A hagyományos szilícium-alapú napelemekhez képest az új, perovszkit kristállyal bevont elemek jóval hatékonyabbak lesznek, a jövő nyáron pedig meg is kezdi az értékesítésüket egy brit cég, adott minderről hírt a 444.hu.
A különbség nem elhanyagolandó, az új napelemeket gyártó Oxford PV szerint az áttörést hozó napelemek 5,3 százalékkal több energiát képesek előállítani, ami jelenleg világrekordnak számít, hisz míg a szilícium-alapú napelemek a napenergiának csak a 22 százalékát képesek villamosenergiává alakítani, addig az új 27,3-ra képes.
A technológia azonban nem újkeletű, kísérletek már folytak korábban is, mennyivel hatékonyabb a perovszkit kristállyal bíró technológia.
2017-ben a Torontó Egyetem arról cikkezett, hogy pár éven belül fillérekbe kerülhet a nyomtatható napelem, mivel a napelemek alapanyagát adó perovszkit kristályt, ha folyékonnyá teszik, azt bármely anyagra, például üvegre vagy műanyagra is rá lehet majd nyomtatni.
Ez pedig jelentősen megkönnyíti és olcsóbbá tehati a gyártást, ugyanis a napelem akár egy tintasugaras nyomtatóval is előállítható.
Az Oxford PV 2010-ben százezer fontot nyert egy pályázaton a brit kormánytól, és mivel a kezdeti eredményeik sikeresnek mutatkoztak a fejlesztésben, több multinacionális energetikai vállalat is befektetett a cégbe, köztük például a norvég olajipari óriás, az Equinor vagy a kínai Goldwind is.
A brit cég nem kevesebbet állít, minthogy a napelem-technológia eddigi 70 éves történetében ez lesz az első igazi áttörés, nem mellesleg segíti a globális felmelegedés elleni harcban is.
Érdekesség, hogy a perovszkitot orosz bányászok fedezték fel 1839-ben az Urál hegységben.
(Guardian)
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja FB oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
MEGVAN AZ ÓRIÁSI HATÁSFOKÚ NAPELEMEK TITKA
PÁR ÉV MÚLVA MÁR FILLÉREKBE FOG KERÜLNI A NAPELEM
ÍME A NAPELEM, AMI ÖTSZÖR OLCSÓBB, MINT AZ EDDIGIEK
NAPELEMES TETŐ VÁLTJA A CSEREPEKET. INGYEN LESZ AZ ENERGIA?