A világ mogyorótermésének több mint 70 százalékért Törökország felel.
Ez azt jelenti, hogyha az időjárás nem megfelelő, akkor az óriási ingadozásokat válthat ki az export mennyiségében, ami érzékenyen érintheti a Nutellát. Ez óriási kockázat, ezért egy svájci alap a világ eldugott részein működő mogyorótermesztőkbe kezdett el pénzt pumpálni.
A Nutella napjaink egyik legnépszerűbb édessége.
Legfőbb összetevői
- a cukor,
- a pálmaolaj,
- a mogyoró,
- a zsírszegény kakaópor és
- a sovány tejpor.
A Ferrero hivatalos oldala szerint az édes krém 13 százaléka mogyoró, sőt ami még ennél is durvább, hogy a világ mogyorótermelésének 25 százaléka a Nutellába és a Ferrero Rocher édességekbe kerül – írja az Insider Monkey.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy minden negyedik mogyoró Nutellaként végzi.
A világ mogyorótermelésének jelentős részért egyetlen ország felel.
Törökországban terem a globális mennyiség több mint 70 százaléka.
Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) szerint a 2004 és 2014 közötti időszakban évente átlagosan 549 ezer tonna mogyoró termett Törökországban.
Fontos kiemelni, hogy ez csak az átlag, a jobb években, mint amilyen a 2008-as volt, a 800 ezer tonnát is elérték.
Viszonyításképp, a második helyen Olaszország áll évi 112 ezer tonnával, amely leginkább a Ferreró miatt került erre az előkelő helyre.
Emiatt nyugodtan állíthatjuk, hogyaz olasz édességipari vállalatnak köszönhető a mogyoró globális térhódítása,hiszen a Nutella 1964-es megjelenésekor mindössze akkora volt a Föld mogyorótermése, mint amennyi ma csak a Ferrero mogyoróigénye.
A török dominancia azonban nem feltétlenül jó,a mogyoróval dolgozó vállalatok nem szeretnék, hogy a globális termelés egyetlen országtól függjön.Egy rosszabb év komoly kilengéseket okozhat a török export mennyiségében, ami érzékenyen érinthet több céget is.
Ebben a bizonytalanságban látta meg a fantáziát egy svájci befektetési alap, a ResponsAbility, amely közel száz országban fektetett már be világon – írja a Bloomberg.
A vállalat tőkéje 3,3 milliárd dollár.
Mivel jelenleg a kamatok eléggé alacsonyak a fejlett piacokon, ezért a svájci alap a világ legmeglepőbb helyein is befektet.
Pénzt tettek például az egyiptomi mobilfizetési rendszerbe, támogatják a grúz mikrofinanszírozást, és befektettek egy togói kesudió ültetvénybe is.
Az alap lát fantáziát a mogyoróban is, és
ezért akár a Himalája lábánál fekvő Bhutánt is képesek finanszírozni.
Az alap saját mezőgazdasági részlegétől 15-18 százalékos megtérülést remél, viszont a cég türelemre is int, hiszen ezek a befektetések csak hosszabb távon hoznak hasznot.
Amennyiben tetszett a cikk, illetve más hasonló híreket is szívesen olvasna, itt lájkolhatja FB oldalunkat!
Kapcsolódó anyagok:
NUTELLA HÁZILAG - LEHET A GYÁRTÓNÁL EGÉSZSÉGESEBBEN IS!
HÁROMMILLIÓS KÁRTÉRÍTÉST FIZET A FERRERO
KNOPPERS HÁZILAG - ÚJABB ÉDESSÉG ADALÉKOK NÉLKÜL
MILKY WAY KRÉM HÁZILAG - EGÉSZSÉGESEBB A BOLTI VÁLTOZATNÁL
Forrás - Nyitókép: A Ferrero híres terméke, a Nutella, Forrás: Justin Sullivan / Getty Images