EZ AZT JELENTI, HOGY A SZEKTORBA IRÁNYULÓ BERUHÁZÁSOKNAK EL KELLENE ÉRNIÜK AZ ÉVI 525 MILLIÁRD DOLLÁROS (KÖZEL 170 EZER MILLIÁRD FORINT) SZINTET.
Idén az úgynevezett upstream (feltárás és kitermelés) területre irányuló beruházások már a második egymást követő évben erősen nyomottak voltak. Az idei, 341 milliárd dolláros összeg majdnem 25 százalékkal maradt el 2019-től, az utolsó „normálisnak" tekintett évtől – idézi az Oilprice.com a jelentést.
Ez pedig jelentősen torzítja a piaci kondíciókat, mivel a kínálati oldalon úgy maradnak el a szükséges beruházások, hogy közben a kereslet már majdnem teljesen visszatért a járvány előtti szintre – különösen a fejlődő országokban. Vagyis a jelentés kiemeli, hogy a beruházások elmaradása akár komoly energiaválságot is előidézhet.
HOZZÁTESZIK, A KÖVETKEZŐ KÉT ÉV KRITIKUSAN FONTOS LESZ AZ IPARÁGBAN, MERT MOST DŐLHET EL, HOGY LESZ-E ELEGENDŐ KÍNÁLAT AZ OLAJPIACON KÖVETKEZŐ 5-6 ÉVBEN.
Nem ez a jelentés az első, amely a kereslet és a kínálat tartós egyensúlytalanságaiból adódó súlyos kockázataira figyelmeztet. Legutóbb a Saudi Aramco szaúdi állami olajóriás vezetője fogalmazott meg hasonló figyelmeztetést.
Emellett a Moody's számításai szerint a globális évi upstream beruházásoknak mintegy 54 százalékkal, 542 milliárd dollárra kellene emelkedniük, ha az olajszektor el kíván kerülni egy kínálati hiányból adódó sokkhatást.
Az olajpiaci kínálat szűkössége ugyanis - ahogy a koronavírus-járvány időszaka már megmutatta - az egész világon igen kellemetlen, vagy egyenesen nagyon súlyos gazdasági nehézségekkel járhat, az energiválság kialakulásáról kezdve az árak emelkedésére gyakorolt hatásáig bezárólag.