 5