
A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)
Heves vita bontakozott ki az egyiptológusok körében, miután kutatók azt állították, hogy egy „föld alatti várost” fedeztek fel a gizai piramisok alatt.
Vajon a radarfelvételeken alapuló felfedezés valóban áttörő jelentőségű, vagy inkább túlzás?
Olasz kutatók, élükön Corrado Malanga professzorral (Pisa Egyetem), azt állítják, hogy hatalmas föld alatti hálózatot azonosítottak az egyiptomi piramisok alatt, írja az euronews.
A radaros felvételeken szerintük hatalmas függőleges aknák, csigalépcsők, vízrendszerhez hasonló csatornák és több mint 600 méter mélyen elrejtett szerkezetek világa látható. Azt is felvetették, hogy az ókori egyiptomi legendákhoz kötődő, feltételezett könyvtár, az úgynevezett Feljegyzések Csarnoka is ebben a föld alatti komplexumban rejtőzhet.
„Amikor a képeket [a jövőben] nagyítjuk, világossá válik majd, hogy alatta egy valódi föld alatti város található” – mondta a kutatócsoport egy sajtótájékoztatón.
Nem minden szakértő osztja azonban ezt a lelkesedést
Lawrence Conyers professzor, a radarvizsgálatok szakértője (Denveri Egyetem) „óriási túlzásnak” nevezte az állításokat, és kijelentette, hogy a használt technológia – műholdas radarimpulzusok, hasonlóan ahhoz, ahogyan a tengerek mélyét térképezik – nem képes ilyen mélységig behatolni a földbe.
A Daily Mail-nek nyilatkozva kétségbe vonta egy föld alatti város létezését, ugyanakkor elismerte, hogy kisebb szerkezetek valóban lehetnek a piramisok alatt. Megemlítette, hogy „a maják és más ősi mezoamerikai népek gyakran építettek piramisokat barlangok vagy szertartásokhoz használt üregek bejárata fölé”.
Hasonlóan vélekedett Dr. Zahi Hawass egyiptomi régész is, aki a The National-nek nyilatkozva „teljesen tévesnek” nevezte a kutatók állításait, és kijelentette, hogy az úgynevezett felfedezésnek semmiféle tudományos alapja nincs.
Hivatalosan még nem közölték az eredményeket
Malanga professzor és két kollégája, Filippo Biondi és Armando Mei munkáját a múlt héten egy olaszországi sajtótájékoztatón ismertették, de tudományos, lektorált folyóiratban még nem jelentették meg az eredményeket.
A kutatócsoport elsősorban a Khephrén-piramisra összpontosított, amely a három gizai piramis egyike, a Kheopsz- és Mükerinosz-piramisok mellett. Ezeket az ikonikus építményeket nagyjából 4500 évvel ezelőtt emelték, és Egyiptom északi részén, a Nílus nyugati partján találhatók.
Kapcsolódó anyagok:
Egy titokzatos fáraó sírját tárták fel régészek Egyiptomban
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Matheus De Moraes Gugelmim: pexels