Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Elgondolkodtál már azon, hogy miért nem próbáltak emberek eddig eljutni a Föld középpontjába? Nos, nem azért, mert nem próbálkoztak volna, írja a LADBIBLE. 

Az emberiség eddigi legmélyebb próbálkozása a Föld átfúrására a Kola-szupermély fúrólyuk volt Murmanszkban, Oroszországban, amely 1989-ben érte el maximális, 12,2 kilométeres (40 230 láb) mélységét.

hirdetés

Ez a projekt is része volt az Egyesült Államok és a volt Szovjetunió közötti folyamatos versengésnek, amely során a két szuperhatalom különböző területeken, például az űrkutatásban, a nukleáris fegyverkezésben és a fúrásokban igyekezett bizonyítani fölényét.
A szovjetek körülbelül 20 évig dolgoztak, hogy idáig eljussanak, mielőtt a projektet végül feladták. Kiderült, hogy ez sokkal bonyolultabb, mint egyszerűen egy ásót vagy ipari fúrót ragadni, és nekiállni ásni.

Ha emlékszel az általános iskolai természetismereti órákra, akkor tudod, hogy bolygónk több rétegből áll, kezdve a kéreggel (ahol élünk), és lefelé haladva a köpenyig, a külső magig, majd végül a belső magig.

Hogy jobban érzékeljük a Föld mélységét, a Kola-fúrólyuk még a kérgen sem jutott át teljesen. Cleo Abram tudományos you tube kommunikátor egy közelmúltbeli videójában elmondta, hogy ez a fúrólyuk csupán a Föld középpontjáig vezető út 0,2 százalékáig ért el. Ez azt jelenti, hogy még nagyon hosszú út áll előttünk.

A hőmérséklet az egyik fő ok, amiért a Föld középpontjáig ásni sokkal nehezebb, mint egyszerűen fúrni. A National Geographic szerint a belső mag körülbelül 5200°C-os. Ahhoz, hogy sikeresen átfúrjunk ezen a pokoli hőmérsékleten, a tudósoknak olyan technológiát kellene kifejleszteniük, amely képes ellenállni ennek a hőnek.

A nyomás egy másik tényező, amely megnehezíti a Föld középpontjába vezető lyuk fúrását. Minden eszköznek képesnek kellene lennie elviselni „6,6 szextillió tonna kőzet” súlyát, amely befelé préselődik (forrás: HowStuffWorks).

Abram videójában elmagyarázza, mi történne elméletileg, ha létrehoznál egy eszközt, amely lehetővé tenné, hogy elérd a középpontot.

Átfúrod a Föld kérgét, amely 6371 kilométer vastag, és elérsz a köpenybe, amelynek állaga a magas hőmérséklet és nyomás miatt kocsonyás. Ha sikerül áthatolnod a 2900 kilométer vastag köpenyen, eléred a külső magot, amit Abram „fémek folyékony levesének” nevez, amely eléri a 4400°C-ot. A folyékony külső mag elektromos áramokat hoz létre, amelyek a Föld körül mágneses mezőt képeznek, ez pedig megvéd minket a halálos kozmikus sugárzástól. Amikor eléred a belső magot, az újra szilárddá válik, mert a rendkívül nagy nyomás miatt a vasatomok egyszerűen nem tudnak folyékony halmazállapotba kerülni.

Ha létrehozol egy fúrót, amely mindezt kibírja, gratulálunk: olyan helyre jutottál, ahol még soha nem járt ember.

Kapcsolódó anyagok:

Geotermikus hőerőmű épülne Debrecenben

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Gerd Altmann képe a Pixabay -en.

TOP 5