Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

A világ legnagyobb ilyen típusú naperőműve bezárásra készül, - mindössze 11 évvel az átadása után -, mivel az olcsóbb zöldenergia-források egyre inkább kiszorítják.

Eközben a környezetvédők továbbra is bírálják a Mojave-sivatagban működő erőművet, mondván, hogy több ezer madár és teknős pusztulását okozta.

hirdetés

Az Ivanpah naperőmű 2014-ben nyílt meg hivatalosan, mintegy 5 négyzetmérföldnyi szövetségi területen, a kaliforniai-nevadai határ közelében. Akkoriban áttörésként ünnepelték a tiszta energia területén, de azóta nehezen tud versenyezni az olcsóbb napenergia-technológiákkal.

A Pacific Gas & Electric (PG&E) közölte, hogy megállapodott az erőmű tulajdonosaival – köztük az NRG Energy Inc.-vel – az Ivanpah erőművel kötött szerződések felbontásáról. Amennyiben a szabályozó hatóságok jóváhagyják a megállapodást, az üzem három egységéből kettő 2026-tól bezár. Az eredeti szerződések 2039-ig lettek volna érvényben.

A PG&E közleménye szerint „a szerződések megszüntetése ebben az időszakban pénzt takarít meg az ügyfelek számára.”

A Southern California Edison, amely az erőmű harmadik egységének áramát vásárolja, jelenleg tárgyalásokat folytat a tulajdonosokkal és az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumával az Ivanpah szerződésének kivásárlásáról.

Az erőmű valószínűleg egy nagy horderejű vesztese lesz a tiszta energiatermelés új formáinak fejlesztéséért folyó versenyben a klímaváltozás korában.

Az Ivanpah erőmű egy úgynevezett naptermikus vagy koncentrált napenergia-technológiát alkalmaz, amelyben közel 350 000 számítógép vezérelte, garázsajtó méretű tükör veri vissza a napfényt a 140 méter magas tornyok tetején lévő kazánokra. A napsugárzás felmelegíti a kazánok csöveiben lévő vizet, amely gőzzé alakul, és turbinákat hajt meg, így termelve elektromosságot.

Az NRG közleménye szerint a projekt sikeres volt, de nem tudott versenyezni a rivális fotovoltaikus napelem-technológiával – például a tetőre szerelt panelekkel –, amelyek sokkal alacsonyabb beruházási és üzemeltetési költségekkel rendelkeznek.

„Kezdetben az árak versenyképesek voltak, de az idő múlásával a fotovoltaikus és akkumulátoros tárolási technológiák fejlődése hatékonyabb, költséghatékonyabb és rugalmasabb megoldásokat kínált a megbízható tiszta energia előállítására” – tette hozzá az NRG.

A PG&E weboldalán közzétett bejegyzés szerint az Ivanpah technológiája kisebb léptékben már működött Európában, de idővel nem tudott versenyezni a fotovoltaikus rendszerek alacsonyabb áraival.

Az erőművet régóta kritizálják a nagyszabású energiatermeléssel járó környezeti kompromisszumok miatt, különösen a sivatagi élőhelyek érzékenysége miatt. Az erőmű tükréből visszaverődő sugarakat okolják több ezer madár elpusztításáért. Természetvédelmi szervezetek már az építés megkezdése előtt próbálták megakadályozni a projektet a teknősök élőhelyeire gyakorolt fenyegetés miatt.

„Az Ivanpah erőmű pénzügyi csapda és környezeti katasztrófa volt” – írta e-mailben Julia Dowell, a Sierra Club munkatársa.

„Amellett, hogy több ezer madarat és teknőst pusztított el, az építkezés során megsemmisítették az érintetlen sivatagi élőhelyeket, valamint számos ritka növényfajt” – tette hozzá Dowell. „Bár a Sierra Club határozottan támogatja az innovatív tisztaenergia-megoldásokat, és elismeri a fosszilis tüzelőanyagokról való mielőbbi átállás szükségességét, az Ivanpah projekt bebizonyította, hogy nem minden megújuló technológia egyformán előnyös.”

Az üzemeltetés során más kezdeti problémák is felmerültek

Az erőmű nagy hírverés mellett történt megnyitása után nem termelt annyi áramot, mint várták – egyszerűen azért, mert nem sütött annyit a nap, mint a számítások feltételezték.

Az erőmű meglepő látványt nyújthat azoknak az autósoknak, akik Dél-Kaliforniából Las Vegas felé tartanak az I-15-ös autópályán. A sziklás, bozótos táj közepén elterülő tükrök óriási víztükör benyomását kelthetik a sivatag talaján, ám a napsütés és a tükrök szögétől függően vakítóan fényes is lehet.

Ha a PG&E megállapodását jóváhagyják, az NRG szerint az egységeket leszerelik, „ami lehetőséget biztosíthat a helyszín esetleges újrahasznosítására fotovoltaikus energia előállítására.” A vállalat nem válaszolt arra a kérdésre, hogy mekkora költségekkel járhat a leszerelés, vagy mi lesz a helyszínen lévő berendezések sorsa.

Kapcsolódó anyagok:

Gigantikus, éjjel-nappal működő naperőművet telepítene az űrbe Kína

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by James Guetschow: pexels

TOP 5